Komunikaty PR

Noworoczne postanowienie, czyli jak przygotować się do wizyty u dentysty

2021-01-14  |  12:36
Biuro prasowe
Kontakt
Jakub Marcjasz
KOBOLD.

ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl
Do pobrania Pobierz ( 0.01 MB )

Do dentysty chodzimy średnio raz na 15 miesięcy. To nawet cztery razy rzadziej niż mieszkańcy Unii Europejskiej. Dodatkowo w pierwszej fazie pandemii koronawirusa wiele osób ograniczyło wizyty u stomatologów. Tymczasem zgodnie z rekomendacji organizacji zdrowotnych dentystę powinniśmy odwiedzać przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Jak przygotować się prawidłowo do wizyty radzi lek. dent. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek m.in. Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, a także (jako jeden z dwóch Polaków) prestiżowej organizacji Style Italiano Endodontics.

Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą, a 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lat nie ma w ogóle zębów. 61,5 proc. polskich dzieci w wieku trzech lat nigdy nie było u stomatologa. Tylko 37,1 procent z nich szczotkuje zęby dwa razy dziennie. 31,3 proc. czyści zęby bez pomocy rodziców - informuje ministerstwo zdrowia.* Tymczasem, jak pokazują badania, do dentysty chodzimy średnio raz na 15 miesięcy, mieszkańcy UE co 3–4 miesiąc. Niedawny sondaż CBOS pokazał, że w pierwszej połowie 2020 r. zaledwie 31 proc. spośród ankietowanych przez sondażownię Polaków odwiedziło gabinet stomatologiczny.

-  Pamiętajmy o tym, że zęby są integralną częścią naszego organizmu, dlatego wszelkie stany zapalne wpływają na to, w jaki sposób on funkcjonuje - podkreśla lek. dent. Bartłomiej Karaś. - Wyniki badań wskazują m.in., że zaostrzenie przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak na przykład hashimoto, czy łuszczyca, może mieć związek ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Podobnie jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Chory ząb może podwyższać czynnik reumatoidalny, a tym samym sprawić, że on będzie bardziej aktywny. Wskazuje się także korelację pomiędzy chorobami przyzębia a niską masą urodzeniową dziecka. W tym wypadku warto podkreślić, że przemiany metaboliczne zachodzące podczas ciąży mogą prowadzić do przerostu zapalnego dziąseł, związanego z zaburzeniami hormonalnymi u ciężarnej. O zęby szczególnie powinny dbać także osoby przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi i poważnymi operacjami - dodaje stomatolog.

Zgodnie z rekomendacjami organizacji zdrowotnych stomatologa powinniśmy odwiedzać co najmniej dwa razy w ciągu roku. Pomiędzy wizytami wskazany jest poza tym kontakt z higienistką stomatologiczną. Ważna jest także codzienna profilaktyka.

- Szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu - to tak zwana triada w higienie, której sumienne stosowanie daje największe szanse na to, aby próchnicę utrzymać na wodzy, a tym samym zminimalizować pojawienie się ryzyka wystąpienia infekcji - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Jak prawidłowo przygotować się do wizyty?

Zjedz lekki posiłek i umyj zęby na około godzinę przed wizytą
- Przed wizytą u stomatologa nie zapomnijmy o zjedzeniu lekkiego posiłku, a zaraz po nim o umyciu zębów. Dlaczego warto o tym pamiętać? Głód, który spotęgować mogą także bodźce zapachowe i smakowe w gabinecie lekarskim, powoduje zwiększenie wydzielania śliny. Jej nadmiar w czasie wizyty stomatologicznej może powodować dyskomfort dla pacjenta, a dla lekarza konieczność częstszego używanie ssaka medycznego - zauważa lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Chorujesz i przyjmujesz leki? Poinformuj o tym swojego dentystę
Dla dentysty, tak jak dla każdego innego lekarza, ważna jest informacja na temat naszych ogólnych problemów zdrowotnych.

