Nowe badanie: roślinna dieta jest zdrowsza dla psów niż tradycyjna.


Barbara Rożyńska
ProVeg
ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/
Nowe, przeprowadzone na szeroką skalę, przełomowe badanie wykazało, że najzdrowszym i najmniej niebezpiecznym pokarmem dla psów jest zdrowa pod względem odżywczym dieta wegańska.
Przeprowadzone przez zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Australii, pierwsze tego rodzaju badanie na dużą skalę dotyczące zdrowia psów, zostało opublikowane w wiodącym, recenzowanym czasopiśmie naukowym PLOS ONE.
W projekcie, w którym wzięło udział ponad 2500 psów, porównano wyniki zdrowotne psów stosujących dietę konwencjonalną z wynikami psów stosujących dietę opartą na surowym mięsie oraz psów otrzymujących karmę wegańską.
“Nikt wcześniej nie przeprowadzał badań dotyczących psów na taką skalę. Nasze jest pierwsze i wyraźnie pokazuje, że najzdrowszą i najmniej niebezpieczną dietą dla psów jest zdrowa pod względem odżywczym dieta wegańska" - mówi profesor Andrew Knight, który kierował zespołem badawczym.
“Zebrane dowody jednoznacznie obalają mit, że karmienie psów karmą wegańską w jakikolwiek sposób narusza ich dobrostan” - dodaje prof. Knight.
Zajmująca się budowaniem świadomości żywieniowej organizacja ProVeg International, wsparła badaczy grantem, który umożliwił im przeprowadzenie ankiety wśród właścicieli psów i przeanalizowanie wyników w ciągu roku.
“Niezwykle ważne jest, aby dodać wnioski z tego badania do naukowej bazy danych. Właściciele zwierząt domowych są bardzo zainteresowani tym, czy karma, którą kupują, w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe ich zwierząt" - komentuje Barbara Rożyńska, rzeczniczka prasowa ProVeg Polska. Badanie to w znacznym stopniu przyczynia się do rozwiania wątpliwości co do wartości wegańskiej diety dla zwierząt domowych. - dodaje.
Producent wegańskiej karmy dla zwierząt OMNI, który jako startup biorący udział w programie Inkubator ProVeg również otrzymał wsparcie organizacji, z zadowoleniem przyjął wyniki badania.
Shiv Sivakumar, współzałożyciel OMNI, powiedział: "Tak pozytywne wyniki badań naukowych, popierające diety roślinne dla psów, są naprawdę zachęcające. Dla nas w OMNI zawsze było jasne, że usunięcie przetworzonego mięsa z diety naszych psów i zastąpienie go wysokiej jakości składnikami roślinnymi może mieć tylko pozytywny wpływ, ale wspaniale jest widzieć, że nauka potwierdza naszą hipotezę."
Sposób przeprowadzenia badania
W badaniu wzięło udział 2536 opiekunów psów, którzy przekazali informacje dotyczące jednego psa, karmionego przez co najmniej rok dietą konwencjonalną (1370 lub 54%), surowym mięsem (830 lub 33%) lub wegańską (336 lub 13%).
Następnie badacze przeanalizowali siedem ogólnych wskaźników złego stanu zdrowia:
-
nietypową liczbę wizyt weterynaryjnych;
-
stosowanie leków;
-
przejście na dietę leczniczą po początkowym stosowaniu diety wegańskiej lub mięsnej;
-
opinia opiekuna;
-
przewidywaną weterynaryjną ocenę stanu zdrowia;
-
odsetek chorych psów; oraz
-
liczba zaburzeń zdrowotnych na jednego chorego psa.
Główne wnioski były takie, że psy karmione dietą konwencjonalną osiągały gorsze wyniki niż psy karmione którąkolwiek z dwóch pozostałych diet.
Chociaż wyniki psów karmionych surowym mięsem okazały się nieznacznie lepsze niż wyniki psów karmionych dietą wegańską, psy karmione surowym mięsem były młodsze, co, jak wykazano, wiąże się z lepszymi wynikami zdrowotnymi. Czynniki niezwiązane ze zdrowiem, analizowane w ramach badania, mogły również wpłynąć na poprawę widocznych wyników psów karmionych surowym mięsem w odniesieniu do 3 z 7 badanych ogólnych wskaźników zdrowia.
Badacze uwzględnili również występowanie 22 specyficznych zaburzeń zdrowotnych, na podstawie przewidywanych ocen weterynaryjnych. Odsetek psów w każdej grupie żywieniowej, u których stwierdzono zaburzenia zdrowotne, wynosił 49% (mięso konwencjonalne), 43% (mięso surowe) i 36% (mięso wegańskie).
“W związku z tym zebrane dotychczas dowody wskazują, że najzdrowszą i najmniej niebezpieczną dietą dla psów jest zdrowa pod względem żywieniowym dieta wegańska" - podsumowano w badaniu.
Dwie inne prace zespołu badawczego związane z tą dziedziną zostały opublikowane w ubiegłym roku: jedna w PLOS ONE, a druga w REDVET.
W pierwszym badaniu wzięło udział 4060 opiekunów psów i kotów i okazało się, że zwierzęta równie chętnie jedzą karmę wegańską, jak i mięsną. W drugim badaniu przeanalizowano wartość odżywczą pokarmów mięsnych i roślinnych.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.