Muzyka klasyczna - co to znaczy?
Symfonie, sonaty, kwartety smyczkowe, opery, oratoria... są to nasze pierwsze skojarzenia, gdy mówimy Wolfgang Amadeus Mozart, czy Ludwig van Beethoven. Nie o tym jednak myśleli wielcy kompozytorzy.
Bach, Vivaldi , Chopin, Beethoven, Schubert
Johann Sebastian Bach poprzez swoją mistrzowską grę na fortepianie, chciał przede wszystkim oddziaływać na intelekt i emocje słuchacza. Oprócz wirtuozerii i precyzji wykonania, za to oddziaływanie na odbiorcę właśnie był ceniony. Wykorzystywał doskonale technikę kontrapunktu i wielogłosowości, aby stworzyć bogate i złożone brzmienie, by jego utwory były wzruszające i pełne duchowego przesłania.
Antonio Vivaldi, mistrz koncertu instrumentalnego, chciał dawać radość. Jego muzyka określana jest jako lekka, pełna energii, wirtuozerska, ekspresyjna, pełna witalności i pozytywnych wibracji.
Z kolei Muzyka Fryderyka Chopina jest pełna romantycznego liryzmu, uczuć. Jego zmysłowe kompozycje: mazurki, walce, polonezy, etiudy zawsze wzruszały. Łączył w sobie wrażliwość romantycznego artysty z mistrzostwem technicznym. Podobnie Schubert chciał pełną liryzmu muzyką poruszać najgłębsze emocje. Ich muzyka wzruszała, pobudzała, dotykała, budziła sentymenty.
Natomiast Ludwig van Beethoven zawsze przekazywał słuchaczom energię, siłę ducha, wolność, niezależność. Był pionierem w eksplorowaniu nowych możliwości technicznych instrumentu i wprowadzał do swojej muzyki gwałtowne zmiany dynamiczne, silne akordy i wirtuozowskie pasaże. Jego muzyka dawała siłę.
ARTur Moon
Co proponuje nam ARTur Moon? Nie bez powodu stawiamy go obok wielkich kompozytorów, którzy zdawali sobie sprawę z siły i możliwości muzyki i wykorzystywali jej moc. To awangardowy artysta, występujący na światowych scenach muzycznych: USA, Grecji, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Indonezji, Filipinach i wielu innych. W czerwcu zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Tak jak wielcy kompozytorzy zaserwuje nam kunszt techniczny, wirtuozerię, która jest dla niego narzędziem i środkiem by połączyć się ze słuchaczami i zabrać ich w duchową podróż. Kompozytor proponuje nam nową estetykę słuchania. Jego innowacyjny projekt muzyczny "Koncert w Ciemności" to wydarzenie wielowymiarowe, które angażuje wszystkie zmysły odbiorców. Artysta stworzy przestrzeń, która umożliwia smakowanie dźwięków, widzenie emocji, głębokie duchowe przeżycie sztuki. To co proponuje nie jest zwykłym koncertem, ale performance, który zostaje w pamięci na długo.
ARTur nazywany jest Piano Healerem ze względu na występujące po koncertach głębokie przemiany wewnętrzne, przez które prowadzi słuchaczy.
"Wiele razy słyszałem od publiczności, że umiem hipnotyzować dźwiękami fortepianu, słuchacz daje się zaprowadzić w nieznane dotąd muzyczne przestrzenie" - mówi ARTur Moon - “Koncert w Ciemności” jest zaproszeniem do niesamowitej przygody wewnętrznej, dzięki której możesz odzyskać harmonię
18 czerwca w Filharmonii Narodowej W Warszawie ARTur Moon pokaże jak potężną moc ma muzyka. Wybierając się na to wydarzenie zrealizujecie receptę na wewnętrzna przemianę.
ARTur Moon czyli Artur Sychowski jest absolwentem Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Wejherowie. Artysta wszechstronny, doskonale poruszający się w obszarze muzyki zarówno klasycznej, jak i improwizowanej, co zdecydowanie jest jego domeną. Awangardowy pianista występujący na światowych scenach muzycznych. Laureat prestiżowych nagród.
18 czerwca w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się "Koncert w ciemności".

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.