Komunikaty PR

Noworoczne postanowienie, czyli jak przygotować się do wizyty u dentysty

2021-01-14  |  12:36
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Marcjasz
KOBOLD.

ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl
Do pobrania Pobierz ( 0.01 MB )

Do dentysty chodzimy średnio raz na 15 miesięcy. To nawet cztery razy rzadziej niż mieszkańcy Unii Europejskiej. Dodatkowo w pierwszej fazie pandemii koronawirusa wiele osób ograniczyło wizyty u stomatologów. Tymczasem zgodnie z rekomendacji organizacji zdrowotnych dentystę powinniśmy odwiedzać przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Jak przygotować się prawidłowo do wizyty radzi lek. dent. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, a także (jako jeden z dwóch Polaków) prestiżowej organizacji Style Italiano Endodontics.

Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lat nie ma w ogóle zębów. 61,5 proc. polskich dzieci w wieku trzech lat nigdy nie było u stomatologa. Tylko 37,1 procent z nich szczotkuje zęby dwa razy dziennie. 31,3 proc. czyści zęby bez pomocy rodziców - informuje ministerstwo zdrowia.* Tymczasem, jak pokazują badania, do dentysty chodzimy średnio raz na 15 miesięcy, mieszkańcy UE co 3–4 miesiąc. Niedawny sondaż CBOS pokazał, że w pierwszej połowie 2020 r. zaledwie 31 proc. spośród ankietowanych przez sondażownię Polaków odwiedziło gabinet stomatologiczny.

-  Pamiętajmy o tym, że zęby są integralną częścią naszego organizmu, dlatego wszelkie stany zapalne wpływają na to, w jaki sposób on funkcjonuje - podkreśla lek. dent. Bartłomiej Karaś. - Wyniki badań wskazują m.in., że zaostrzenie przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak na przykład hashimoto, czy łuszczyca, może mieć związek ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Podobnie jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Chory ząb może podwyższać czynnik reumatoidalny, a tym samym sprawić, że on będzie bardziej aktywny. Wskazuje się także korelację pomiędzy chorobami przyzębia a niską masą urodzeniową dziecka. W tym wypadku warto podkreślić, że przemiany metaboliczne zachodzące podczas ciąży mogą prowadzić do przerostu zapalnego dziąseł, związanego z zaburzeniami hormonalnymi u ciężarnej. O zęby szczególnie powinny dbać także osoby przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi i poważnymi operacjami - dodaje stomatolog.

Zgodnie z rekomendacjami organizacji zdrowotnych stomatologa powinniśmy odwiedzać co najmniej dwa razy w ciągu roku. Pomiędzy wizytami wskazany jest poza tym kontakt z higienistką stomatologiczną. Ważna jest także codzienna profilaktyka.

- Szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu - to tak zwana triada w higienie, której sumienne stosowanie daje największe szanse na to, aby próchnicę utrzymać na wodzy, a tym samym zminimalizować pojawienie się ryzyka wystąpienia infekcji - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Jak prawidłowo przygotować się do wizyty?

Zjedz lekki posiłek i umyj zęby na około godzinę przed wizytą
- Przed wizytą u stomatologa nie zapomnijmy o zjedzeniu lekkiego posiłku, a zaraz po nim o umyciu zębów. Dlaczego warto o tym pamiętać? Głód, który spotęgować mogą także bodźce zapachowe i smakowe w gabinecie lekarskim, powoduje zwiększenie wydzielania śliny. Jej nadmiar w czasie wizyty stomatologicznej może powodować dyskomfort dla pacjenta, a dla lekarza konieczność częstszego używanie ssaka medycznego - zauważa lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Chorujesz i przyjmujesz leki? Poinformuj o tym swojego dentystę
Dla dentysty, tak jak dla każdego innego lekarza, ważna jest informacja na temat naszych ogólnych problemów zdrowotnych.