- Warto na wizytę do stomatologa zabrać ze sobą dokumentację medyczną, a także poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i dolegliwościach zdrowotnych, bo to może mieć wpływ także na leczenie związane z zębami. Przykładem są leki mocno rozrzedzające krew. W przypadku usunięcia zęba, ich przyjmowanie może powodować trudności z zatamowaniem krwawienia, a tym samym konieczność np. założenia szwów, czy podania miejscowych leków. Bez znajomości przyjmowanych leków stomatolog, dla dobra pacjenta, w ostateczności może odmówić przyjęcia pacjenta na wizytę - zauważa lek. dent. Bartłomiej Karaś. 

Weź ze sobą... poduszkę
Niektóre wizyty w gabinecie dentystycznym mogą trwać powyżej godziny. Pamiętaj, że podczas odwiedzin stomatologa, szczególnie jeżeli odbywają się po dłuższej przerwie, oprócz standardowego badania kontrolnego lekarz lub higienistka stomatologiczna wykonuje dodatkowo dokładne czyszczenie uzębienia (za pomocą specjalnych instrumentów usuwany jest osad z miejsc poniżej linii dziąseł, a tym samym płytka bakteryjna i kamień nazębny, który może być przyczyną choroby dziąseł, ubytków tkanki zęba, nieprzyjemnego zapachu z ust i innych problemów), a także zdjęcie rtg (pozwala ono na wykrycie m.in. uszkodzenia kości szczęk, zębów zatrzymanych, ropni zębowych, torbiel lub guzów, a także próchnicy między zębami).

- Jeżeli mamy problemy ze stawami lub plecami warto zabrać ze sobą poduszkę, rogal podróżny lub nawet szalik, który będziemy mogli podłożyć pod kark. To zwiększy komfort wizyty w czasie długiego siedzenia na fotelu dentystycznym. Oczywiście wszystko zostanie odpowiednio zabezpieczone, dlatego nie należy obawiać się zniszczenia naszych rzecz - mówi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Jeżeli możesz, to nie planuj spotkań oraz wyjazdów po leczeniu
Udając się do stomatologa, warto uwzględnić nasze plany i aktywności przed, jak i po wizycie. Przyjść na wizytę odpowiednio wcześniej (ok. 15 minut), a dodatkowy czas poświęcić na wypełnienie potrzebnej dokumentacji. Także po wizycie w miarę możliwości warto ograniczyć swoją aktywność. W większości przypadków po zakończeniu zabiegu od razu możemy pić napoje, ale już jedzenie, szczególnie w tych przypadkach, kiedy zastosowane zostało znieczulenie, będzie możliwe dopiero po ok. 1-2 godz., kiedy środek znieczulający przestanie działać. Istnieje wtedy ryzyko przygryzania wargi lub policzka, a uśmiechać będziemy się przez godzinę jedną stroną twarzy. Pamiętajmy też, że po usunięciu zęba przez 72 godz. nie wolno nosić ciężkich rzeczy, czy trenować na siłowni, a w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów (jak wspominane już usunięcie zęba, implantacja lub leczenie kanałowe) w miarę możliwości nie planować także wyjazdów. To na wypadek pojawienia się konieczności wykonania dodatkowej wizyty kontrolnej, czy wdrożenia antybiotykoterapii  - radzi lek. dent. Bartłomiej Karaś.

Podsumowując: wizytę u stomatologa warto wpisać do noworocznych postanowień. Odpowiednia profilaktyka to szansa na uniknięcia poważnego leczenia, a tym samym oszczędność czasu i pieniędzy.

* https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/usmiechnij-sie-do-dentysty 

Więcej informacji:

Jakub Marcjasz
Communication Business Partner

t: + 48 600 114 162
e: j.marcjasz@koboldpr.pl


_______________________
Lek. dent. Bartłomiej Karaś jest uznanym endodontą.  Regularnie uczestniczy jako prelegent w najważniejszych konferencjach i wykładach dotyczących leczenia kanałowego w Polsce i na świecie. Prowadzi kursy dla dentystów, z którymi dzieli się swoimi doświadczeniami, aby i oni mogli jeszcze skuteczniej leczyć schorzenia zębów u pacjentów i uwolnić ich od bólu, ponieważ piękny uśmiech, to zdrowy uśmiech. Od 2013 roku przeprowadził ponad 300 kursów i wykładów na 4 kontynentach. Współpracuje, jako wykładowca ze znanymi organizacjami i jako opinion leader z firmami: Style Italiano Endodontics, Poldent, Witkowscy Dental Training Center, Akademia Stomatologii, Carestream, Esdent, Opident czy Nevadent. Więcej na www.bkaras.com oraz www.facebook.com/karasdentysta 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zacznij od jelit! 5 sposobów na dobre samopoczucie wiosną Biuro prasowe
2021-03-01 | 12:00

