Najsłodsze dni w roku
Święto babci i dziadka silnie wrosło w polską kulturę. Jednak mało kto wie lub pamięta, że tradycja ich obchodzenia pojawiła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Bez względu jednak na to, jak długo znany i celebrowany, bez wątpienia jest to szczególny, rodzinny moment podziękowań, wyrażanych w formie nie tylko życzeń, ale również drobnych, najczęściej słodkich upominków.
Trochę historii
Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest niemal na całym świecie, chociaż termin tego święta nie wszędzie jest taki sam. W Polsce, podobnie jak w Bułgarii czy w Brazylii, świętuje się je w pierwszym miesiącu nowego roku. Co ciekawe, jedynie w Polsce obchody trwają przez dwa następujące po sobie dni 21 i 22 stycznia. Mieszkańcy innych krajów zamiast dwóch okazji obchodzą jedno święto i często jest ono ruchome. Przykład? Francuzi składają życzenia dziadkom w pierwszą niedzielę marca, a Amerykanie w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, czyli około 9 - 10 września.
Na polskim gruncie
Chociaż sama idea obchodzenia świąt dedykowanych seniorom przywędrowała do Polski najpewniej ze Stanów Zjednoczonych, bezpośrednich jego źródeł należy szukać w… prasie. Podczas, gdy pomysł celebrowania Dnia Babci pojawił się pierwszy raz w tygodniku „Kobieta i Życie”, to jego datę zapoczątkowało wydarzenie związane z „Expressem Poznańskim”. 21 stycznia 1965 roku redakcja uroczyście świętowała urodziny gwiazdy kina, 85-letniej wówczas Mieczysławy Ćwiklińskiej – i to właśnie na pamiątkę tego dnia, ustanowiono w Polsce Dzień Babci. Dopiero kilka lat później, już w latach siedemdziesiątych, w polskich kalendarzach pojawił się również Dzień Dziadka.
Słodki prezent
Poza najlepszymi życzeniami, obchodom świąt seniorów zawsze towarzyszą też drobne upominki. Jaki jest najlepszy prezent dla bliskiej osoby? Polacy z roku na rok coraz chętniej wybierają słodycze. Potwierdzają to badania GUS[1], z których wynika, że w ciągu 11 miesięcy 2019 roku produkcja samej czekolady wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 3,2 proc. i wyniosła 259 tys. ton. – Elegancka bombonierka The Belgian to świetny pomysł na prezent dla Babci czy Dziadka. Czekoladowe Serduszka (200 g) z prawdziwej belgijskiej czekolady są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nie tylko doskonałego smaku, ale i pięknej estetyki. Opakowanie z motywem serca idealnie wpisuje się w nastrój tego rodzinnego święta a elegancka kokarda na opakowaniu podkreśla prezentowy charakter produktu - mówi Michał Bonecki, Consumer Marketing Manager Perfetti Van Melle Polska.
Święto babć i dziadków, bez względu na to kiedy oraz jak są celebrowane, należą do jednych z najchętniej obchodzonych na całym świecie. To właśnie w ten szczególny czas, dzięki obecności i drobnym upominkom, Polacy wyrażają szacunek i podziękowania tym, których kochają.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.