Komunikaty PR

Ogrodzenie na pochyłym terenie - jest na to sposób!

2020-07-16  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Do pobrania inf_pras ( 0.05 MB )

Działka na skarpie lub terenie o znacznym pofałdowaniu wymaga niestandardowego podejścia. Specjalista od ogrodzeń zapewnia jednak, że grodząc taką posesję można osiągnąć bardzo dobry efekt estetyczny, a wybór modeli przęseł i bram wcale nie jest ograniczony. Trzeba po prostu przestrzegać kilku ważnych zasad, a montaż powierzyć doświadczonej ekipie.

Niewielkie nierówności terenu można zniwelować albo „zgubić” odpowiednio wbudowując krawężniki lub podmurówkę. Bardziej kłopotliwa sytuacja pojawia się przy dużych spadkach.

- Nie zawsze mamy do czynienia z idealnie równą działką – mówi Paweł Zajkowski z Firmy ZED, partner handlowy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Jeśli na całej długości ogrodzenia, która przykładowo wynosi 20 m, pojawia się różnica w wysokości terenu rzędu 10-20 cm, nie wymaga to nietypowych kroków i realizujemy takie zlecenie jako całkowicie standardowe. Działkę o większym spadku też można prawidłowo ogrodzić, ale taką inwestycję warto powierzyć doświadczonej ekipie. Wymaga to bowiem dokładności pomiaru i wyboru takiego sposobu montażu, który będzie najlepiej odpowiadał danej sytuacji gruntowej.

Równanie górą, skos lub „schodki”

Zasadniczo są trzy metody grodzenia posesji na pochyłym terenie – równanie górą, skos równoległy do pochyłości gruntu lub metoda schodkowa.

 - W pierwszej z nich prowadzi się ogrodzenie tak, aby w górnej części zachować poziom, a powstałe różnice wysokości niweluje się, zamawiając większe (często skośne przęsła) lub budując odpowiednią podmurówkę – wyjaśnia specjalista. - Metoda ta stosowana jest najczęściej przy ogrodzeniach frontowych. Skos równoległy do pochyłości gruntu to metoda polegająca na prowadzeniu ogrodzenia zgodnie z nachyleniem działki. Uzyskujemy wówczas u góry linię biegnącą pod kątem. W ten sposób zwykle montuje się ogrodzenia z siatki. W trzecim przypadku, czyli  „schodków”  dzielimy ogrodzenie na krótkie odcinki i każdy z nich obniżamy o określoną wartość. Tak zamontowane przęsła tworzą kaskadę. Jest to metoda uniwersalna i stosuje się ją zarówno do ogrodzeń frontowych, jak i  panelowych.  

Wykorzystując sposób schodkowy, możemy ogrodzić praktycznie każdą posesję. W przypadku stromej skarpy trzeba czasem zastosować przęsła krótsze niż typowe. Nie ma natomiast przeciwskazań, aby wybrać wzór taki, jaki odpowiada gustowi inwestora i architekturze budynku.

Wiele osób jest przekonanych, że jeśli posiadamy pochyłą działkę, jesteśmy skazani na wykorzystanie siatki. Tymczasem okazuje się, że dobrze zaplanowane ogrodzenie może być wykonane z ozdobnych przęseł. Wybór słupków i podmurówki również jest szeroki. Odpowiednio planując całą konstrukcję, możemy więc uzyskać efekt wizualny, na jakim nam zależy.

Najważniejszy pierwszy krok

Od czego zatem zacząć budowę ogrodzenia na skarpie?

Ekspert zwraca uwagę, że kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia będzie prawidłowy pomiar. Powinien go przeprowadzić specjalista, który będzie wyposażony w odpowiedni sprzęt i już na tym etapie przewidzi, jak ogrodzenie będzie zamontowane. W przypadku nierównej działki zwykła miara nie wystarczy, niwelator to absolutna podstawa. Nie można też zapomnieć o zbadaniu stabilności podłoża.

