Irena Santor gościem honorowym 3. edycji „Vistula Sounds” w Ciechocinku
Tegoroczna edycja festiwalu „Vistula Sounds” ponownie zawita do nadwiślańskiego Ciechocinka. Okrzyknięte „Małą Eurowizją” wydarzenie przyciąga coraz liczniejsze grono artystów z całego świata, którzy zaprezentują najwyższej próby talenty wokalne. Oceniać je będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Grażyny Brodzińskiej. Gościem honorowym będzie żywa legenda polskiej muzyki i kultury – Irena Santor – której w całości poświęcony zostanie koncert otwarcia w dniu 13 sierpnia 2024 r. Festiwal potrwa 5 dni i zakończy się koncertem galowym w dniu 17 sierpnia 2024 r.
Mieszkańcy Ciechocinka i woj. kujawsko-pomorskiego, turyści, kuracjusze oraz fani doskonałej muzyki i śpiewu po raz kolejny będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym – festiwalu i konkursie wokalnym „Vistula Sounds”.
– Zauważamy, jak z roku na rok impreza staje się coraz dojrzalsza, przyciągając adeptów śpiewu estradowego z wielu zakątków globu. W tym roku to ponad 100 solistów oraz 9 zespołów wokalnych, a łącznie ponad 140 osób z 17 krajów – powiedział Saribek Sargsyan, dyrektor artystyczny wydarzenia. – Z jednej strony gościmy coraz bardziej zróżnicowane grono uczestników, a z drugiej zależy nam na zapoznawaniu ich z polską kulturą muzyczną, dlatego niezwykle cieszymy się, że w tym roku możemy zaprezentować jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej estrady, panią Irenę Santor – dodał Saribek Sargsyan.
Pierwszej Damie Polskiej Piosenki oraz Honorowej Obywatelce Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Irenie Santor – dedykowany będzie uroczysty koncert otwarcia, który odbędzie się 13 sierpnia 2024 r. w zabytkowym Teatrze Letnim w Ciechocinku. Na scenie pojawią się m.in. Grażyna Brodzińska, Marcin Wortmann, Mirek Gotfryd (laureat Grand Prix Vistula Sounds 2023), Sar Sargsyan, a także międzynarodowi goście. Na Skwerze Ekscentryków w Ciechocinku zostanie ustawiony telebim transmitujący wydarzenie dla szerokiej publiczności.
W kolejnych dniach (14 i 15 sierpnia) odbędą się konkursy piosenki polskiej i zagranicznej, do których zgłosili się przedstawiciele Austrii, Armenii, Bułgarii, Białorusi, Belgii, Brazylii, Czech, Estonii, Hiszpanii, Indii, Libii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Malty, Wietnamu oraz Polski. Oceniać ich będzie 13-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem polskiej sopranistki, śpiewaczki operetkowej, musicalowej, operowej oraz aktorki, Grażyny Brodzińskiej, wspieranej przez dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – Jarosława Wasika. Na uczestników czekać będą także dodatkowe atrakcje, takie jak warsztaty wokalne czy panele dyskusyjne poświęcone prezentacji kultur wybranych krajów.
16 sierpnia 20204 r. na scenie nad Wisłą miejsce będzie miała ceremonia wręczenia nagród oraz koncert „Goście Gospodarzom”, podczas którego zaprezentują się zagraniczni uczestnicy konkursów festiwalowych. 17 sierpnia 2024 r., w Parku Zdrojowym w Ciechocinku, odbędzie się uroczysty koncert galowy, połączony z wręczeniem nagród Grand Prix oraz nagród specjalnych.
– Tworząc Vistula Sounds za cel stawialiśmy sobie stać się coroczną, cykliczną imprezą o zasięgu międzynarodowym, która oprócz zmagań wokalistów o nagrody będzie platformą do promocji naszego kraju, polskiej kultury i tradycji wśród młodego pokolenia polskich oraz zagranicznych gości – powiedział Mariusz Kisielewski, dyrektor festiwalu. – Festiwale muzyczne stają się coraz popularniejszą formą spędzania czasu wolnego, rozwijają turystykę, wzbogacają życie ludzi i umożliwiają wspólne dzielenie się przeżyciami. Bardzo zależy nam na tym, aby Vistula Sounds był nie tylko Małą Eurowizją, ale i wielkim wydarzeniem muzycznym, które zapewni pozytywne emocje oraz możliwości rozwijania kontaktów międzynarodowych – dodał Mariusz Kisielewski.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Nowe głośniki imprezowe SC-BMAX10 i SC-BMAX5 od Panasonic
Nowe bezprzewodowe słuchawki stereo Panasonic RB-M600B z hybrydowym ANC
Nowe bezprzewodowe słuchawki stereo Panasonic RZ-B120W
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Daria Ładocha: Wyjeżdżając na wakacje, trzeba się liczyć z tym, że jest drogo. Już same bilety lotnicze są paragonami grozy
Dziennikarka kulinarna zauważa, że na Filipinach, gdzie były kręcone zdjęcia do nowej edycji programu „Azja Express”, nie trzeba wiele wydawać na jedzenie, bo miejscowi są niezwykle gościnni i dzielą się posiłkami. Sytuacja nieco inaczej wygląda już w Europie, gdzie z wakacji przywozi się nie tylko wspomnienia, ale i paragony grozy. Ją samą zaskakują teraz również wysokie ceny biletów lotniczych.
Media
Gabi Drzewiecka: Wysiłek fizyczny podczas realizacji zdjęć do „Azja Express” był straszny. Całe moje jestestwo czuło ten ból wyjazdu
Po zakończeniu nagrań do najnowszej edycji programu „Azja Express” Gabi Drzewiecka i Jagna Niedzielska zgodnie przyznają, że ten projekt dostarczył im wielu różnorodnych wrażeń, jednak przyjmując propozycję udziału w nim, nie do końca były świadome, na co tak naprawdę się piszą. Ta ekstremalna wyprawa okazała się bowiem wręcz ponad ich siły. Dziennikarce trudno było dotrzymać kroku innym, a z kolei jej koleżanka już przed wylotem zmagała się z poważną kontuzją. Obie uczestniczki reality show narzekają też na miejscowe jedzenie. Tym razem format nagrywany był w Gruzji, Turcji i Uzbekistanie.
Edukacja
Wraz z kolejnymi szczeblami edukacji spada odsetek uczniów lubiących matematykę. To nie tylko kwestia trudności przedmiotu, ale i sposobu nauczania
Około 75 proc. uczniów klas IV w szkołach podstawowych deklaruje, że lubi matematykę. W pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej takich osób jest już tylko około 28 proc., a niemal tyle samo czuje przed nią strach – wynika z międzynarodowych badań TIMMS i PISA. Choć pod względem wiedzy matematycznej w międzynarodowych rankingach polscy uczniowie wypadają całkiem nieźle, to wciąż widać braki w istotnych umiejętnościach, na które podstawa programowa kładzie nacisk.