Klasyka w szortach: Sobotnie święto wiolonczeli

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Nieczęsto grywany repertuar i unikalna obsada instrumentalna to dwa niewątpliwe atuty kolejnego koncertu w ramach cyklu „Klasyka w szortach”. Na plenerowej scenie łódzkiej Fuzji wystąpią bowiem muzycy Barrels Cello Quartet. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 17 sierpnia 2024 roku o godzinie 18.30 na terenie Ogrodów Anny w Fuzji przy ul. Milionowej 6. Wstęp wolny.
O świetne nastroje i pokaźną dawkę artystycznych przeżyć w trzecią sierpniową sobotę zadba kwartet wiolonczelowy Barrels Cello Quartet w składzie Jakub Lemański, Miłosz Mirowski, Jakub Nowak i – w zastępstwie za Pawła Mirowskiego – Wojciech Bafeltowski. Absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej koncertują razem od ponad siedmiu lat, a za cel postawili sobie eksponowanie niezwykłego brzmieniowego potencjału tkwiącego w czterech wiolonczelach.
Program sobotniego koncertu niemal w całości będzie składać się z kompozycji oryginalnie pisanych z myślą o tym składzie. Publiczność usłyszy między innymi Kwartet wiolonczelowy d-moll chorwackiego kompozytora Rudolfa Matza. Nastrojowa zmienność i niezwykła dramaturgia sprawiły, że wieloczęściowe dzieło na stałe weszło do repertuaru Barrels Cello Quartet. Artyści zadbali o łódzki akcent – muzycy zagrają Deux Mouvements pour quatuor de violoncelles urodzonego w naszym mieście Aleksandra Tansmana. W trakcie wykonania tego utworu muzycy będą mieli szansę zaprezentować swój instrument zarówno od lirycznej, jak i wirtuozowskiej strony. Tego dnia wysłuchamy także Frates Arvo Pärta, jedynego w tym zestawieniu dzieła, które nie zostało napisane z myślą o kwartecie wiolonczelowym (estoński mistrz przeznaczył je na dowolny skład instrumentalny). Pozornie proste dzieło o niezwykłym barwowym potencjale otworzy sobotni koncert.
Koncerty „Klasyka w szortach” zaplanowane są na wszystkie soboty do 21 września w kompleksie przy ul. Milionowej 6. Więcej informacji:
https://amuz.lodz.pl/index.php/pl/wydarzenia/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/2126-klasyka-w-szortach-2024-08-17

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Prawo

400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.
Podróże
Piotr Zelt: Na Święta Wielkanocne zamierzam wyjechać na narty w Alpy. Jak mam czas, to pracuję jako instruktor narciarski

Tak samo jak w ubiegłym roku, tym razem aktor również planuje wykorzystać świąteczną przerwę w pracy na wyjazd na narty. Od biesiadowania z rodziną przy suto zastawionym wielkanocnym stole woli bowiem szusowanie na alpejskich stokach.
Konsument
Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata

Cykl życia smartfonów w Polsce wyraźnie się wydłuża. Już 35 proc. Polaków używa swoich smartfonów ponad dwa lata – wynika z badania Smart Barometr opracowanego przez IQS dla bolttech. Jednocześnie jednak duża liczba osób chciałaby wymieniać smartfony częściej, nawet co roku. Dlatego kierunkiem rozwoju rynku mogą być elastyczne modele użytkowania, takie jak najem.