Koncert z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce zagra kwintet Blu/Bry
15 listopada w ramach cyklu Jazz.PL zagra kwintet Blu/Bry - zwycięzcy Grand Prix 48. edycji Konkursu Jazz Juniors, studenci Akademii Muzycznej w duńskim Odense. Transmisja koncertu od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki. Zaproszenia na koncert można zdobyć, słuchając Programu 2.
Choć zespół istnieje od 2019 roku, muzycy poznali się o wiele wcześniej. Przyjaźń zawiązała się jeszcze w gimnazjum. Bracia bliźniacy Jan i Tomasz Kuszowie, grający na instrumentach dętych – saksofonie oraz trąbce, połączyli siły z rówieśnikami: pianistą Jakubem Letkiewiczem, kontrabasistą Franciszkiem Wicke oraz perkusistą Stanisławem Banysem. Za namową przyjaciół, jak również ze względu na upodobania estetyczne, wybrali się na studia do Danii. Muzycy przyznają, że główną inspiracją jest dla nich jazz europejski, a także ludowe melodie z różnych stron świata. Pytani o ulubione wytwórnie płytowe, bez namysłu wskazują monachijską oficynę:
W obrębie jazzu, na pewno ECM gra dla nas ważną rolę – przyznaje Franciszek Wicke.
W finale jednego z najważniejszych konkursów jazzowych w Europie, który w tym roku odbywał się po raz czterdziesty ósmy – Jazz Juniors, pokonali pięć innych zespołów z Polski
i Niemiec. Nagrodą dla zwycięzców będzie min. sesja nagraniowa w włoskiej wytwórni Emme Records, którą młodzi artyści zrealizują w sierpniu 2025 roku. Na swoim koncie mają jak dotąd debiutancki album, zatytułowany „Blubry”, wydany w listopadzie ubiegłego roku. W cyklu Jazz.PL zaprezentują nowe kompozycje, zupełnie inne od tych, które znalazły się na krążku. Brzmienie kwintetu poszerzy się o warstwę muzyki elektronicznej, dotąd nieobecną w twórczości Blu/Bry.
- Koncert powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Wydarzenie odbędzie się 15 listopada w Studiu S-3 Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.