OD 28 LAT ROZŚMIESZA KANADĘ! Kilka słów o Wojtku Gawendzie

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Wojtek Gawenda to aktor, reżyser, autor testów i scenariuszy, ale przede twórca kabaretowy, który na stałe mieszka w Kanadzie i rozśmiesza tamtejszą publiczność od 28 lat. Teraz pragnie wrócić po latach nieobecności w Polsce, coraz częściej bywać w kraju i rozbawiać ojczystą publiczność.
Nasz człowiek w Kanadzie
Wojtek Gawenda, to człowiek o wielu talentach. Aktor, scenarzysta, autor tekstów piosenek. Najbardziej jednak znany jako twórca kabaretowy, współprowadzący kultowego polonijnego kabaretu ,,Pod Bańką” działającego od prawie 30 lat w Toronto w Kanadzie. Swoją twórczością wraz z kabaretem, Wojtek Gawenda dzieli się właśnie przede wszystkim z polonijną widownią w Ameryce Północnej, choć już wielokrotnie pojawiał się na największych przeglądach kabaretowych także w kraju. W latach 2002-2003 Wojtek Gawenda był dyrektorem zarządzającym, artystycznym i programowym telewizji polonijnej w Toronto. To także współzałożyciel szkoły artystycznej Mavo Academy of Arts &, Music którą prowadził przez 15 lat wychowując całe pokolenie młodych artystów (dzieci urodzone w polskich rodzinach w Kanadzie), z których kilkoro zostało stałymi członkami kabaretu "Pod Bańką”. Pomysłodawca, organizator i konferansjer Polonijnych Kabaretonów organizowanych w Toronto przez 20 lat w styczniu każdego roku.
Wojtek Gawenda w swoim wieloletnim dorobku artystycznym może się poszczycić wieloma osiągnięciami w branży rozrywkowej:
- Wyróżnienie w plebiscycie na Osobowość Polonijną Roku 2022, organizowanym przez Włoską Polonię pod patronatem Sejmu i Senatu RP
- Nagroda Dziennikarzy na Przeglądzie Aktorskich Spektakli Kabaretowych „Przewałka 2000
- występował w TVP 2 w Kabaretowym Klubie Dwójki oraz dziesiątkach koncertów mi.in. w Sali Kongresowej, w warszawskim teatrze „Kwadrat”, w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”
- Kabaret „Pod Bańką, jako jedyny polski kabaret w historii, wystąpił na oficjalnym Koncercie Galowym podczas Igrzysk Olimpijskich (Vancouver 2010).
- Odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanym przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kabaret pod Bańką i Wojtek Gawenda
Wojtek z kabaretem ,,Pod Bańką” jest związany od ponad 28 lat. Swoimi występami bawi publiczność w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce. Wraz z kabaretem występowali z wieloma znanymi twórcami kabaretowymi m.in.: z Krystyną Sienkiewicz, Dorotą Stalińską, Barbarą Wrzesińską, Emilią Krakowską, Agnieszką Fatygą, Arturem Andrusem, Marianem Opanią, Wiktorem Zborowskim, Jackiem Fedorowiczem, Stefanem Friedmannem, Romanem Kłosowskim, Maciejem Damięckim, Ireneuszem Krosnym, Tadeuszem Drozdą, Janem Pietrzakiem, Krzysztofem Piaseckim, Krzysztofem Tyńcem, Andrzejem Grabowskim. Grzegorzem Halamą, Markiem Majewskim, Pawłem Dłużewskim, Stanem Tutajem, Genowefą Pigwą, z kabaretami „OT.TO”, ”Rak”, „Koń Polski”, „Klika”, "Afisz". Znakiem rozpoznawczym kabaretu “Pod Bańką” sa dopracowane w każdym szczególe, przezabawne widowiska musicalowo-kabaretowe, opisujące otaczająca rzeczywistość w sposób niezwykle inteligentny i zabawny. Kabaretowe programy zespołu “Pod Bańką” wykorzystują oryginalne kompozycje muzyczne z zabawnymi błyskotliwymi tekstami w znaczącej mierze autorstwa Wojtka Gawendy.
Wojtek w najbliższym czasie stawia na coraz częstsze pokazywanie się na scenie kabaretowej w Polsce, więc możliwe, że już niebawem wielu z nas będzie mogło osobiście się przekonać, o tym co takiego bawi północnoamerykańską polonię od trzech dekad!

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.