„Nie pozwól, by trawa Cię przerosła”–program CANDIS dla uzależnionych od konopi
Fundacja Samsara wyciąga pomocną dłoń do wszystkich, którzy potrzebują pomocy w leczeniu uzależnienia od marihuany i innych środków konopnych. Czołowy program Fundacji pod nazwą CANDIS skierowany jest do osób powyżej 16. roku życia i oferuje bezpłatną terapię w postaci indywidualnych rozmów z certyfikowanym specjalistą. Program wdrażany jest w Polsce przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Centralnym Instytutem Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Heidelberga w Mannheim i Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie. Do bezpłatnego udziału w programie można zgłaszać się do końca września 2021 roku.
Problem wśród młodzieży i dorosłych
Według raportu ESPAD (z 2019 r.) marihuana, haszysz i przetwory konopi zajmują pierwsze miejsce pod względem rozpowszechnienia wśród młodzieży. Środki te stosowało przynajmniej raz w życiu 16,7% uczniów trzecich klas gimnazjum, oraz niemal 1/3 uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych. Według raportu to chłopcy najczęściej korzystają z tego rodzaju używek.[1] Jest to znaczny problem wśród młodzieży, który przynosi konsekwencje zarówno w postaci zaburzeń zdrowia fizycznego (przede wszystkim układu oddechowego), jak i psychicznego (m.in. pogorszenie funkcji poznawczych).
Uzależnienie od konopi jest również rozpowszechnione w grupie dorosłych. Według opublikowanego przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) najnowszego Światowego Raportu o Narkotykach[2], około 269 milionów ludzi używało narkotyków w 2018 roku, co stanowi wzrost o 30% w porównaniu z rokiem 2009, natomiast ponad 35 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wywołane używaniem narkotyków.
Wpływ pandemii
Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła również na rynki narkotykowe. Izolacja, trudności w pozostawaniu w bezpośrednim kontakcie, zamknięte granice – to wszystko zmniejszyło podaż narkotyków, wpłynęło na podniesienie cen oraz na zwiększenie zanieczyszczenia substancji, znajdujących się w obrocie. Co więcej – skutki pandemii najmocniej mogły odczuć osoby najbiedniejsze, które w związku z pandemią doświadczyły bezrobocia. W konsekwencji były bardziej podatne na zażywanie środków odurzających, zaangażowanie w przemyt czy uprawę
w celach zarobkowych. Stale pogarszająca się sytuacja może wpłynąć również na rozwój nowych metod i szlaków w celu dostarczania nielegalnych substancji.
Załamanie się gospodarki oznaczało również zredukowanie środków przeznaczanych na zwalczanie narkotyków i narkomanii.
Bezpłatna pomoc
Program CANDIS realizowany z sukcesem przez Fundację Samsara jest bezpłatny i pomaga osobom uzależnionym w utrzymaniu abstynencji, jak i ograniczeniu używania marihuany czy innych przetworów konopi. Terapia obejmuje najczęściej 10 spotkań, trwa ok. 2-3 miesiące i wykorzystuje dialog motywujący opracowany przez amerykańskich psychologów Rollnick’a i Millera oraz koncepcje behawioralno-poznawcze.
– Terapia, którą prowadzimy w ramach programu CANDIS skoncentrowana jest na wzmocnieniu w pacjencie jego motywacji i gotowości do zmiany, a także rozpoznaniu jego zasobów psychicznych oraz społecznych. Ważne jest dla nas, by każdy pacjent nauczył się nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w których zazwyczaj sięgał po narkotyki. Kluczowe w tym procesie jest zweryfikowanie mechanizmów, które doprowadziły daną osobę do uzależnienia. – mówi Anetta Stobiecka-Donicz, prezes Fundacji Samsara. Dodaje: Regularne uczestniczenie w terapii pomoże w nauczeniu się adekwatnego oraz skutecznego rozwiązywania problemów psychologicznych i społecznych.
Skuteczność programu CANDIS została potwierdzona w badaniach ewaluacyjnych prowadzonych przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie.[3] Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Na stronie programu CANDIS, osoby chętne, mogą wykonać test, sprawdzający, czy warto rozważyć udział w terapii: https://candisprogram.pl/strony/test-pum.
Więcej informacji o programie oraz fundacji:
http://samsara.org.pl
https://candisprogram.pl/
[1] „Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną. Raport z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w 2019 r.”; EUROPEJSKI PROGRAM BADAŃ ANKIETOWYCH W SZKOŁACH ESPAD
[2] https://www.unodc.org/unodc/en/data-and-analysis/wdr2021.html
[3] https://candisprogram.pl/strony/skutecznosc-terapii,11

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.