Komunikaty PR

Nie warto odkładać na później. Termomodernizacja to korzyści dla starych domów

2022-07-22  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl

Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na ich docieplenie. To dobry moment, aby podjąć skuteczne działania w celu poprawy efektywności energetycznej starych budynków. System termoizolacyjny z włókien drzewnych STEICO można zastosować do kompleksowej termomodernizacji domów w różnym stanie technicznym, wybierając optymalne rozwiązanie do zakładanych wartości izolacyjnych. Zwiększymy komfort cieplny mieszkańców, nie ponosząc wyższych kosztów energii.


 

Termomodernizacja domu to kosztowna inwestycja, dlatego warto skorzystać z pomocy w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia. Od lipca można składać wnioski o dopłatę w ramach programu „Czyste Powietrze Plus”, a otrzymane pieniądze przeznaczyć na ocieplenie domu, wymianę okien na bardziej szczelne czy demontaż i wymianę dotychczasowych urządzeń grzewczych. W przypadku budynków nieefektywnych energetycznie, sama wymiana starego pieca na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania nie będzie działaniem racjonalnym, jeżeli wcześniej nie przeprowadzimy prac dociepleniowych. Odwrotna kolejność może spowodować złe oszacowanie potrzeb energetycznych i narazić na niepotrzebne koszty. W nieodpowiednio ocieplonych domach straty ciepła trzeba rekompensować intensywną pracą grzejników.


Efektywna poprawa standardu energetycznego

Domy budowane w latach 80. i wcześniej nie spełniają obecnych standardów energetycznych. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania kształtuje się w nich na poziomie 4 a nawet 6 razy wyższym niż w przypadku budownictwa nowego. Przyczyną są źle ocieplone przegrody zewnętrzne lub stare i zużyte materiały izolacyjne, przez które dochodzi do ogromnych strat ciepła. Efektywne działania modernizacyjne pozwalają jednak doprowadzić większość starych obiektów do takiego poziomu użytkowania energii jak nowe, a nawet wyższego. Co to oznacza w praktyce? Przegrody zewnętrzne budynku należy zabezpieczyć przed ucieczką ciepła na zewnątrz przez dodanie warstwy materiału o wysokich właściwościach termoizolacyjnych.

Wybór odpowiedniego systemu będzie miał znaczenie nie tylko z powodów ekonomicznych, chociaż to one są głównym powodem prac modernizacyjnych. Po termomodernizacji budynek musi spełniać warunki techniczne, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Efekt modernizacji można wyliczyć na podstawie współczynnika U, który określa jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im niższa jest deklarowana wartość U, tym mniejsze będą straty ciepła. Dodając warstwę termoizolacji współczynnik przenikania ciepła należy tak zminimalizować, aby wynosił nie więcej niż 0,15 [W/(m2K)] w przypadku dachu i maksymalnie 0,20 [W/(m2K)] dla ścian zewnętrznych budynku.

Najkorzystniej jest zastosować materiał o jak najlepszych parametrach, ponieważ taki lepiej izoluje. Grubość warstwy ocieplenia zależy od współczynnika przewodzenia ciepła λ zastosowanego materiału – im jest niższy, tym cieńsza może być grubość termoizolacji. Dlatego system termoizolacyjny z włókien drzewnych STEICO to optymalny wybór do modernizacji starych budynków, wymagających efektywnego docieplenia, które trwale poprawi ich standard energetyczny.


Warto zacząć od dachu

Jeżeli modernizacja będzie przeprowadzana etapami, najlepiej zacząć od docieplenia dachu, ponieważ to on jest głównym źródłem strat ciepła. Najczęściej dochodzi do nich w przypadku dachów stromych, które mają dużą powierzchnię przenoszenia ciepła w stosunku do objętości kubatury.

Dzięki systemowi STEICO remont dachu można przeprowadzić sprawnie, w krótkim czasie i w niekłopotliwy dla mieszkańców sposób, ponieważ prace modernizacyjne mogą być prowadzone od zewnątrz. Metoda pozwala wykorzystać większą część starego dachu, np. krokwie czy pokrycie dachowe. Ponad starą warstwą wykończeniową (np. z płyty cementowo-wiórowej pokrytej tynkiem wapiennym) zostaje wykonana nowa, podwójna warstwa termoizolacji – jedna pomiędzy krokwiami w postaci sprężystych mat STEICOflex 036, druga bezpośrednio na nich w postaci np. płyt STEICOspecial dry. Duży zakres grubości płyt - od 60 do 200 mm, pozwala optymalnie dobrać grubość do założonych wartości izolacyjnych. Zarówno STEICOspecial dry jak i STEICOflex 036 mają doskonałe parametry termoizolacyjne. Wartość deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła płyt wynosi 0,040 [W/(m*K)], natomiast mat - 0,036 [W/(m*K)]).

