Komunikaty PR

Nie daj się HIV

2022-11-24  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.45 MB )

Rozpoczynająca się jutro akcja „Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom” to projekt edukacyjny skierowany do 150 nauczycieli i 20 tysięcy uczniów 150 szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HIV. Środki na realizację projektu Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział Śląsk otrzymało w ramach grantu przyznanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci. To ważna kampania. W 2021 roku nie stwierdzono w województwie śląskim ani jednego zakażenia HIV! Może to świadczyć nie tyle o braku zakażeń, ile o tym, że o wiele za mało osób zrobiło test.

Projekt rozpocznie szkolenie dla nauczycieli, które ma przygotować pedagogów do przeprowadzenia lekcji, na których młodzież dowie się, w jaki sposób można się zakazić, jak zakażeniom zapobiegać, a przede wszystkim – że HIV to nie wyrok, a na pewno nie powód do dyskryminacji. Kolejny etap projektu to konkurs dla nauczycieli na najciekawszy scenariusz takiej lekcji. Następny – umieszczenie relacji z niej na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych każdej ze szkół biorących udział w akcji.

„Z badań wynika, że poziom wiedzy o HIV i AIDS jest bardzo niski wśród młodzieży i młodych dorosłych. Deficyt informacji odnosi się do rozpoznawania ryzyka zakażeń w sytuacjach codziennych, diagnozowania HIV i leczenia. Niezadowalający jest także poziom wiedzy Polaków o tym, że np. wspólne spożywanie posiłków, czy korzystanie ze wspólnej toalety nie powodują zakażenia” – mówi Beata Kempa, koordynator projektu. – „Dlatego trzeba nieustannie przypominać o HIV wszystkim, poczynając od młodzieży szkolnej, bo czym skorupka nasiąknie za młodu nasiąknie,…. Wierzę, że dzięki mediom społecznościowym dotrzemy z informacją do jeszcze większej grupy młodych osób niż uczniowie 150 szkół, w których odbędą się zajęcia.”

Przed pandemią COVID-19 województwo śląskie było w czołówce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń HIV. W rekordowym dotychczas roku 2019 na Śląsku odnotowano 233 takie przypadki, co stanowiło niemal 15% w skali kraju. W 2020 roku jednak liczba nowo wykrytych zakażeń spadła do 46 (5,5%), aby w 2021 osiągnąć… 0.

„Obawiam się, że taki wynik możemy zawdzięczać nie tyle spadkowi liczby nowych zakażeń na Śląsku, ile drastycznie zmniejszonej liczbie wykonywanych testów. Tym bardziej, że liczba przypadków HIV w Polsce rośnie, a rok 2022 jest niestety rekordowy pod tym względem. Wierzę, że dzięki działaniom podejmowanym przez PTH Śląsk wzrośnie wśród młodzieży świadomość profilaktyki HIV i zwiększy się liczba wykonywanych testów. Przecież dziś z tym wirusem można normalnie żyć, jeśli tylko seropozytywna osoba wie o swoim statusie i korzysta z bezpłatnego, nowoczesnego leczenia – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Biuro prasowe
2024-08-07 | 17:00

Mamo, tato - zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato!

Warszawa, 7 sierpnia 2024 r. Mamo, tato – zapewnij dziecku lepsze widzenie, nie tylko na lato! Blisko 62% dzieci z wadą wzroku w wieku 3 – 15 lat ma zdiagnozowaną
Zdrowie Rola snu w efektywności treningowej
2024-08-07 | 11:00

Rola snu w efektywności treningowej

Sen stanowi kluczowy element zdrowego stylu życia. Jego rola w utrzymaniu odpowiedniego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia i wpływ na efektywność treningów jest nie do przecenienia.
Zdrowie Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap
2024-08-07 | 08:00

Projekt REFSAL wchodzi na kolejny etap

Naukowcy są na etapie rekrutacji pacjentów do udziału w projekcie REFSAL. Niekomercyjne badanie kliniczne może zmniejszyć odsetek dzieci chorych na przemijający szybki oddech noworodka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.