Komunikaty PR

NIECH ŻYJE PRACA! – cykl dokumentalny w ARTE.tv

2021-05-14  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Kowalska
Face it

Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl

Satysfakcja zawodowa jest potrzebna, by odczuwać przyjemność z pracy. Lecz jak dziś wygląda praca „made in Europe”? Czy jest pozbawiona wartości, a pracujemy tylko dla pieniędzy? Czy tak bardzo różni się od wyzysku na plantacjach w Bangladeszu? A jak jest w innych częściach świata? Czy dochód podstawowy spowoduje, że ludzie są szczęśliwsi? Ten eksperyment został już wprowadzony w wielu społecznościach. O tym i innych zagadnieniach związanych z pracą mówi cykl dokumentalny „Niech żyje praca!”, który można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/.

Twórcy filmów dokumentalnych odwiedzili wiele miejsc na w świecie, by zobaczyć, jaki jest stosunek ludzi do pracy i pracodawców do pracowników. Okazuje się, że w XXI wieku, w Indiach nadal zmusza się kobiety do usunięcia macicy, by nie rodziły dzieci i w ten sposób były lepszymi i bardziej wydajnymi pracownicami. W Japonii zjawisko karoshi, czy zapracowywania się na śmierć, nadal jest tabu, a pracodawcy nic nie robią, by temu zapobiec. Wypowiadają się też pracownicy z Europy, dla których praca jest kompletnie bezwartościowa, niezależnie od tego, czy są sprzedawcami w sklepie, wykładowcami na uniwersytecie czy kierownikami hotelu. Cykl dokumentalny „Niech żyje praca!” porusza też wiele innych tematów, takich jak to czy po pandemii czeka nas era korporacji, gdyż małe przedsiębiorstwa i rodzinne firmy masowo upadają, a rządy nie udzielają im pomocy, tak jak to się dzieje w Niemczech czy we Francji? Czy ludzie otrzymujący dochód podstawowy, są szczęśliwsi? Wydaje się, że tak. Co więcej, dochód podstawowy pomaga kobietom w wywalczeniu sobie ich praw i wolności życiowej.

FILMY W CYKLU „NIECH ŻYJE PRACA!”:

ZAROBIĆ NA ŻYCIE, Francja, 2018

Czy można zarabiać pieniądze bez pracy? Pomysł wydaje się szalony, ale został już zaimplementowany przez niektóre społeczności. Ten cykl dokumentów na temat wprowadzania dochodu podstawowego to przegląd najnowszych rozwiązań zachęcający do zakwestionowania naszej relacji do pracy i pieniędzy oraz do przemyślenia nowego modelu społecznego.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-016954/zarobic-na-zycie/

ODWIECZNA WALKA, Francja / USA, 2020

Twórcy przez ponad rok spotykali się z pracownikami z różnych środowisk, którzy chcieli zwierzyć się przed kamerą. To było na krótko zanim epidemia COVID-19 zatrzymała świat. Vincent, Raphaël, Frank, Henry, Annie, Christina, Lise i Will opowiedzieli o przebiegu swojej kariery, napotykanych trudnościach i specyfice swoich profesji. Ich historie pozwolą przyjrzeć się wyzwaniom w świecie pracy pozbawionej wartości. Jak chronić się przed dyskryminacją w pracy? Jak w trudnych warunkach odnaleźć satysfakcję i zadowolenie zawodowe?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/088023-000-A/odwieczna-walka/

CO SIĘ STAŁO Z CZŁOWIEKIEM?, Francja / USA, 2020

Ten dokument to bogaty przegląd dzisiejszego świata pracy, przedstawiający historie kariery ośmiu Europejczyków. Ta seria ujmujących portretów, komentowanych przez socjologów, ekonomistów i filozofów z całej Europy, ilustruje wielorakie zmiany warunków pracy w ciągu ostatnich kilku dekad. Niestety prowadzi do wniosku, że sytuacja tylko się pogorszyła ze szkodą dla tych najsłabszych...

