Komunikaty PR

Niedoceniony węch w leczeniu!

2021-10-03  |  17:00
Biuro prasowe
Kontakt
Inga Ryfka
Agencja Face IT

Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/

Już tysiące lat temu człowiek, który wrzucał drewno do ogniska, musiał czuć, że nadaje mu ono charakterystyczny zapach, który albo pobudza, albo przynosi ukojenie. Najlepiej poznaną pod tym względem cywilizacją są Egipcjanie. Co obecnie może nam, współczesnym, przypominać tego typu działania? Oczywiście aromaterapia, która jest niedoceniana wśród społeczeństwa!

Aromaterapia, czyli przyjemne z pożytecznym!

Aromaterapia jest często potocznie klasyfikowana jako wyłącznie część medycyny tzw. niekonwencjonalnej, co okazuje się być błędne. Dzisiejsze spojrzenie na aromaterapię klasyfikuje ją jako pełnoprawną część medycyny naturalnej, pozwalającej na wspomaganie procesu leczenia i dającej wyraźną ulgę i poprawę zdrowia wśród korzystających z niej pacjentów. W przypadku aromaterapii najczęściej wymienianą zaletą tego sposobu leczenia jest fakt, że stosowane są naturalne oleje eteryczne, a większość z nich wykazuje działanie odprężające dla organizmu. Do stosowania aromaterapii w domu używa się specjalnych kominów aromaterapeutycznych lub kilka kropel oleju dodaje się do nawilżaczy powietrza. Oleje do aromaterapii to naturalne wyciągi z dzikich roślin. Pozyskuje się je najczęściej z liści (jak mięta czy eukaliptus), korzeni (imbirowy), kwiatów (lawendowy czy różany), a także kory i drewna (cynamonowy czy z drzewa sandałowego).

Węch jako jedna z praktyk leczniczych

Jak jednak stosować aromaterapię w praktyce? Olejki możemy wąchać bądź wdychać podczas inhalacji (tradycyjna inhalacja polega na wkropieniu do ciepłej wody około 5 kropli olejku, a następnie wdychaniu unoszących się oparów – najlepiej zakrywając głowę ręcznikiem). Bardzo często jednak wykorzystuje się je podczas masaży lub kąpieli do dodatkowej relaksacji organizmu. Jednak jedną z najbardziej popularnych metod stosowania olejków są kąpiele. Wystarczy do wody o temperaturze do 38°C dodać 10-15 kropli olejku. Kąpiel w wannie powinna trwać 10-15 minut. Olejki eteryczne mają przeróżne właściwości, w tym przeciwzapalne, bakteriobójcze czy rozgrzewające, dlatego też należy wybrać właściwy olejek do swoich potrzeb, ponieważ olejki mają bardzo silne działanie. Olejki eteryczne są także nieodłącznym elementem przypraw!

Prawdziwe i naturalne olejki mają supermoc!

Prawdziwy olejek eteryczny nie ma nic wspólnego z tanim olejkiem zapachowym, a niestety do wielu dostępnych obecnie na rynku dodaje się syntetyczne substancje zapachowe lub rozcieńcza się je nadmiernie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Aby wyprodukować litr prawdziwego olejku, potrzeba wykorzystać bardzo dużą liczbę materiału – z punktu widzenia rynku nie jest to opłacalne. Najpopularniejsze – prawdziwe i naturalne – olejki to:

  • Eukaliptusowy – ma działanie bakteriobójcze, kojące i orzeźwiające, a jest szczególnie polecany osobom ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych.
  • Z drzewa herbacianego – polecany dla osób, które są podatne na przeziębienie.
  • Z drzewa sandałowego – wykazuje działanie przeciwzapalne, kojące, a polecany jest m.in. na bezsenność.
  • Lawendowy – ma działanie uspokajająco-odprężające, a polecany jest osobom cierpiącym z powodu depresji oraz problemów ze snem.
  • Różany – łagodzi dolegliwości związane z menstruacją.
  • Z mięty pieprzowej – polecany jest osobom z problemami górnych dróg oddechowych (działa także wykrztuśnie).