Zacznij od jelit! 5 sposobów na dobre samopoczucie wiosną

Wiosna to okres, który w każdym budzi nową energię i chęć do działania. Dlatego właśnie w tym czasie chcemy czuć się szczególnie komfortowo – lekko i pięknie. A
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2021-02-26 | 15:00

Dzień Chorób Rzadkich - czy 2021 przyniesie przełom?

Ostatniego dnia lutego przypada międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Za rzadkie uznaje się blisko 8 tysięcy schorzeń. Większość z nich trudno się diagnozuje, na wiele nie wynaleziono jeszcze leków lub dostęp do leczenia
Zdrowie 6 powodów, dla których powinieneś unikać olejów rafinowanych
2021-02-26 | 07:00

6 powodów, dla których powinieneś unikać olejów rafinowanych

Wśród przyczyn stale rosnących wskaźników chorób przewlekłych, eksperci niejednokrotnie wymieniają cukry i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. W diecie milionów

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Anna Dereszowska: Będę grała zdecydowanie mniej spektakli. Moje dzieci bardziej mnie potrzebują niż widzowie w teatrze

Aktorka przyznaje, że pandemia zmusiła ją do refleksji, przewartościowania swojego dotychczasowego życia i ustalenia nowej listy priorytetów. Podczas lockdownu Anna Dereszowska miała wreszcie okazję, żeby przemyśleć wiele ważnych spraw. Przekonała się między innymi o tym, ile korzyści przynosi odpowiedni balans między pracą a życiem prywatnym. Wcześniej większość wieczorów spędzała na scenie, a w ciągu dnia w pośpiechu próbowała godzić ze sobą wiele różnych obowiązków. Teraz już wie, że można się spełniać zawodowo tak, by nie cierpieli na tym najbliżsi.

Muzyka

Rafał Szatan: Moim priorytetem jest to, żeby w końcu skończyć płytę. Czuję, że jest mi to potrzebne

Muzyk tłumaczy, że pandemia zmieniła sposób, w jaki planuje swój czas. Stara się koncentrować na teraźniejszości i nie wybiegać zbyt daleko w przyszłość. Przyznaje, że brakuje mu występów na żywo. Systematyczny kontakt z publicznością był dla niego zastrzykiem energii i motywacją do działania. Rafał Szatan ma nadzieję, że już wkrótce obostrzenia dotyczące pandemii zostaną zniesione i artyści będą mogli powrócić do regularnej aktywności zawodowej.

Farmacja

Badania naukowców potwierdzają, że w walce z wirusami skuteczne są ekstrakty roślinne. Mogą chronić także przed koronawirusem [DEPESZA]

Z analiz naukowych wynika, że koronawirus SARS-CoV-2, tak jak inne wirusy, wnika do organizmu przez otwarte śluzówki, głównie w nosie i ustach. Stąd powszechny nakaz zasłaniania ich maseczkami w miejscach publicznych. Zwłaszcza nos, którym oddychamy, stanowi podstawową barierę dla wnikania wirusów i drobnoustrojów, dlatego należy wspierać znajdujące się w nim naturalne mechanizmy ochronne. Naukowcy wzięli pod lupę spraye do nosa, zawierające m.in. naturalne ekstrakty czystka kreteńskiego czy szałwii lekarskiej, i wykazali, że hamują one namnażanie komórek wirusowych w warunkach in vitro, regenerując przy tym błonę śluzową nosa. To z kolei ogranicza możliwość przedostawania się wirusów do organizmu. Lekarze podkreślają, że zawarte w nosie i gardle naturalne funkcje obronne organizmu można wspierać naturalnymi metodami.