Komunikaty PR

Nowe życie firmowych komputerów. Jak pamięć RAM i SSD zwiększa wydajność?

2023-02-14  |  09:00
Biuro prasowe

Laptopy i PC-ty to jedno z podstawowych narzędzi pracy około 5 milionów Polaków. Od ich sprawności i dostosowania do potrzeb firmy zależy efektywność pracowników. Gdy wiek sprzętu sprawia, że podstawowe funkcje jak obsługa przeglądarki, transfer plików i praca poczty stają się wyzwaniem to znak, że przyszedł czas na modernizację.

Badania firmy Intel wskazują, że praca na sprzętach starszych niż 5 lat może być aż o 29% mniej wydajna[1]. Jednocześnie nie musi to oznaczać konieczności zakupu całych zestawów komputerowych. Mając na uwadze niesprzyjającą koniunkturę, ale też kwestie ESG (pozafinansowe oceny przedsiębiorstw uwzględniające wpływ na środowisko) można rozważyć modernizację istniejących komputerów. Nieuszkodzony sprzęt z dobrej jakości monitorem, odpowiednią płytą główną i właściwą liczbą złączy z powodzeniem może pracować dalej dzięki ulepszeniu dwóch kluczowych elementów – pamięci operacyjnej RAM i pamięci masowej SSD. Plany ich zmodernizowania zadeklarował niemal 60% z blisko 6 tys. osób oddających głos w styczniowej ankiecie Kingston’a na Twitterze[2]. 

Szybciej znaczy lepiej

Wybór pamięci masowej sprowadza się do określenia wymaganej pojemności i szybkości. Najważniejszy jest tutaj profil działalności firmy. Jeżeli działa ona w branży, która wymaga przechowywania na komputerach dużych plików (zdjęcia, treści wideo, animacje, zbiory danych), to istotne jest zapewnienie optymalnej pojemności. – Nowoczesne pamięci masowe w technologii PCIe 4.0 NVMe osiągają pojemność 4 TB, a szybkość odczytu i zapisu na poziomie 7000 MB/s, a nawet wyższym. Pozwala to na komfortową pracę z największymi plikami. Jednocześnie firmy niemające tak zaawansowanych potrzeb mogą zmodernizować swój sprzęt przy pomocy pamięci SSD i zdecydować się na niższe pojemności np. 1 TB. To wartość wystarczająca do większości zadań biurowych – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology. Na rynku dostępne są również 2,5-calowe dyski SSD z interfejsem SATA, które sprawdzą się w starszych generacjach płyt głównych. SATA SSD zajmują niewiele miejsca w obudowie komputera i zapewniają szybkość odczytu/zapisu na poziomie 500 MB/s. Niezależnie od wyboru technologii, która posłuży do modernizacji, zawsze należy zweryfikować kompatybilność z płytą główną.

Korzyści z modernizacji wykraczają poza szybsze uruchamianie się komputera i sprawniejszy transfer plików. Dyski SSD są trwalsze w porównaniu ze starszym typem HDD, działają ciszej, a dodatkowo są lżejsze i bardziej energooszczędne.

Dodatkowa moc dzięki najnowszym generacjom DRAM

Wymiana pamięci RAM na czwartą lub piątą generację to kolejny krok pozwalający na lepszą wydajność pracy. Co ważne, bez konieczności kupowania lub leasingowania nowego komputera. Pamięć RAM odpowiada za działanie programów i aplikacji, które są aktualnie uruchomione. – Od jej pojemności i szybkości, z jaką transferuje dane, zależy sprawność działania przeglądarki, ale też skomplikowanych programów graficznych lub rozbudowanych arkuszy. Czwarta generacja pamięci RAM, czyli DDR4, zapewnia wzrost wydajności i przepustowości do 50% w stosunku do poprzednika, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru mocy całego systemu. Pojemność 8 GB lub 16 GB  i szybkość 3200 MT/s pozwoli na wygodną codzienną pracę – zauważa Michał Bocheński.

Dzięki modernizacji pracujący z wieloma aplikacjami jednocześnie takimi jak przeglądarki internetowe, oprogramowanie biurowe lub narzędzia do komunikacji zauważą znaczne przyspieszenie ich działania. W przypadku osób pracujących z oprogramowaniem wymagającymi dużej ilości pamięci, np. narzędzia do analizy danych, wymiana na DDR4 pozwoli działać z większą ich liczbą i skróci czas procesowania. Sprzęt wyposażony we wczesne wersje DDR4 również może zwiększyć swoje możliwości dzięki modernizacji. Najnowsze wersje pamięci DRAM czwartej generacji oferują pojemności zaczynające się od 64 GB i prędkości sięgające nawet ponad 5 000 MT/s.

