Polscy artyści promują polską kulturę w ARTE po polsku
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Wskutek ograniczonego dostępu do koncertów w czasach pandemii, uznany skrzypek Daniel Hope, laureat Europejskiej Nagrody Kultury 2015, zaprasza do swojego domu wybitnych artystów z różnych krajów Europy na kameralne koncerty. W niedzielę, 14 marca o 19:00 zagrają z nim polskie artystki: wiolonczelistka Zuzanna Szambelan i pianistka Katarzyna Wasiak. Koncert będzie emitowany na żywo i bezpłatnie w serwisie VOD ARTE po polsku na stronie https://www.arte.tv w ramach drugiego sezonu cyklu EUROPE@HOME, w którym telewizja ARTE przybliża widzom kulturę Starego Kontynentu.
W programie Daniela Hope’a „Europe@Home” każdy odcinek poświęcony jest kulturze innego kraju spośród państw członkowskich UE, aby podkreślić różnorodność kulturową i bogactwo muzyczne Europy. Goście towarzyszą Danielowi Hope’owi przy wykonywaniu tytułów ze swojego narodowego repertuaru, od kompozycji klasycznych, tradycyjnych pieśni i popularnych arii, po współczesne utwory wszystkich gatunków. Polskę będą reprezentować wiolonczelistka Zuzanna Szambelan i pianistka Katarzyna Wasiak. Wspólnie z Danielem Hopem, w jego domu w Berlinie, wykonają najwspanialsze utwory polskiej muzyki.
Zuzanna Szambelan jest laureatką licznych muzycznych konkursów, w tym m.in. Konkursu im. Domenico Gabriellego w Berlinie (II nagroda, 2015), XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (nagroda specjalna, 2011), VIII Międzynarodowego Konkursu im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii patrona konkursu, 2006). Z kolei Katarzyna Wasiak nagrała płytę „Mieczysław Weinberg: „Chamber Music”, która zdobyła Złoty Klucz i tytuł Płyty Roku 2020 francuskiego magazynu muzycznego ResMusica.
Koncert będzie transmitowany na żywo, bezpłatnie, w niedzielę 14 marca o godz. 19.00 https://www.arte.tv/pl/videos/102131-015-A/daniel-hope-zuzanna-szambelan-i-katarzyna-wasiak/ .
Europe@Home to cykl emitowany od 12 lutego br., w każdy weekend, od piątku do niedzieli, na żywo o godz. 19.00. Każdego wieczoru Daniel Hope przybliża widzom muzykę z jednego europejskiego kraju. W ten sposób, w ciągu 9 tygodni ARTE po polsku przedstawi od strony muzycznej i kulturowej wszystkie 27 państw Unii Europejskiej. Daniel Hope razem z europejskimi artystami muzyki klasycznej, jazzu czy popu, prezentuje znane i poruszające dzieła kompozytorów danego kraju. Goście opowiadają też o swoim kulturowym dziedzictwie. Udział w projekcie potwierdzili tacy artyści, jak Michael Barenboim, Camille Thomas, Nils Landgren, Herta Müller, Stepanka Pulcakova, Andrej Ionita, Raul da Costa, Klavier & Maria Carvalho, Gediminias Gelgotas, Martina Filjak, Tanja Sonc, Jelena Kordic, Jonian Ilias Kardesha i Marie Hauzel.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.