NIEOCZYWISTE DZIEDZICTWO, CZYLI CHOJNY BEZ TAJEMNIC
Chojny oficjalnie są częścią Łodzi od blisko 80 lat, ale wciąż mało o nich wiemy. Zmienić to postanowili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w ramach projektów organizowanych przez Fundację Urban Forms odkrywają Chojny na nowo poprzez badania, spacery, wykłady, ale też murale odwołujące się do miejscowej historii i tradycji. Cykl wydarzeń zwieńczą konferencja naukowa poświęcona łódzkiej dzielnicy i wystawa połączona z koncertem świątecznym.
– Od kilkunastu tygodni z dużą radością pomagamy łodzianom odkrywać wyjątkowe dziedzictwo Chojen – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms. – Pokazujemy to, co często pozostaje niezauważone, od materialnych zabytków po opowieści, które kryją mury budynków i miejsca znane z codzienności.
Dzięki projektowi udało się między innymi przypomnieć postać Janka Mulinowicza, bohatera lokalnej legendy. Według przekazów Janek, jako chłopiec z Chojen, został adoptowany przez krakowskiego kupca, by później stać się dobroczyńcą miejscowego kościoła św. Wojciecha. Jego losy Klaudia Rutkowska uwieczniła muralem, który powstał na ogrodzeniu kościoła przy ul. Rzgowskiej 242. Z kolei wątek sportowej tradycji Chojen pojawił się na elewacji XVIII LO przy ul. Królewskiej 13/15, gdzie Paulina i Konrad Kwietniewscy stworzyli pracę inspirowaną pamiątkami zgromadzonymi w szkolnym muzeum, przypominającą, że budynek ten przez lata był przestrzenią dla młodych sportowców.
W ramach projektu zorganizowano też cykl warsztatów, wystaw i spotkań, a grudzień przynosi kolejne wydarzenia służące odkrywaniu tajemnic dzielnicy. W czwartek, 5 grudnia, o godzinie 17:00 w XVIII LO przy ul. Królewskiej 13/15 odbędzie się wernisaż wystawy uczniowskich prac stworzonych podczas warsztatów artystycznych inspirowanych historią szkoły. Punktem kulminacyjnym wydarzeń poświęconych dziedzictwu Chojen będzie konferencja naukowa „Nieoczywiste dziedzictwo. Chojny z perspektywy mieszkańców, społeczników i badaczy”, organizowana przez Fundację Urban Forms i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Odbędzie się ona 9 grudnia w Instytucie Historii Sztuki UŁ (ul. Narutowicza 65, sala 206) w godzinach 10:00–16:00. W programie znajdą się prelekcje naukowców dotyczące m.in. zabytków kościoła św. Wojciecha, lokalnego dziedzictwa i roli murali w upamiętnianiu historii. Wydarzenie otworzy Teresa Latuszewska-Syrda, prezeska Fundacji Urban Forms, a uczestnicy zobaczą również animację „Legenda o Janku Mulinowiczu” oraz poznają przewodnik „Kto Chojny hojnie obdarował”. Konferencję zamkną wystąpienia Beaty Arabskiej i Joanny Orzechowskiej o spacerach inscenizowanych, przybliżających historię w formie artystycznej.
Kolejnego dnia, 10 grudnia o godzinie 17:00 w Klubie Osiedlowym nr 1 przy ul. Skupionej 1 – wernisaż wystawy „Przeszłość, miejsce, ludzie. Chojny – tyle do odkrycia” zaprezentuje historię osiedla, a uroczystości towarzyszyć będzie koncert świąteczny organizowany co roku przez klub.
Wszystkie te działania są częścią szeroko zakrojonej akcji mającej na celu przybliżenie mieszkańcom Łodzi wyjątkowego dziedzictwa Chojen. Projekty „Chojny nieznane. Działania angażujące lokalną społeczność do odkrywania dziedzictwa kulturowego regionu” oraz „Odkryjemy Chojny nieznane. Społecznicy, naukowcy i mieszkańcy dla kulturowego dziedzictwa” realizowane są dzięki wsparciu Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Firma eventowa jako partner w organizacji eventów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
Modelka przyznaje, że po udziale w 13. edycji popularnego programu „Top Model” sporo się dzieje w jej życiu zawodowym. Kariera nabrała tempa, pojawiają się nowe propozycje współpracy, a jej nazwisko wciąż zyskuje na wartości w świecie modelingu. Klaudia Zioberczyk zaznacza więc, że ta wiosna będzie niezwykle pracowita. Cieszy się też na nadchodzące święta, ale zachęca wszystkich do zachowania umiaru podczas zakupów spożywczych.
Handel
Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach

Zmiany nie są błyskawiczne, jednak spadkowy trend udziału chowu klatkowego kur jest wyraźnie widoczny – wynika z siódmej edycji raportu Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Według najnowszego raportu już prawie 1/3 kur w naszym kraju utrzymywana jest w systemach innych niż chów klatkowy. Dziesięć lat temu było to zaledwie 13 proc. Obecnie już ponad 170 firm zadeklarowało wycofania jaj z chowu klatkowego. Prawie połowa już teraz wywiązała się z tej obietnicy.
Zdrowie
Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć

Aktorka nie boi się strzykawek ani zastrzyków. Wizyta w punkcie pobrań krwi czy w laboratorium również nie jest dla niej traumatycznym przeżyciem. Julia Kamińska zaznacza natomiast, że choć samo pobranie krwi powoduje u niej jedynie niewielki dyskomfort, to raz podczas takiej procedury zemdlała.