Koncert z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce zagra kwintet Blu/Bry
15 listopada w ramach cyklu Jazz.PL zagra kwintet Blu/Bry - zwycięzcy Grand Prix 48. edycji Konkursu Jazz Juniors, studenci Akademii Muzycznej w duńskim Odense. Transmisja koncertu od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki. Zaproszenia na koncert można zdobyć, słuchając Programu 2.
Choć zespół istnieje od 2019 roku, muzycy poznali się o wiele wcześniej. Przyjaźń zawiązała się jeszcze w gimnazjum. Bracia bliźniacy Jan i Tomasz Kuszowie, grający na instrumentach dętych – saksofonie oraz trąbce, połączyli siły z rówieśnikami: pianistą Jakubem Letkiewiczem, kontrabasistą Franciszkiem Wicke oraz perkusistą Stanisławem Banysem. Za namową przyjaciół, jak również ze względu na upodobania estetyczne, wybrali się na studia do Danii. Muzycy przyznają, że główną inspiracją jest dla nich jazz europejski, a także ludowe melodie z różnych stron świata. Pytani o ulubione wytwórnie płytowe, bez namysłu wskazują monachijską oficynę:
W obrębie jazzu, na pewno ECM gra dla nas ważną rolę – przyznaje Franciszek Wicke.
W finale jednego z najważniejszych konkursów jazzowych w Europie, który w tym roku odbywał się po raz czterdziesty ósmy – Jazz Juniors, pokonali pięć innych zespołów z Polski
i Niemiec. Nagrodą dla zwycięzców będzie min. sesja nagraniowa w włoskiej wytwórni Emme Records, którą młodzi artyści zrealizują w sierpniu 2025 roku. Na swoim koncie mają jak dotąd debiutancki album, zatytułowany „Blubry”, wydany w listopadzie ubiegłego roku. W cyklu Jazz.PL zaprezentują nowe kompozycje, zupełnie inne od tych, które znalazły się na krążku. Brzmienie kwintetu poszerzy się o warstwę muzyki elektronicznej, dotąd nieobecną w twórczości Blu/Bry.
- Koncert powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Wydarzenie odbędzie się 15 listopada w Studiu S-3 Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.