STEICOflex 036 można zastosować również w przypadku termomodernizacji dachu od wewnątrz. Ten sposób docieplenia uniezależnia prace remontowe od warunków pogodowych. Można je wykonać samodzielnie, pozostawiając zamknięty dach. Maty wystarczy wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni. Duża gęstość materiału zapewnia stabilność, dzięki której STEICOflex 036 zachowuje pierwotny kształt, a warstwa termoizolacyjna nie osiada z upływem lat.

Jeżeli dom posiada poddasze nieużytkowe, wystarczy ocieplenie stropu, które oddziela je od części mieszkalnej. Można to zrobić za pomocą luźnych włókien STEICOzell, aplikowanych jako swobodnie ułożony materiał. Włókna drzewne szczelnie i równomiernie wypełnią przestrzeń, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło. Podczas docieplania przez nadmuch nie ma znaczenia, w jakiej technologii budynek został wykonany ani czy przestrzenie są dostosowane do standardowych rozmiarów materiałów izolacyjnych.

 

Zimne ściany, to gorszy komfort cieplny

Komfort cieplny w budynku nie jest zależny jedynie od temperatury powietrza. Ważną rolę odgrywa również temperatura powierzchni ścian. W budynkach ze złą termoizolacją ściany są zimne, w rezultacie czego mieszkańcom może dokuczać chłód nawet w intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach. Dobrze zaizolowana ściana zewnętrzna spowoduje, iż jej temperatura zimą będzie nieco wyższa, dzięki czemu ciepło zostanie zatrzymane wewnątrz budynku.

Domy przeważnie ociepla się od zewnątrz. W przypadku systemu termoizolacyjnego STEICO możliwa jest pełna swoboda wyboru rozwiązania konstrukcyjnego – czy to elewacji wentylowanej czy też elewacji tynkowanej.

Prace modernizacyjne nie ingerują we wnętrze budynku. Do ściany mocowana jest konstrukcja nośna z drewna litego lub belek dwuteowych STEICOjoist a powstałe przestrzenie wypełniane są materiałem termoizolacyjnym – np. STEICOflex 036. Następnie do konstrukcji nośnej montuje się płyty STEICOprotect. Na koniec na powstałym podłożu można wykonać odpowiednią warstwę tynkarską.

W przypadku ściany z elewacją wentylowaną, konstrukcję belek przymocowanych do ściany zamyka płyta STEICOuniversal. Następnym krokiem jest montaż łat, które pełnią funkcję przestrzeni wentylacyjnej.


Ochrona przed zimnem i wilgocią

Dzięki zaletom naturalnych włókien drzewnych materiały termoizolacyjne STEICO zmniejszają straty energii cieplnej, dzięki czemu oszczędzamy na rachunkach. Poprawimy również komfort cieplny mieszkańców niezależnie od warunków atmosferycznych. Włókna drzewne w zimie zatrzymują ciepło w domu a latem chronią go przed nadmiernym nagrzewaniem. Dodatkowo zabezpieczają budynek przed wilgocią i grzybami. To równie częsty problemy, z jakim borykają się właściciele nieprawidłowo zabezpieczonych termicznie budynków. Materiały izolacyjne z włókien drzewnych są otwarte dyfuzyjnie, dzięki czemu transportują wilgoć na zewnątrz, chroniąc budynek przed szkodliwymi skutkami zawilgocenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wybierz swój front Biuro prasowe
2024-08-14 | 01:00

Wybierz swój front

Fronty meblowe to kluczowy element aranżacji każdej kuchni, łazienki czy mebli pokojowych. Ich wybór wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na funkcjonalność i
Dom Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera
2024-08-13 | 14:00

Tikkurila i Beckers organizują w Sosnowcu bezpłatne porady designera

Znane marki farbiarskie – Tikkurila i Beckers – organizują w Sosnowcu bezpłatne spotkania z projektantami wnętrz. W najbliższy piątek i sobotę, 16-17 sierpnia, profesjonaliści
Dom Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?
2024-08-13 | 13:00

Jak chronić drewno ogrodowe przed słońcem?

Promieniowanie ultrafioletowe destrukcyjnie wpływa na drewniane elementy architektury ogrodu. I choć nie od razu widać, jak szkodliwe jest jego oddziaływanie, to z czasem negatywnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.