Komunikaty PR

Naprawiać rynnę czy wymieniać? – oto jest pytanie

2021-06-16  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Do pobrania inf_pras ( 0.15 MB )

System rynnowy to bardzo istotny element domu, którego rola często bywa niedoceniana. Tymczasem prawidłowo działające orynnowanie pozwala uniknąć mieszkańcom wielu problemów. Dlatego warto regularnie kontrolować jego stan, w razie potrzeby naprawiać, a w skrajnych przypadkach nawet wymienić całą instalację.

Rynnę w domu można określić mianem cichego sprzymierzeńca – zwykle mało widoczna lub wręcz ukryta ma do spełnienia bardzo ważne zadanie. Tak bowiem należy określić efektywne odprowadzanie wody opadowej z dachu. Wadliwe działanie orynnowania może skutkować namakaniem elewacji i ścian. Powstaje wtedy idealne środowisko do rozwoju pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów, których obecność jest niekorzystna dla zdrowia człowieka. Długotrwałe działanie wody osłabia też konstrukcję, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet katastrofą budowlaną.

Idealny, nie na zawsze

Każdy mieszkaniec domu powinien sobie zdawać sprawę z tego, że system rynnowy nie jest elementem, o którym, po ukończeniu budowy, można zapomnieć. Jego przepustowość z czasem spada i dotyczy to również najlepszych, wysokojakościowych rozwiązań. Dlatego tak istotne są regularne przeglądy, które wykonuje się przeważnie na wiosnę lub przed zimą – a najlepiej robić to w obu tych terminach. Najczęstszym objawem niedrożnej instalacji jest wypełnianie się rynien wodą i niekontrolowane przelewanie. Można jednak przeciwdziałać takim sytuacjom regularnie czyszcząc rynny z liści, gałązek, ziemi i piasku.

Przegląd jest konieczny

Co jednak w sytuacji, kiedy mimo czyszczenia wciąż dostrzegamy nieszczelność? To znak, że należy podjąć poważniejsze działania. Przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie obejrzeć całą instalację i stwierdzić z jaką usterką mamy do czynienia. Pomoże nam w tym tzw. próba szczelności. - Jeśli problem dotyczy małego fragmentu orynnowania, można podjąć się doraźnej naprawy lub wymiany uszkodzonego elementu – mówi Bartłomiej Siwiec, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. – Jeśli jednak stwierdzimy, że stan całego systemu rynnowego jest zły, powinniśmy pomyśleć o inwestycji w nowy.

Sposoby na naprawę

Na jakie uszkodzenia powinniśmy zwracać uwagę? Najczęściej spotykamy się z korozją elementów stalowych oraz różnego rodzaju pęknięciami, przede wszystkim na rynnach z PVC. W przypadku drobnego uszkodzenia można zdecydować się na doraźną naprawę lub wymianę uszkodzonego elementu. Nie zawsze jest to jednak proste, szczególnie jeśli orynnowanie było montowane kilka lat temu. Może się bowiem pojawić problem z odpowiednim dopasowaniem elementów. - Producenci wciąż wzbogacają swoją ofertę i wprowadzają nowe modele – mówi Bartłomiej Siwiec. - Wstrzymują jednak produkcję tych starszych systemów. W takiej sytuacji często prościej jest wymienić pojedynczy ciąg orynnowania (np. skupiając się na jednej połaci dachu), natomiast w przypadku rur spustowych, sposobem jest zastosowanie zamiennika o tym samym przekroju zwracając uwagę na sposób łączenia.

Gdy trzeba wymienić

Całkowita wymiana orynnowania to w skali domu poważna inwestycja i powinniśmy mieć stuprocentową pewność czy jest ona rzeczywiście konieczna. W rozstrzygnięciu takiego dylematu najlepiej pomoże nam fachowiec, który profesjonalnym okiem oceni stan orynnowania. Najczęstszymi powodami wymiany instalacji są działanie rdzy (w przypadku części stalowych) i odkształcenia (w przypadku części z PVC). Wadliwe działanie wielu instalacji spowodowane jest też wadliwym lub niedbałym montażem. Wymianę instalacji rynnowej dobrze jest połączyć z innymi kompleksowymi pracami np. zmianą pokrycia dachowego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:10

Geberit weźmie udział w 14. PLGBC Green Building Summit

PLGBC Green Building Summit to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych zrównoważonemu budownictwu, architekturze i rynkowi nieruchomości. Najbliższa,
Dom Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie
2024-09-26 | 15:40

Zamieszkać ze sztuką. Dwupoziomowe mieszkanie po gruntownym remoncie

Dom to nie tyle ściany, co ludzie, którzy w nich zamieszkują. Najlepiej o tym świadczy dwupiętrowe mieszkanie dla rodziny, które za sprawą architekt Weroniki Budzichowskiej z To
Dom Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu
2024-09-26 | 14:00

Neurodesign a jesienne wnętrza - przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu

Jesień to idealny moment, by wprowadzić do wnętrz nowe akcenty, które nie tylko ocieplą przestrzeń, ale także – zgodnie z koncepcją neurodesignu – wpłyną na nasze dobre

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.