- Warto na wizytę do stomatologa zabrać ze sobą dokumentację medyczną, a także poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i dolegliwościach zdrowotnych, bo to może mieć wpływ także na leczenie związane z zębami. Przykładem są leki mocno rozrzedzające krew. W przypadku usunięcia zęba, ich przyjmowanie może powodować trudności z zatamowaniem krwawienia, a tym samym konieczność np. założenia szwów, czy podania miejscowych leków. Bez znajomości przyjmowanych leków stomatolog, dla dobra pacjenta, w ostateczności może odmówić przyjęcia pacjenta na wizytę - zauważa lek. dent. Bartłomiej Karaś. 

Weź ze sobą... poduszkę
Niektóre wizyty w gabinecie dentystycznym mogą trwać powyżej godziny. Pamiętaj, że podczas odwiedzin stomatologa, szczególnie jeżeli odbywają się po dłuższej przerwie, oprócz standardowego badania kontrolnego lekarz lub higienistka stomatologiczna wykonuje dodatkowo dokładne czyszczenie uzębienia (za pomocą specjalnych instrumentów usuwany jest osad z miejsc poniżej linii dziąseł, a tym samym płytka bakteryjna i kamień nazębny, który może być przyczyną choroby dziąseł, ubytków tkanki zęba, nieprzyjemnego zapachu z ust i innych problemów), a także zdjęcie rtg (pozwala ono na wykrycie m.in. uszkodzenia kości szczęk, zębów zatrzymanych, ropni zębowych, torbiel lub guzów, a także próchnicy między zębami).

- Jeżeli mamy problemy ze stawami lub plecami warto zabrać ze sobą poduszkę, rogal podróżny lub nawet szalik, który będziemy mogli podłożyć pod kark. To zwiększy komfort wizyty w czasie długiego siedzenia na fotelu dentystycznym. Oczywiście wszystko zostanie odpowiednio zabezpieczone, dlatego nie należy obawiać się zniszczenia naszych rzecz - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Jeżeli możesz, to nie planuj spotkań oraz wyjazdów po leczeniu
Udając się do stomatologa, warto uwzględnić nasze plany i aktywności przed, jak i po wizycie. Przyjść na wizytę odpowiednio wcześniej (ok. 15 minut), a dodatkowy czas poświęcić na wypełnienie potrzebnej dokumentacji. Także po wizycie w miarę możliwości warto ograniczyć swoją aktywność. W większości przypadków po zakończeniu zabiegu od razu możemy pić napoje, ale już jedzenie, szczególnie w tych przypadkach, kiedy zastosowane zostało znieczulenie, będzie możliwe dopiero po ok. 1-2 godz., kiedy środek znieczulający przestanie działać. Istnieje wtedy ryzyko przygryzania wargi lub policzka, a uśmiechać będziemy się przez godzinę jedną stroną twarzy. Pamiętajmy też, że po usunięciu zęba przez 72 godz. nie wolno nosić ciężkich rzeczy, czy trenować na siłowni, a w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów (jak wspominane już usunięcie zęba, implantacja lub leczenie kanałowe) w miarę możliwości nie planować także wyjazdów. To na wypadek pojawienia się konieczności wykonania dodatkowej wizyty kontrolnej, czy wdrożenia antybiotykoterapii  - radzi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Podsumowując: wizytę u stomatologa warto wpisać do noworocznych postanowień. Odpowiednia profilaktyka to szansa na uniknięcia poważnego leczenia, a tym samym oszczędność czasu i pieniędzy.

* https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/usmiechnij-sie-do-dentysty 

Więcej informacji:

Jakub Marcjasz
Communication Business Partner

t: + 48 600 114 162
e: j.marcjasz@koboldpr.pl


_______________________
Lek. dent. Bartłomiej Karaś jest uznanym endodontą.  Regularnie uczestniczy jako prelegent w najważniejszych konferencjach i wykładach dotyczących leczenia kanałowego w Polsce i na świecie. Prowadzi kursy dla dentystów, z którymi dzieli się swoimi doświadczeniami, aby i oni mogli jeszcze skuteczniej leczyć schorzenia zębów u pacjentów i uwolnić ich od bólu, ponieważ piękny uśmiech, to zdrowy uśmiech. Od 2013 roku przeprowadził ponad 300 kursów i wykładów na 4 kontynentach. Współpracuje, jako wykładowca ze znanymi organizacjami i jako opinion leader z firmami: Style Italiano Endodontics, Poldent, Witkowscy Dental Training Center, Akademia Stomatologii, Carestream, Esdent, Opident czy Nevadent. Więcej na www.bkaras.com oraz www.facebook.com/karasdentysta 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zimowa sesja egzaminacyjna coraz bliżej - po co studentowi sezam? Biuro prasowe
2021-01-22 | 10:09

