Najsilniejsze spoiwa polskich rodzin. Przybliżamy tradycję Dnia Babci i Dziadka
Od kuchni
Chodakowska 12
03-826 Warszawa
ewa.quiam|odkuchni.co| |ewa.quiam|odkuchni.co
+48 796 994 736
https://www.odkuchni.co/
Blisko co trzeci Polak chciałby żyć w dużych, wielopokoleniowych domach, gdzie każdego dnia spotykają się ze sobą trzy, zupełnie odmienne generacje. Pomimo zmieniających się trendów, babcie i dziadkowie to dla wielu z nas jedne z najważniejszych osób w życiu. Już niebawem będziemy obchodzić ich święto. Czym z tej okazji zadowolić tych, dzięki którym nasze dzieciństwo pachniało najlepszą na świecie szarlotką?
Wielopokoleniowo, czyli jak?
Mogłoby się wydawać, że wielopokoleniowe domy stają się już dziś reliktami przeszłości. Statystyki pokazują jednak nieco inne tendencje. Z badań przeprowadzonych przez CBOS „Preferowane i realizowane modele życia rodzinnego” (2019) wynika, że 22% Polaków żyje obecnie w dużej rodzinie, łączącej pokolenie dziadków, rodziców i dzieci, a blisko co trzeci Polak chciałby mieszkać w takim domu (32%). Co ciekawe, na przestrzeni ostatnich lat liczby te nawet nieznacznie rosły. Czyżby „wielopokoleniowo” znaczyło znów modnie?
Różne pokolenia żyjące jedne obok drugich, mają niepowtarzalną szansę czerpać od siebie wiedzę i doświadczenie. Ma to zaś bezpośredni wpływ na transfer wartości, zwyczajów czy tradycji. W wielu rodzinach to dziadkowie, nawet gdy mieszkają oddzielnie, są niezwykle ważnymi osobami dla swoich wnuków, zaś niejednokrotnie stają się nawet ich wzorami. Najmłodsi rosną, rozwijają się, osiągają sukcesy, a babcie i dziadkowie im kibicują, poświęcając swój czas i energię w ich wychowanie. Babcia, nazywana spoiwem rodziny i dziadek, na którego, zgodnie z powiedzeniem, awansują tylko najlepsi ojcowie, to prawdziwe skarby wielu polskich rodzin.
Święto babć i dziadków po polsku
Styczeń jest czasem, gdy szczególnie pamiętamy o najstarszych członkach naszych rodzin. Już 21 i 22 stycznia będziemy obchodzić Dzień Babci i Dzień Dziadka, które są najlepszymi okazjami do wyrażenia wdzięczności za nieoceniony wkład w kształtowanie najmłodszych. Styczniowe spotkania pokoleń są piękną tradycją, która w Polsce jest dość dobrze ugruntowana. Wiele źródeł wskazuje, że już od połowy lat 60. świętuje się Dzień Babci, którego utworzenie jest związane z Mieczysławą Ćwiklińską, teatralną oraz filmową aktorką. 21 stycznia 1965 roku, nagrodzona za doskonałą rolę babci, stała się swego rodzaju symbolem tego święta.
Za granicą tradycje świąt dziadków kształtowały się zupełnie inaczej: 26 lipca w Hiszpanii, czyli w dniu wspomnienia rodziców Jezusa Chrystusa – Anny i Joachima, połowa września w Japonii pod nazwą Dzień Szacunku dla Starszych, czy pierwsza niedziela października w Wielkiej Brytanii. Różnym datom towarzyszy jednak wspólny cel – okazanie wdzięczności ukochanym dziadkom, bez których dzieciństwo wielu z nas wyglądałoby i smakowałoby zupełnie inaczej.
„Dziękuję” skrojone na miarę naszych dziadków
Tym, co docenią ukochani seniorzy, jest z pewnością prezent ofiarowany prosto z serca. Z tego względu najmłodsi, posiłkując się talentami artystycznymi, tworzą własnoręczne dzieła czy uczą się wierszyków, zapraszając dziadków na przedszkolne przedstawienia. Jak okazać wdzięczność dziadkom, gdy… jest się już dorosłym?
Sposobów wyrażania wdzięczności dziadkom jest dziś niezwykle dużo. Przed podjęciem decyzji warto spróbować „wejść w ich buty”, by dać im coś, co odpowie ich upodobaniom lub potrzebom. Jak podkreśla Anna Garmada, Prezes Zarządu firmy Slodkie, do której należy marka Nobilia, specjalizująca się w sprzedaży prezentowych koszy premium:
Każdego roku na początku stycznia spływa do Nobilii mnóstwo zapytań dotyczących najlepszych prezentów dla dziadków. Tym, co zwykle rekomendujemy jest dobranie takich produktów, które po prostu lubią dziadkowie. Może są kawoszami albo cenią eleganckie herbaty, do których doskonale pasują czekoladowe pralinki? Możliwości na wybranie idealnego prezentu jest całe mnóstwo. My w Nobilii na tę okazję polecamy oczywiście kosze z linii dedykowanej seniorom, wypełnione mieszanką różnych pyszności. Wśród nich znajdą się m.in: Zestaw Garden Lover, czyli drewniany wózeczek z asortymentem słodkości, elegancko obity tkaniną Kufer Specialita Italiana z włoskimi specjałami czy Kufer Dog Lover ze skarbonką w kształcie psa i słodyczami dla jego właścicieli.
Warto wcześniej przygotować się do nadchodzącego Dnia Babci i Dziadka, wybierając upominek, który przypadnie naszym najbliższym do gustu. A kto zna dziadków lepiej, jak nie własne wnuki?

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Lil Masti: Dużo się dzieje w moim życiu. Napędza mnie miłość do córki i jako matka kwitnę
Aniela Bogusz znana w sieci jako Lil Masti podkreśla, że po narodzinach córki w jej życiu dużo się zmieniło. Teraz spełnia się nie tylko w świecie cyfrowym, ale również na płaszczyźnie prywatnej. Jest dumna z tego, że udało jej się stworzyć szczęśliwą i pełną rodzinę. Wkrótce jej córeczka Aria będzie świętować drugie urodziny i z tej okazji rodzice szykują dla niej w ogrodzie przyjęcie z wieloma atrakcjami.
Konsument
Wielu konsumentów rezygnuje z fast fashion. Pozytywne zmiany w branży zależeć będą głównie od podejścia marek

Przeciętny Europejczyk i Europejka każdego roku kupują prawie 26 kg tekstyliów, z czego pozbywają się ok. 11 kg – wynika z danych Parlamentu Europejskiego. Świadomość ekologiczna konsumentów wzrasta, co stopniowo przekłada się na ich decyzje zakupowe. Zdaniem przedstawicieli Fashion Revolution Polska odpowiedzialności za pozytywne zmiany w branży modowej nie można przerzucać wyłącznie na klientów. Wiele zależy bowiem od podejścia marek, ale też regulatorów.
Podróże
Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach

Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.