Muzyka na żywo w sercu miasta – Wrocław świętuje Dzień Europy
Już 9 maja w pięciu punktach miasta wybrzmią utwory lokalnych artystów. Koncerty odbędą się jednak w niecodziennej formule – w trosce o bezpieczeństwo słuchaczy, wszyscy muzycy wystąpią przed publicznością zza szyb popularnych lokali. W ten niestandardowy sposób Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu postanowiło uczcić Dzień Europy.
To nie pierwszy raz, gdy wrocławskie Biuro Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zapraszają wrocławian na wspólne świętowanie Dnia Europy. W tym roku jednak sytuacja jest wyjątkowa, a w odpowiedzi na nią powstają kreatywne rozwiązania i unikatowe pomysły.
Muzyka łączy ludzi i kraje
W programie znalazły się występy artystów związanych z lokalną sceną muzyczną, w których twórczości nie zabraknie także zagranicznych akcentów. Wszyscy mieszkańcy, którzy 9 maja wybiorą się na spacer ulicami miasta, będą mieli okazję usłyszeć utwory m.in.: finalisty The Voice of Poland, Bartka Deryło, wrocławskiego kolektywu DJ'sko-producenckiego Miód, tworzącego muzykę elektroniczną, punkowych Ramoles czy Damiana Kowalińskiego – gitarzysty flamenco, który wspólnie z tancerką i choreografką Anną Patkiewicz oraz perkusistą Osmarem Pegudo Álvarezem, zabierze słuchaczy w podróż do słonecznej Hiszpanii. Spacerowicze usłyszą także muzykę inspirowaną tradycją bałkańską, autorstwa miedzynarodowego zespołu Balkan Quartet.
– Wrocławscy muzycy wystąpią przed spacerowiczami w nietypowej formule, wynikającej z panujących obostrzeń. Mamy ogromną nadzieję, że ta namiastka koncertów w przestrzeni publicznej, za którymi wszyscy tęsknimy, namiastka w postaci muzycznych momentów, ucieszy zarówno mieszkańców Wrocławia, jak i przyjezdnych turystów. Jeśli ktoś w niedzielę 9 maja, przechadzając się po mieście, usłyszy piosenkę EEMEE lub kawałek Beskres dj set by KAMP! to znaczy, że właśnie wziął udział w obchodach Dnia Europy – mówi Leszek Gaś, szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
W programie wydarzenia nie zabrakło również propozycji dedykowanej najmłodszym uczestnikom - zwyciężczyni talent show Idol, Alicja Janosz oraz Bartek Niebielecki, muzyk grupy Hoodoo Band, zaprezentują swoje utwory w autorskim programie „Alicja dzieciom”.
Artystyczne obchody mimo pandemii
Wbrew okolicznościom utrudniającym organizację spotkań i pikników, przedstawicielstwa obydwu instytucji europejskich chcą wspólnie z mieszkańcami miasta celebrować Dzień Europy, ustanowiony w rocznicę ogłoszenia Planu Schumana w 1950 roku. Święto obchodzone we wszystkich państwach Unii Europejskiej jest również doskonałą okazją, by uczcić siedemnastoletnią obecność Polski w zjednoczonej Europie.
- Mimo ograniczeń związanych z trwającą pandemią nie mogliśmy zrezygnować z upamiętnienia tego dnia. Zależało nam, by w symboliczny i radosny sposób przypomnieć wrocławianom o ich przynależności do europejskiej rodziny i przy okazji – podzielić się optymizmem w tych niełatwych okolicznościach – kontynuuje Leszek Gaś.
Podczas obchodów Dnia Europy muzyków spotkać będzie można już od godziny 12:00 za witrynami Barbary - przestrzeni Strefy Kultury Wrocław przy ulicy Świdnickiej, lokalu Karavan przy ul. Św. Antoniego, Słodowej (budynek Concordia Hub) na Wyspie Słodowej, kina Nowe Horyzonty oraz galerii Dizajn BWA. Poprzez obchody Dnia Europy wszystkie te punkty, mimo pandemii, będą mieć okazję, by przypomnieć o sobie mieszkańcom Wrocławia, a już niebawem będą mogły gościć ich w swoich progach.
Koncert z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce zagra kwintet Blu/Bry
Technics na Audio Video Show 2024
Giełda winyli w Plejadzie! Każdy meloman znajdzie coś dla siebie!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Tomasz Tylicki: W programach na żywo jak „Pytanie na śniadanie” niezbędna jest swoboda. Jeżeli scenariusz za dużo by nam narzucał, to byłoby sztywno
Gospodarz „Pytania na śniadanie” przyznaje, że niezwykle ważne jest dla niego tworzenie w studiu odpowiedniej atmosfery, co w efekcie przekłada się na wrażenia widzów. Kiedy bowiem prowadzący czują się swobodnie i komfortowo, to wzrasta jakość programu, a ci, którzy zasiadają przed telewizorami, nie mają powodu, by zmienić kanał na inny. Dlatego też Tomasz Tylicki czasem pozwala sobie na drobne odstępstwa od scenariusza i swoim niestandardowym zachowaniem zaskarbia sobie sympatię oglądających.
Problemy społeczne
W Polsce rodzi się najmniej dzieci w historii pomiarów. Duże znaczenie mają różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn oraz rynek pracy
Przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku w Polsce urodziło się 192 tys. dzieci. To najmniej od zakończenia drugiej wojny światowej. Wskaźnik dzietności spadł do dramatycznie niskiego poziomu, a coraz mniej osób decyduje się na powiększenie rodziny. Wiele barier dotyczy kwestii finansowych. To m.in. trudna sytuacja mieszkaniowa, warunki na rynku pracy, np. zatrudnianie młodych dorosłych na czas określony, ale też różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn.
Film
Cezary Pazura: Jeżeli robię żart podczas kręcenia komedii i nikt na planie się nie śmieje, to trzeba go zmienić. Pierwsze wrażenie ekipy mówi mi najwięcej
Aktor wskazuje na dwa różne podejścia do produkcji komedii. Z jednej strony istnieje bowiem przekonanie, że dobra zabawa podczas kręcenia filmu nie gwarantuje jego końcowego sukcesu, on sam woli jednak postrzegać ekipę jako swoich pierwszych widzów i recenzentów. Cezary Pazura zaznacza też, że struktura komedii jest niezwykle delikatna. Nie chodzi w niej bowiem tylko o sam żart, ale także o zgodność wszystkich elementów – od tempa wypowiedzi, przez emocje na ekranie, po reakcje widowni.