Niektóre olejki pomagają nawet łagodząco na bóle, na przykład kręgosłupa lub też pomagają w bezsenności. Dzięki nim możemy oddziaływać na nasz organizm pobudzająco lub uspokajająco, tym samym odpowiadając na potrzeby organizmu.

Węch – ukryta broń na całe zło!

Węch wraz ze smakiem to najstarsze ze zmysłów. Są one ze sobą ściśle powiązane i można je określić jako „zmysły chemiczne”. Od kilku lat coraz częściej mówi się o tym, że węch odgrywa większą rolę w życiu człowieka niż do tej pory sądzono. Naukowcy odkryli, że około 25% naszych genów związanych jest z węchem. Jest to zatem największa rodzina genów w naszym genomie. Korzystajmy więc z mnogości zapachów, jakie dane jest nam poznawać każdego dnia i urozmaicajmy je głębokimi doznaniami podczas aromaterapii.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face IT
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Mars Polska i Biedronka kolejny raz łączą siły, aby dbać o zdrowie zębów. Biuro prasowe
2024-10-01 | 13:00

Mars Polska i Biedronka kolejny raz łączą siły, aby dbać o zdrowie zębów.

Zainteresowani będą mieli okazję skorzystać w nim z bezpłatnego przeglądu stomatologicznego oraz porad specjalistów, jak zapobiegać próchnicy i cieszyć się zdrowiem
Zdrowie Amyloidoza ATTR rozwija się latami
2024-09-30 | 16:30

Amyloidoza ATTR rozwija się latami

Choroby serca najczęściej kojarzone są z nadciśnieniem, miażdżycą czy zawałami, jednak istnieje schorzenie, którego objawy mogą być równie poważne, a skrywają się za
Zdrowie W Warszawie potrzebna jest krew! W sobotę zbiórka
2024-09-30 | 12:00

W Warszawie potrzebna jest krew! W sobotę zbiórka

Zasoby banków krwi nieustannie się kurczą, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. W uzupełnieniu zapasów może pomóc akcja zbiórkowa Stowarzyszenia Honorowych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Margaret: Wymowa języka francuskiego jest dla mnie bardzo wymagająca. Teraz znowu zaśpiewam w tym języku i mam nadzieję, że pójdzie mi lepiej

Wokalistka już po raz drugi w swojej karierze została zaproszona do udziału w show French Touch. Pięć lat temu na scenie towarzyszył jej Willy William i w duecie zaśpiewali utwór „Ego”. Margaret zaznacza, że nie było to łatwe zadanie, bo po prostu nie zna języka francuskiego. I do tej pory w tej kwestii nic się nie zmieniło, bo choć podoba jej się brzmienie tego języka i lubi słuchać Francuzów, to jej samej dużą trudność sprawia wymowa poszczególnych słów. Dlatego też i tym razem liczy na wyrozumiałość artysty, z którym będzie współpracować.

Media

Monika Mrozowska: Wcieliłam się w rolę prowadzącej formatu youtubowo-instagramowego. Testuję menu w restauracjach i rozmawiam z ciekawymi gośćmi

W rozmowie z agencją Newseria Lifestyle aktorka zdradza, że zawodowo jest teraz mocno zaangażowana w dwa projekty. Pracuje nad kolekcją bielizny dla znanej marki i nad kanałem wideo, w którym będzie testowała menu w różnych warszawskich restauracjach i rozmawiała z ciekawymi gośćmi. Przed wakacjami Monika Mrozowska zaskoczyła też diametralną zmianą fryzury, ale jak podkreśla – ta metamorfoza nie była wyrazem ekstrawagancji, nie chodziło też o charakteryzację do nowej roli.

Transport

Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki

Naukowcy z Australii sprawdzili, w jakim stopniu turystyka wpływa na naszą kondycję oraz jaki ma wpływ na ciało i psychikę. Wykorzystali do tego teorię stosowaną do tej pory w fizyce. Wnioski nie są jednoznaczne. Podróżowanie sprzyja poprawie zdrowia, pozytywnie oddziałując na najważniejsze układy w organizmie, i opóźnia proces starzenia, ale wyjazdy mogą mieć też negatywne konsekwencje, w postaci np. większego narażenia na choroby zakaźne, wypadki czy przemoc.