Klasyka w szortach: Sobotnie święto wiolonczeli
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Nieczęsto grywany repertuar i unikalna obsada instrumentalna to dwa niewątpliwe atuty kolejnego koncertu w ramach cyklu „Klasyka w szortach”. Na plenerowej scenie łódzkiej Fuzji wystąpią bowiem muzycy Barrels Cello Quartet. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 17 sierpnia 2024 roku o godzinie 18.30 na terenie Ogrodów Anny w Fuzji przy ul. Milionowej 6. Wstęp wolny.
O świetne nastroje i pokaźną dawkę artystycznych przeżyć w trzecią sierpniową sobotę zadba kwartet wiolonczelowy Barrels Cello Quartet w składzie Jakub Lemański, Miłosz Mirowski, Jakub Nowak i – w zastępstwie za Pawła Mirowskiego – Wojciech Bafeltowski. Absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej koncertują razem od ponad siedmiu lat, a za cel postawili sobie eksponowanie niezwykłego brzmieniowego potencjału tkwiącego w czterech wiolonczelach.
Program sobotniego koncertu niemal w całości będzie składać się z kompozycji oryginalnie pisanych z myślą o tym składzie. Publiczność usłyszy między innymi Kwartet wiolonczelowy d-moll chorwackiego kompozytora Rudolfa Matza. Nastrojowa zmienność i niezwykła dramaturgia sprawiły, że wieloczęściowe dzieło na stałe weszło do repertuaru Barrels Cello Quartet. Artyści zadbali o łódzki akcent – muzycy zagrają Deux Mouvements pour quatuor de violoncelles urodzonego w naszym mieście Aleksandra Tansmana. W trakcie wykonania tego utworu muzycy będą mieli szansę zaprezentować swój instrument zarówno od lirycznej, jak i wirtuozowskiej strony. Tego dnia wysłuchamy także Frates Arvo Pärta, jedynego w tym zestawieniu dzieła, które nie zostało napisane z myślą o kwartecie wiolonczelowym (estoński mistrz przeznaczył je na dowolny skład instrumentalny). Pozornie proste dzieło o niezwykłym barwowym potencjale otworzy sobotni koncert.
Koncerty „Klasyka w szortach” zaplanowane są na wszystkie soboty do 21 września w kompleksie przy ul. Milionowej 6. Więcej informacji:
https://amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/2126-klasyka-w-szortach-2024-08-17
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.