Noc Naukowców 2020. Supermoce zwierząt
Centrum Nauki EXPERYMENT
al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
j.milszewski|experyment.gdynia.pl| |j.milszewski|experyment.gdynia.pl
781976126
experyment.gdynia.pl
Noc Naukowców. SUPERMOCE ZWIERZAT
Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, aby posiąść moc superbohatera? Wyobrażenia nadludzkiej siły, niespotykanej szybkości, możliwości wznoszenia się, bycia niewidocznym – z pewnością wielokrotnie przemknęły przez myśl niejednego dziecka i dorosłego. Podziwiamy fikcyjne postaci znane z popkultury, zachwycamy się możliwościami Kapitana Ameryki lub Kapitan Marvel. Jednak w świecie przyrody supermoce to nic nadzwyczajnego lub nieosiągalnego. Zwierzęta w drodze ewolucji wykształciły wiele umiejętności, o których my – ludzie możemy tylko pomarzyć. Ciągle podglądamy świat przyrody i uczymy się rozwiązań, które możemy zastosować np. w nowych technologiach. Być może to właśnie tam kryją się rozwiązania cywilizacyjnych problemów.
Gdy dla nas coś wydaje się niemożliwe, przyroda konsekwentnie udowadnia nam, że się mylimy i mało wiemy o jej zasobach. To, co z naszej perspektywy postrzegamy za supermoc, w świecie zwierząt stanowi ewolucyjne przystosowanie do warunków środowiska, obronę przed drapieżnikami lub skuteczną strategię polowania na ofiary. Podczas Nocy Naukowców 2020 poznacie zwierzęcych superbohaterów, o których nie przeczytacie w komiksach i nie obejrzycie ich w kinie.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co umożliwia ptakom nieprzerwane, wielogodzinne przeloty i czym w zasadzie różni się lot ptaka od lotu nietoperza? Czy śpiew może być supermocą, która ma kluczowe znaczenie dla przetrwania? Skąd stwierdzenie, że bóbr jest superbohaterem, na którego barkach spoczywa realizacja ekologicznej misji? Co tak naprawdę ma wspólnego Superman z żukiem gnojarzem? I czy w świecie zwierząt możemy znaleźć organizmy, które kontrolują umysły innych stworzeń? To tylko nieliczne z pytań, na które będziemy razem szukać odpowiedzi!
25 września zapraszamy rodziny, znajomych, dorosłych i dzieci na europejską Noc Naukowców 2020 w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Poznacie wielu naukowców, pasjonatów, edukatorów. Zobaczycie zwierzęta w nowej odsłonie, dowiecie się wielu niesamowitych rzeczy o waszych pupilach i pozornych szkodnikach.
W programie znajdziecie między innymi wciągające warsztaty, zabawne popularnonaukowe wykłady, specjalnie przygotowaną strefę lotów i oczywiście naszą wystawę, którą poznacie od innej strony. Będziecie mieli okazję wziąć udział w interaktywnej grze: stawicie czoła przyrodniczym wyzwaniom i odkryjecie zwierzęce supermoce! A to tylko niektóre z naszych atrakcji na Noc Naukowców!
Pamiętajcie, że na Noc Naukowców 2020 bilety są dla wszystkich dostępne w cenie biletu ulgowego. Liczba miejsc jest ograniczona!
Śledźcie naszą stronę internetową i media społecznościowe, gdzie systematycznie będziemy odsłaniać kolejne karty i przedstawiać kolejne atrakcje!
termin: piątek 25 września
czas: godz. 19:00-23:00
bilet: 15 zł
szczegóły: bit.ly/supermocezwierzat
Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.