Piąta generacja pamięci RAM, czyli DDR5, jest jeszcze szybsza niż DDR4 i oferuje przepustowość ponad 7000 MT/s. Obie generacje – DDR4 i DDR5, charakteryzują się niższym zużyciem energii, co pozytywnie wpływa na żywotność baterii laptopów i efektywność energetyczną komputerów stacjonarnych. Jednak zastosowanie DDR5 jest możliwe w nowszych zestawach komputerowych, które posiadają kompatybilne podzespoły.

Najważniejszą zaletą modernizacji SSD i DDR jest wzrost wydajności, który ma bezpośredni wpływ na efektywniejszą pracę. A to wszystko z troską o firmowy budżet i ograniczenie do minimum użycia nowych komponentów.


[1] https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/business/small-business/sme-pc-study.html

[2] https://twitter.com/KingstonTechBiz/status/1615638714876841984?s=20&t=C8fWLzhS4Yu0SWz7uf8xew

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Hama prezentuje ładowarki SuperMini o mocy 20 i 25 W Biuro prasowe
2024-08-01 | 13:17

Hama prezentuje ładowarki SuperMini o mocy 20 i 25 W

Trafiły właśnie do oferty niemieckiej marki. Charakteryzują się obecnością złącza USB-C, wyjątkowo kompaktowymi rozmiarami i obsługą przyspieszających ładowanie najnowszych
IT i technologie TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż
2024-07-11 | 17:35

TomTom uruchamia specjalną edycję TomTom Traffic Index - Paryż

TomTom, specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, uruchomił specjalną edycję swojego TomTom Traffic Index dla Paryża, który spodziewa się napływu turystów i
IT i technologie Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie
2024-07-01 | 14:30

Produkty od ręki i profesjonalny doradca, czyli sklepy offline nadal na topie

Klienci wskazują m.in. na możliwość zobaczenia i przetestowania produktu na żywo (44,8% respondentów) oraz porównania różnych urządzeń (36,7%), jako największe zalety

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Moda

Joanna Przetakiewicz: Klienci nie odchodzą od fast fashion i co roku rynek wielkich sieciówek bardzo rośnie. Niestety cierpi na tym nasza planeta

Najpierw pandemia, duża popularność zakupów w sieci i inwestowanie w drogie markowe ubrania oraz dodatki, by zdążyć spełnić swoje marzenia, a teraz powrót do galerii handlowych i korzystanie z taniej oferty sieciówek. Projektantka przyznaje, że w ostatnich latach w branży modowej sporo się dzieje. Niezmienne pozostaje jednak to, że produkcja ubrań w dużej mierze przyczynia się do degradacji środowiska. Joanna Przetakiewicz zachęca więc do tego, by zamiast kupować ubrania na jeden sezon, wybierać second handy, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki, często za niewielkie pieniądze.

Konsument

Polki dość późno zaczynają myśleć o swojej niezależności finansowej na emeryturze. Nie mają konkretnie zdefiniowanych celów związanych z oszczędzaniem

Podejście Polaków do pieniędzy uwarunkowane jest zarówno realnymi dochodami i bieżącymi potrzebami, jak i psychologicznymi barierami, nieraz bardzo silnymi, których przełamanie wymaga opracowania precyzyjnego planu finansowego i jego konsekwentnej realizacji. Tymczasem większość osób odkłada oszczędzanie, a już zwłaszcza inwestowanie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem tylko ten drugi sposób daje szanse na wypracowanie kapitału, który pozwoli na zaspokojenie swoich potrzeb na emeryturze. W większym stopniu dotyczy to kobiet, które pracują krócej, mniej zarabiają, a więc odprowadzają niższe nominalnie składki, a żyją o kilka lat dłużej niż mężczyźni.

Nauka

Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków

Ludziom, którzy wysypiają się w weekend, łatwiej przestawić się na poniedziałkowy tryb pracy – wynika z badań niemieckich naukowców. Co więcej, są oni mniej zmęczeni podczas całego tygodnia roboczego. Inaczej jest z tymi, którzy w weekend odsypiają zaległości z poprzedniego tygodnia i śpią dużo dłużej – dla nich powrót do pracy jest trudniejszy, a kolejne dni bardziej wyczerpujące. Badanie niemieckich naukowców pomaga zrozumieć, jakie znaczenie dla naszej energii w trakcie tygodnia pracy ma płynne włączenie się z odpoczynku w rytm pracy oraz jak ważny jest w tym względzie jakościowy sen.