NAPOLEON VS. NAPOLEON, CZYLI WIELKA HISTORIA W ARTE.TV I NA DUŻYM EKRANIE
„Napoleon” Ridleya Scotta próbuje od prawie miesiąca podbić serca i walczy o rząd dusz widzów na całym świecie. Jednak wielokrotne mijanie się w filmie z faktami historycznymi odbiło się na opinii widzów i krytyków, a sam obraz ma najniższą oglądalność ze wszystkich dotychczasowych produkcji Scotta. Z pomocą przychodzi bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv, która przygotowała szczegółowy dokument o politycznych negocjacjach Napoleona z Metternichem. Fanów kina faktu zainteresuje także seria „Historyczne pojedynki” prezentująca nietuzinkowe postaci kobiet, które wpłynęły na bieg naszej historii.
Długo wyczekiwany film Ridleya Scotta, który miał szczegółowo przedstawiać postać Napoleona Bonaparte, jest bardzo nisko oceniany przez krytyków i widzów, mimo precyzyjnej charakteryzacji, kostiumów oraz spektakularnych scen batalistycznych. Obraz ten znacząco odbiega od faktów historycznych i skupia się głównie na negatywnym obliczu Napoleona, przedstawiając go nie jako genialnego stratega, lecz wiecznie zmęczonego i pełnego nienawiści polityka. W scenariuszu pominięto ważne wydarzenia historyczne, które wpłynęły na przebieg jego kariery i życie prywatne. Jednym z tak ważnych wydarzeń, które zapisało się na kartach historii, była kilkugodzinna debata Napoleona z Klemensem von Metternichem, ministrem spraw zagranicznych Austrii, najbliższym powiernikiem cesarza oraz mistrzem dyplomacji. Był to kluczowy moment historii XIX wieku – na szali leżał pokój w Europie. Napoleon mógł albo zgodzić się na zaproponowaną przez Metternicha ugodę i wycofać swoje wojska z Alp, albo patrzeć, jak obóz wroga powiększa się o kolejny, silny kraj. Ta trudna i trzymająca w napięciu historia została udokumentowana w półtoragodzinnym filmie „Napoleon vs. Metternich” w reżyserii Christiana Twentego i Mathieu Schwartza w ARTE.tv. W filmie połączono opinie ekspertów i historyków ze scenami aktorskimi, ukazując z precyzją niezwykle istotny dla dziejów Europy rok 1813. Film dostępny jest pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/098381-000-A/napoleon-vs-metternich/.
W serwisie ARTE.tv można zobaczyć także serię „Historyczne Pojedynki” ukazującą 10 różnych, historycznych kobiecych figur, które często są pomijane, a nawet na siłę wymazywanych ze zbiorowej pamięci. Każdy odcinek przywołuje jedną z zasłużonych kobiecych postaci, wskazując, kto w rzeczywistości ukształtował bieg historii, a komu za te osiągnięcia przypadły laury. W serii ukazano także dwie Polki: Różę Luksemburg – historycznie kontrowersyjną w swoich poglądach socjaldemokratkę oraz Marię Skłodowską-Curie, uwikłaną w romans, który wpłynął na jej karierę noblistki. Portrety kobiet, które musiały walczyć o swoją pozycję i wizerunek, nierzadko ryzykując przy tym życie, można obejrzeć na ARTE.tv pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-024146/historyczne-pojedynki/.
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.