Zimowa sesja egzaminacyjna coraz bliżej - po co studentowi sezam?

Już wkrótce studenci uczelni wyższych staną przed pierwszym poważnym wyzwaniem w obecnym roku akademickim – zimową sesją egzaminacyjną. Choć bieżący rok wymusił w wielu
Zdrowie Nigdy nie jest za późno, by zadbać o siebie! Jaka jest dieta seniora?
2021-01-22 | 01:00

Nigdy nie jest za późno, by zadbać o siebie! Jaka jest dieta seniora?

„Jesteś tym co jesz” – stara prawda jest w naszych czasach jeszcze bardziej aktualna. Żyjemy dłużej średnio o 7 lat, niż w latach ubiegłych. Dlatego jeszcze bardziej
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2021-01-21 | 09:00

Dobry sen dla dobrostanu psychicznego

Dobra dieta, drobne przyjemności, pożyteczne zajęcia i jakościowy sen, to najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z trudnościami wynikającymi z pandemii  Jak wynika z badania - Stresory, radzenie sobie oraz symptomy zaburzenia

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Tenorzy z zespołu Tre Voci: Dla kultury ten czas jest wyjątkowo trudny. Trzeba zacisnąć pasa i wierzyć, że będzie dobrze

Przed wybuchem pandemii polskie trio muzyczne występowało na całym świecie – od Tajlandii, przez USA i Kanadę, po największe sale koncertowe w Polsce. Członkowie grupy tłumaczą, że tęsknią za regularnym kontaktem z publicznością. Mikołaj Adamczak zaznacza, że brakuje mu przede wszystkim emocji, jakie publiczność dawała podczas występów na żywo. Z kolei Wojciech Sokolnicki chciałby powrócić do podróży, ponieważ zwiedzanie mobilizuje go do działania i pobudza jego kreatywność.

Problemy społeczne

Prawie 450 tys. seniorów 80+ zarejestrowanych na szczepienia przeciw COVID-19. Wciąż duża grupa społeczeństwa jest nastawiona sceptycznie

– Szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna i skuteczna. Dowiodły tego badania prowadzone przed wejściem szczepionki do użytku. Wszelkie dywagacje na temat różnych działań niepożądanych, które można znaleźć w internecie, są bezpodstawne – mówi lekarz Michał Sutkowski. Liczba zaszczepionych do tej pory pacjentów z grupy zero to prawie pół miliona. Jak wskazują dane resortu zdrowia, w tej grupie odnotowano 133 niepożądane odczyny poszczepienne. Chętnych na szczepienia przybywa, ale wciąż duża grupa społeczeństwa pozostaje sceptyczna.

 

Handel

Polacy nie doceniają ryb z Bałtyku. Częściej trafiają one na stoły w Skandynawii i Europie Zachodniej

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 14,5 kg ryb, czyli nawet trzykrotnie mniej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Co istotne, rzadko też sięgamy po ryby z Bałtyku. Rodzime gatunki, takie jak śledź, szprot, flądra, łosoś, turbot czy sandacz, częściej trafiają na stoły w Skandynawii czy Europie Zachodniej, gdzie są lubiane i cenione przez konsumentów ze względu na swoje prozdrowotne właściwości: dużą zawartość białka, witamin A i D czy kwasów omega-3. Z kolei w Polsce wciąż jeszcze pokutuje mit dotyczący zanieczyszczenia chemikaliami bałtyckich ryb. Badania wykazują jednak, że ryby odławiane w Bałtyku spełniają rygorystyczne normy unijne.