Wrocław zagrał z okazji Dnia Europy
Pięć punktów w centrum miasta, dziesięć zespołów muzycznych i setki spacerowiczów, którzy wzięli udział w koncertach zorganizowanych przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej. W Dniu Europy za witrynami znanych lokali wystąpili dla mieszkańców m.in. Alicja Janosz, Bartek Niebielecki, Beskres dj set by KAMP!, zespół flamenco Anny Patkiewicz i folkowy Balkan Quartet.
Mimo funkcjonujących obostrzeń, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej znalazły sposób, by wspólnie z lokalną społecznością uczcić przypadający 9 maja Dzień Europy. Koncerty na żywo w centrum miasta cieszyły się dużym zainteresowaniem słuchaczy.
Świętowanie za szybami
W przestrzeni lokali Barbara, Karavan, Słodowa (Concordia Design Hub), galerii DIZAJN BWA WROCŁAW i kina Nowe Horyzonty wystąpili lokalni artyści, którzy – w trosce o zachowanie reżimu sanitarnego – zagrali dla publiczności zza szyb. Choć tegoroczne świętowanie przybrało niestandardową formułę, wśród spacerowiczów nie zabrakło entuzjastów dobrych brzmień, którzy – mimo bariery w postaci witryn – mogli poczuć się jak na najlepszym muzycznym festiwalu.
- Z niemałą nostalgią wspominamy miejskie koncerty i inicjatywy, w których wszyscy mieszkańcy mogli brać udział bez żadnych ograniczeń. Brakuje nam społecznej integracji i wspólnego celebrowania dni takich jak ten. A jest, co świętować – Dzień Europy, który obchodzimy 9 maja, to radosne święto wszystkich Europejczyków. Tym bardziej cieszę się, że znaleźliśmy nietypowy sposób, by podarować wrocławianom odrobinę normalności i solidną porcję świetnej muzyki - mówi Leszek Gaś, szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej corocznie inicjują z okazji Dnia Europy aktywności w przestrzeni miejskiej. W poprzednich latach mieszkańcy miasta mogli 9 maja wspólnie świętować podczas pikników zorganizowanych w przestrzeni Parku Staromiejskiego: – Mam ogromną nadzieję, że przyszłoroczny Dzień Europy będziemy mogli świętować wszyscy razem, prawdziwie europejsko i bez żadnych ograniczeń – podsumowuje Leszek Gaś.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.