„Łodzianie i ich miasto” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Fabryki
Od 3 września, miłośnicy historii mogą dowiedzieć się czegoś więcej o codziennym życiu w dawnej Łodzi. Muzeum Fabryki w Manufakturze otworzyło bowiem nową wystawę czasową pn. „Łodzianie i ich miasto”. Podróż w czasie i odkrywanie tajemnic Łodzi – gwarantowane!
Wystawa „Łodzianie i ich miasto” zlokalizowana w historycznym budynku wykończalni dawnych zakładów włókienniczych Izraela Poznańskiego opowiada bogatą historię Łodzi, od średniowiecza aż po współczesność. Opowiada ją z ciekawego punktu widzenia, bo przez pryzmat zwyczajnych ludzi, którzy kształtowali jego oblicze.
Ekspozycja prezentuje życie łodzian na przestrzeni czterech kluczowych okresów: 1424, 1624, 1824 oraz 2024 roku. Na zwiedzających czekają rekonstrukcje strojów, statystyki związane z cenami produktów, a także zawartość kieszeni mieszkańców miasta w różnych epokach. Wystawa jest idealna dla miłośników historii, mieszkańców Łodzi oraz turystów chcących poznać codzienne życie w dawnej Łodzi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od ciekawostek historycznych po bogatą kulturę materialną.
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 15 września w dniach i godzinach otwarcia Muzeum Fabryki. Wstęp na wystawę w ramach biletu do muzeum.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.