ROSARIUM DLA ŚWIATA JAKO OSOBLIWA FORMA WOŁANIA O ZAKOŃCZENIE PANDEMII
Ostatnie dwa miesiące to dla wszystkich artystów trudny czas. Nowa codzienność zatrzymała ich w domach, choć wielu z nich nie zniechęciło to do tworzenia nowych produkcji. Dla wielu źródłem ogromnej siły i natchnienia jest wiara. Zespół Les Femmes przygotował koncert muzyki klasycznej będący jednocześnie wołaniem o zakończenie pandemii oraz troską o losy świata. A to wszystko w roku Jana Pawła II.
Tytuł Rosarium został nadany nie bez powodu, gdyż odsyła słuchaczy do modlitwy różańcowej i związanej z nią czci oddawanej Róży Mistycznej. Jeszcze zanim różaniec przyjął znaną powszechnie formę, w klasztorach odmawiano 150 Psalmów Dawidowych. By ułatwić wiernym liczenie powtórzeń, wykorzystywali oni do modlitwy małe kamienie oraz sznurki z zaplecionymi nań węzełkami, odpowiadającymi każdemu z nabożnych wezwań, co również było pomocne w skupieniu.
Dopiero w XIII stuleciu różaniec ukształtował się w znanej każdemu postaci. W tym czasie cystersi porównali go do naręcza kwiatów ofiarowanych Matce Najświętszej. Kartuzi natomiast nadali modlitwie Ave Maria kształt, który do dziś jest połączeniem słów archanioła Gabriela w momencie Zwiastowania oraz pozdrowienia św. Elżbiety, z dodanym końcowym zwrotem błagalnym o pamięć w godzinie śmierci, co w tamtych czasach związane było z epidemią „czarnej śmierci”, która dziesiątkowała ludzi w średniowiecznej Europie.
Repertuar Rosarium został specjalnie ułożony na wzór jednej dziesiątki różańca, by zachęcić do kontemplacji i wspólnej modlitwy wznoszonej do Matki Boskiej za pośrednictwem sztuki dźwięków. Inicjujące różańcową cząstkę Ojcze Nasz oraz finalne Chwała Ojcu prezentują śpiewy zaczerpnięte z chorału gregoriańskiego, by podkreślić średniowieczne korzenie kultu maryjnego. Natomiast kolejne opracowania Ave Maria reprezentują różnorodne kompozytorskie wizje umuzycznienia Pozdrowienia Anielskiego powstałe na przestrzeni wieków.
– „Rosarium dla świata” to kontemplacyjne wołanie o zakończenie pandemii i opiekę nad całym światem. Jest to także nasza osobista odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do modlitwy za całą ludzkość - mówi Joanna Sobowiec - Jamioł z zespołu Les Femmes.
- To nasze „Totus Tuus", tak szczególne i aktualne w roku Jana Pawła II. 10 wezwań „Ave Maria" śpiewamy w j. łacińskim, polskim, włoskim i francuskim, a cały koncert rozpoczyna kompozycja Vater Unser (Ojcze Nasz) Arvo Pärta. Projekt realizujemy wspólnie z Piotrem Jamiołem (skrzypce) i Arkadiuszem Farkowskim (fortepian), którzy na co dzień z nami współpracują - dodaje Natalia Krajewska-Kitowska.
- Tym koncertem pragniemy okazać solidarność i wesprzeć wszystkie osoby walczące o swoje życie i zdrowie. Modlitwą obdarzamy całą służbę medyczną, wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Chcemy zanieść pocieszenie dla tych, którzy stracili bliskich i pokój serca tym, co lękają się o swoją przyszłość. Myślimy o osobach, dla których kwarantanna jest niełatwym wyzwaniem i sporym trudem. Wszystkim potrzebna jest nadzieja - podsumowuje Emilia Osowska.
Nagranie live zostało zrealizowane w Sanktuarium M.B. Królowej Matki Nadziei i św. Maksymiliana w Gdyni. Jest ono dostępne pod linkiem: https://bit.ly/2z9a7xZ.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Prawo

400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.
Podróże
Piotr Zelt: Na Święta Wielkanocne zamierzam wyjechać na narty w Alpy. Jak mam czas, to pracuję jako instruktor narciarski

Tak samo jak w ubiegłym roku, tym razem aktor również planuje wykorzystać świąteczną przerwę w pracy na wyjazd na narty. Od biesiadowania z rodziną przy suto zastawionym wielkanocnym stole woli bowiem szusowanie na alpejskich stokach.
Konsument
Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata

Cykl życia smartfonów w Polsce wyraźnie się wydłuża. Już 35 proc. Polaków używa swoich smartfonów ponad dwa lata – wynika z badania Smart Barometr opracowanego przez IQS dla bolttech. Jednocześnie jednak duża liczba osób chciałaby wymieniać smartfony częściej, nawet co roku. Dlatego kierunkiem rozwoju rynku mogą być elastyczne modele użytkowania, takie jak najem.