Komunikaty PR

Najsłodsze dni w roku

2020-01-21  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania pvm ( 2.8 MB )

Święto babci i dziadka silnie wrosło w polską kulturę. Jednak mało kto wie lub pamięta, że tradycja ich obchodzenia pojawiła się dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Bez względu jednak na to, jak długo znany i celebrowany, bez wątpienia jest to szczególny, rodzinny moment podziękowań, wyrażanych w formie nie tylko życzeń, ale również drobnych, najczęściej słodkich upominków. 

Trochę historii

Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest niemal na całym świecie, chociaż termin tego święta nie wszędzie jest taki sam. W Polsce, podobnie jak w Bułgarii czy w Brazylii, świętuje się je w pierwszym miesiącu nowego roku. Co ciekawe, jedynie w Polsce obchody trwają przez dwa następujące po sobie dni 21 i 22 stycznia. Mieszkańcy innych krajów zamiast dwóch okazji obchodzą jedno święto i często jest ono ruchome. Przykład? Francuzi składają życzenia dziadkom w pierwszą niedzielę marca, a Amerykanie w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, czyli około 9 - 10 września.

Na polskim gruncie

Chociaż sama idea obchodzenia świąt dedykowanych seniorom przywędrowała do Polski najpewniej ze Stanów Zjednoczonych, bezpośrednich jego źródeł należy szukać w… prasie. Podczas, gdy pomysł celebrowania Dnia Babci pojawił się pierwszy raz w tygodniku „Kobieta i Życie”, to jego datę zapoczątkowało wydarzenie związane z „Expressem Poznańskim”. 21 stycznia 1965 roku redakcja uroczyście świętowała urodziny gwiazdy kina, 85-letniej wówczas Mieczysławy Ćwiklińskiej – i to właśnie na pamiątkę tego dnia, ustanowiono w Polsce Dzień Babci. Dopiero kilka lat później, już w latach siedemdziesiątych, w polskich kalendarzach pojawił się również Dzień Dziadka.

Słodki prezent

Poza najlepszymi życzeniami, obchodom świąt seniorów zawsze towarzyszą też drobne upominki. Jaki jest najlepszy prezent dla bliskiej osoby? Polacy z roku na rok coraz chętniej wybierają słodycze. Potwierdzają to badania GUS[1], z których wynika, że w ciągu 11 miesięcy 2019 roku produkcja samej czekolady wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 3,2 proc. i wyniosła 259 tys. ton. – Elegancka bombonierka The Belgian to świetny pomysł na prezent dla Babci czy Dziadka. Czekoladowe Serduszka (200 g) z prawdziwej belgijskiej czekolady są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka nie tylko doskonałego smaku, ale i pięknej estetyki. Opakowanie z motywem serca idealnie wpisuje się w nastrój tego rodzinnego święta a elegancka kokarda na opakowaniu podkreśla prezentowy charakter produktu - mówi Michał Bonecki, Consumer Marketing Manager Perfetti Van Melle Polska.

Święto babć i dziadków, bez względu na to kiedy oraz jak są celebrowane, należą do jednych z najchętniej obchodzonych na całym świecie. To właśnie w ten szczególny czas, dzięki obecności i drobnym upominkom, Polacy wyrażają szacunek i podziękowania tym, których kochają.

 


[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Kultowa śniadaniownia Bułkę przez Bibułkę z lokalem w Łodzi Biuro prasowe
2024-04-25 | 12:35

Kultowa śniadaniownia Bułkę przez Bibułkę z lokalem w Łodzi

Podbiła serca warszawiaków, teraz czas na Łódź. Znana i popularna w stolicy restauracja śniadaniowa Bułkę przez Bibułkę, otworzy swój pierwszy lokal poza Warszawą w
Styl życia Atrakcyjne oferty na 5-lecie sklepu online Lidl Polska
2024-04-24 | 11:05

Atrakcyjne oferty na 5-lecie sklepu online Lidl Polska

Zawsze. Więcej. Online. Sklep internetowy Lidl Polska świętuje swoje 5. urodziny! Z tej okazji, na klientów czekają atrakcyjne rabaty na cały asortyment, który obejmuje bogatą
Styl życia Otwarcie pierwszego sklepu Lidl Polska w Andrespolu!
2024-04-24 | 11:00

Otwarcie pierwszego sklepu Lidl Polska w Andrespolu!

Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w czwartek, 25

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.