Kalkulator tantiem: ile "dorzucasz do puli" swemu ulubionemu artyście?
Polska firma technologiczna Omni Calculator opracowała narzędzie obliczające wartość tantiem z serwisów streamingowych na podstawie częstotliwości słuchania muzyki.
Kalkulator obliczy dokładnie jakie "cegiełki" dorzucamy swoim ulubionym wykonawcom w niemal wszystkich popularnych serwisach streamingu audio, takich jak Spotify, Apple Music, Tidal czy Youtube Music.
1000% różnicy w stawkach
W ostanim czasie media (nie tylko te skoncentrowane na muzyce) dość często podnosiły temat wypłat wynagrodzeń dla wykonawców, których twórczość jest dostępna dla użytkowników popularnych serwisów streamingowych. Nie brakuje tu sporów na linii artyści - aplikacje muzyczne, dyskusji o szybkiej potrzebie wprowadzenia nowych regulacji broniących artystów przed niskimi wycenami tantiem czy nawet przypadków usuwania swojej twórczości z tego typu platform. Na taki krok zdecydowała się choćby piosenkarka Taylor Swift, która chcąc zmaksymalizować zysk z premiery swojego albumu wycofała całą swoją muzyczną bibliotekę z serwisu Apple Music.
By przybliżyć użytkownikom tego typu serwisów skalę tantiem przyznawanych wykonawcom Omni Calculator postanowił przygotować narzędzie zdolne do spersonalizowanego wyliczenia "własnego wkładu" w ogół wynagrodzenia artysty na konkretnej platformie. By poznać jego wartość należy wybrać konkretny serwis streamingowy oraz wskazać średni czas słuchania konkretnego wykonawcy czy zespołu w cyklu dziennym, tygodniowym lub miesięcznym.
To co z pewnością warto podkreślić, to dość znaczne różnice w wartościach tantiem pomiędzy aplikacjami do słuchania muzyki, łącznie z istną przepaścią w przypadku porównania Deezera i Tidala. W przypadku tej pierwszej aplikacji, słuchając danego wykonawcy przez godzinę tygodniowo wygenerujemy dla niego 0.89$ (3.62 zł) miesięcznego zysku, zaś w przypadku tej drugiej już jedynie 0.08$ (0.33 zł), a więc o przeszło tysiąc procent mniej. Przy pomocy kalkulatora możemy obliczyć również ile tantiem trafi do podziału na wszystkich wykonawców, którzy znaleźli się na naszej playliście jeśli wskażemy łączny czas korzystania z konkretnego serwisu, bez koncentrowania się wyłącznie na konkretnym artyście czy zespole.
Słuchaczy portret statystyczny
Jak wynika z analizy platformy Spotify, mającej obecnie największy udział w globalnym rynku serwisów streamingu audio, użytkownicy serwisu poświęcają średnio 25 godzin miesięcznie na słuchanie ulubionej muzyki. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile w przypadku takiej częstotliwości korzystania z ulubionego serwisu trafia łącznie do rąk wszystkich artystów z naszej playlisty.
I tak, jeśli korzystamy z Amazon Music przez rok wygenerujemy zysk rzędu 19.17$ (78 zł), w Apple Music będzie to 38.15$ (155.25 zł), w Deezerze 5.25$ (21.36 zł) i dokładnie tyle samo na platformie Pandora. Serwis Rhapsody za przyjęty przez nas uśredniony czas słuchania muzyki skieruje po roku do artystów tantiemy w wysokości 9.06$ (36.88 zł) Spotify zaś 15.17$ (61.75 zł) zdecydowanie najwięcej Tidal, czyli 61.23$ (249.25 zł) a zamykający zestawienie Youtube Music 9.54$ (38.83 zł).
Własnych obliczeń, generowanych na podstawie prywatnych preferencji odnośnie słuchania muzyki i serwisów streamingowych, dokonać można, w pełni za darmo, na stronie kalkulatora (przycisk WIĘCEJ INFORMACJI).
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.