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/088024-000-A/co-sie-stalo-z-czlowiekiem/

BAŁKAŃSKIE SZWACZKI - WYZYSK "MADE IN EUROPE", Niemcy, 2019

Ubrania „Made in Europe” powstają czasem w gorszych warunkach niż te, które znamy z chińskich sweatshopów. Praca w ogromnych szwalniach jest jednak jedynym źródłem dochodu dla wielu bałkańskich rodzin. Kobiety, które tam pracują, muszą się mierzyć ze spartańskimi warunkami, głodowymi pensjami i brakiem szacunku dla podstawowych praw człowieka.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/084754-009-A/balkanskie-szwaczki-wyzysk-made-in-europe/

NIEMCY: UPADEK MAŁYCH FIRM, Niemcy, 2020

Covid zabija nie tylko ludzi, ale i firmy. Twórcy filmu przyglądają się, jak ten proces wygląda w Niemczech. Według niektórych szacunków w ciągu najbliższych dziesięciu lat kraj ten może stracić jedną czwartą sklepów, zwłaszcza firm rodzinnych działających w handlu detalicznym. Kryzys uderza przede wszystkim w obszary wiejskie, ale nie oszczędza też dużych miast.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090637-013-A/niemcy-upadek-malych-firm/

FRANCUZI VS. AMAZON, Niemcy, 2021

Podczas koronakryzysu handel internetowy kwitnie. Zbijają na tym fortunę firmy wysyłkowe, np. Amazon, którego obroty od początku pandemii wzrosły o prawie 40%. Już co druga osoba w Niemczech i co trzecia we Francji kupuje na Amazonie. Nic dziwnego, skoro promuje go sam prezydent Macron. A co z małymi i średnimi firmami?

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/100300-051-A/francuzi-vs-amazon/

INDIE: WIOSKI BEZ MACICY, Francja, 2021

W Indiach pracownice rolne stawiane są pod presją usunięcia macicy, aby mogły pracować bez przerwy. Długo była to jedna z najlepiej chronionych tajemnic wsi w Indiach. Podczas gdy wskaźnik histerektomii (zabieg chirurgicznego usunięcia macicy) na Zachodzie wynosi 2/1000, w Indiach osiąga 17/1000, a w stanie Maharasztra na zachodzie kraju, w tzw „Pasie Cukrowym”, nawet do 350/1000. Przez ostatnie 10 lat 14 000 zbieraczek trzciny poddało się temu zabiegowi.

Film: https://www.arte.tv/pl/videos/090637-013-A/niemcy-upadek-malych-firm/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Gwiazdy kina i leżaki wracają pod wieżę na Jeżycach Biuro prasowe
2024-05-15 | 12:21

Gwiazdy kina i leżaki wracają pod wieżę na Jeżycach

Plenerowe seanse cieszyły się w zeszłym roku dużym powodzeniem, a więc Archicom powraca do sprawdzonego pomysłu. „Kino na leżakach pod wieżą” to bezpłatne projekcje, nie
Film „LOLA I PIANINO HAŁASÓW” Z PREMIERĄ I NOMINACJĄ W ANNECY
2024-05-09 | 10:00

„LOLA I PIANINO HAŁASÓW” Z PREMIERĄ I NOMINACJĄ W ANNECY

„LOLA I PIANINO HAŁASÓW” Z PREMIERĄ I NOMINACJĄ W ANNECY   „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello to piękna i ważna
Film Nowość w Romance TV – Kryminał z Bolzano
2024-04-27 | 09:00

Nowość w Romance TV – Kryminał z Bolzano

W maju na antenie Romance TV zagości seria filmowa – Kryminał z Bolzano. Główna bohaterka, Sonia Schwarz będzie musiała bardzo szybko przyzwyczaić się do nowego miejsca pracy,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Edyta Herbuś: Teraz mam taki moment obfitości, że mogę wybierać role, które są dla mnie najciekawsze. Ale na pewno muszę sobie zafundować reset, żeby utrzymać równowagę w życiu

Tancerka lubi wypoczywać aktywnie. Po intensywnym okresie w pracy najpierw daje sobie jednak chwilę na złapanie oddechu i szybką regenerację, a dopiero później rusza na podbój danej okolicy. Edyta Herbuś zaznacza, że często decyduje się na pasjonujące wyprawy, dzięki którym może zwiedzać i poznawać urokliwe zakątki świata. Ale zdarza się również tak, że wybiera beztroskie wakacje na plaży pod palmami. Tegoroczny urlop będzie jednak krótki.

Media

Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać

Wokalista miał już okazję uczestniczyć w takich produkcjach jak: „Taniec z gwiazdami”, „Must Be The Music. Tylko muzyka”, „Azja Express”, „Lego Masters” i „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz”. Jak podkreśla, bardzo ceni oryginalne projekty telewizyjne, bo dzięki nim może przeżyć wyjątkowe przygody i nauczyć się czegoś nowego. Dlatego też nie wyklucza, że gdy padnie kolejna ciekawa propozycja, znów weźmie udział w podobnym projekcie.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.