Najsłodsze dni w roku
Święto babci i dziadka silnie wrosło w polską kulturę. Jednak mało kto wie lub pamięta, że tradycja ich obchodzenia pojawiła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Bez względu jednak na to, jak długo znany i celebrowany, bez wątpienia jest to szczególny, rodzinny moment podziękowań, wyrażanych w formie nie tylko życzeń, ale również drobnych, najczęściej słodkich upominków.
Trochę historii
Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest niemal na całym świecie, chociaż termin tego święta nie wszędzie jest taki sam. W Polsce, podobnie jak w Bułgarii czy w Brazylii, świętuje się je w pierwszym miesiącu nowego roku. Co ciekawe, jedynie w Polsce obchody trwają przez dwa następujące po sobie dni 21 i 22 stycznia. Mieszkańcy innych krajów zamiast dwóch okazji obchodzą jedno święto i często jest ono ruchome. Przykład? Francuzi składają życzenia dziadkom w pierwszą niedzielę marca, a Amerykanie w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, czyli około 9 - 10 września.
Na polskim gruncie
Chociaż sama idea obchodzenia świąt dedykowanych seniorom przywędrowała do Polski najpewniej ze Stanów Zjednoczonych, bezpośrednich jego źródeł należy szukać w… prasie. Podczas, gdy pomysł celebrowania Dnia Babci pojawił się pierwszy raz w tygodniku „Kobieta i Życie”, to jego datę zapoczątkowało wydarzenie związane z „Expressem Poznańskim”. 21 stycznia 1965 roku redakcja uroczyście świętowała urodziny gwiazdy kina, 85-letniej wówczas Mieczysławy Ćwiklińskiej – i to właśnie na pamiątkę tego dnia, ustanowiono w Polsce Dzień Babci. Dopiero kilka lat później, już w latach siedemdziesiątych, w polskich kalendarzach pojawił się również Dzień Dziadka.
Słodki prezent
Poza najlepszymi życzeniami, obchodom świąt seniorów zawsze towarzyszą też drobne upominki. Jaki jest najlepszy prezent dla bliskiej osoby? Polacy z roku na rok coraz chętniej wybierają słodycze. Potwierdzają to badania GUS[1], z których wynika, że w ciągu 11 miesięcy 2019 roku produkcja samej czekolady wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 3,2 proc. i wyniosła 259 tys. ton. – Elegancka bombonierka The Belgian to świetny pomysł na prezent dla Babci czy Dziadka. Czekoladowe Serduszka (200 g) z prawdziwej belgijskiej czekolady są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nie tylko doskonałego smaku, ale i pięknej estetyki. Opakowanie z motywem serca idealnie wpisuje się w nastrój tego rodzinnego święta a elegancka kokarda na opakowaniu podkreśla prezentowy charakter produktu - mówi Michał Bonecki, Consumer Marketing Manager Perfetti Van Melle Polska.
Święto babć i dziadków, bez względu na to kiedy oraz jak są celebrowane, należą do jednych z najchętniej obchodzonych na całym świecie. To właśnie w ten szczególny czas, dzięki obecności i drobnym upominkom, Polacy wyrażają szacunek i podziękowania tym, których kochają.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.