Ogólnokrajowy Indyjski Program Szczepień przeciw COVID-19
16 stycznia 2021 roku o godz. 10.30 Premier Narendra Modi podczas wideokonferencji zainauguruje ogólnoindyjski program szczepień przeciwko COVID-19. Będzie to największy na świecie program szczepień obejmujący cały kraj. Podczas startu programu będzie aktywnych w sumie 3006 wirtualnych sesji we wszystkich stanach i terytoriach związkowych. Około 100 osób zostanie zaszczepionych w każdym miejscu obecnym podczas wideokonferencji w dniu inauguracji.
Ten program szczepień opiera się na zasadach priorytetowych grup społecznych, które mają być zaszczepione. Na tym etapie szczepionkę otrzymają pracownicy służby zdrowia, zarówno w sektorze rządowym, jak i prywatnym, w tym pracownicy ICDS (Zintegrowanych Usług Rozwoju Dziecka).
W programie szczepień wykorzystana zostanie internetowa platforma cyfrowa Co-WIN opracowana przez unijne Ministerstwo Zdrowia i Opieki Rodzinnej, która ułatwi informowanie w czasie rzeczywistym o zapasach szczepionek i temperaturze ich przechowywania oraz pozwoli na zindywidualizowane śledzenie zaszczepionych na COVID-19. Ta cyfrowa platforma będzie wspomagać osoby zarządzające programem na wszystkich poziomach podczas każdego etapu szczepień.
Utworzono również dedykowaną całodobową infolinię - 1075 - do obsługi zapytań związanych z pandemią COVID-19, wprowadzeniem szczepionek na rynek oraz oprogramowaniem Co-WIN.
Dzięki aktywnemu wsparciu ze strony Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego odpowiednie dawki zarówno COVISHIELD, jak i COVAXIN zostały już rozdystrybuowane na terenie całego kraju, we wszystkich stanach i terytoriach unijnych. Następnie władze stanowe i terytorialne dostarczyły szczepionki do poszczególnych okręgów. Trwają przygotowania do rozpoczęcia realizacji programu na zasadach partnerstwa obywatelsko-rządowego Jan Bhagidari.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.