- Pomocnym narzędziem, które swoim dystrybutorom oferuje firma Plast-Met, jest oprogramowanie umożliwiające rozrysowanie planowanego ogrodzenia z uwzględnieniem ukształtowania terenu – stwierdza Paweł Zajkowski. – Nie każdy inwestor potrafi wyobrazić sobie efekt końcowy, a program pozwala zobaczyć, jaki rezultat dadzą poszczególne rozwiązania i ułatwia podjęcie decyzji.

A co z bramą i furtką?

Montaż na skarpie części ogrodzenia wbudowanych na stałe z pewnością wymaga dobrego przemyślenia. W przypadku elementów ruchomych dodatkowo musimy wziąć pod uwagę, czy pochyłość nie będzie utrudniała ich otwierania.

- Jeśli spadek jest równoległy do wjazdu, skrzydło bramy przesuwnej, otwieranej w kierunku wzniesienia, może kolidować z gruntem – ostrzega specjalista z Firmy ZED. - Rozwiązaniem jest  wykonanie wąskiego  koryta, w które będzie wjeżdżał ten element bramy. Jeśli zaś wjazd usytuowany jest „pod górę”, może natomiast pojawić się problem z otwieraniem bramy dwuskrzydłowej. Z pomocą przychodzą tu specjalne okucia, które nachylają skrzydła pod odpowiednim kątem i unoszą je nad ziemią.

Nawet dla działki na bardzo trudnym terenie można znaleźć metodę na estetyczne i trwałe ogrodzenie. Trzeba tylko liczyć się z tym, że każde niestandardowe rozwiązanie będzie podwyższało cenę inwestycji. Warto więc skonsultować się z ekspertem i poznać dostępne opcje.  


Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem.

www.plast-met.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom ERLI dla Twojego domu: od elektroniki po wystrój wnętrz – kompleksowy przewodnik zakupowy Biuro prasowe
2025-08-06 | 13:45

ERLI dla Twojego domu: od elektroniki po wystrój wnętrz – kompleksowy przewodnik zakupowy

Urządzanie domu daje możliwość stworzenia przestrzeni, w której po prostu dobrze się żyje. Niezależnie od tego, czy właśnie wprowadzasz się do nowego mieszkania, robisz
Dom Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek
2025-07-23 | 13:15

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Łotewski producent wysokiej klasy domów prefabrykowanych MyCabin rozszerza sieć oddziałów i dostaw na Polskę. To odpowiedź na rosnący popyt mieszkaniowy w Europie.
Dom Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje
2025-06-18 | 06:00

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, w których nagromadzone przez lata przedmioty muszą na jakiś czas opuścić nasze mieszkania i domy. Niezależnie od

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Polityka

Niemal 2 mln Polaków jest zagrożonych skrajnym ubóstwem. Są duże trudności w mierzeniu skali tego zjawiska

W 2024 roku w Polsce nastąpiło zmniejszenie zasięgu zagrożenia ubóstwem skrajnym o 1,4 pp. – z 6,6 proc. rok wcześniej do 5,2 proc. Jest to jednak mniejszy spadek niż wzrost odnotowany pomiędzy 2022 a 2023 rokiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W 2024 roku zwiększył się jednak zasięg zagrożenia ubóstwem relatywnym (do 13,3 proc.) i zmniejszył ubóstwem ustawowym – do poziomu 2,6 proc. Miliony Polaków wciąż nie realizują potrzeb na podstawowym poziomie, co może powodować konsekwencje polityczne i społeczne. Eksperci apelują o wprowadzenie obiektywnych miar ubóstwa, co ma pomóc w jego zwalczaniu.

Media

Edyta Herbuś: Ostatnio bardziej koncentrowałam się na aktorskim rozwoju w teatrze. Teraz znowu zawołała mnie telewizja i jest to czas fajnego odświeżenia

Tancerka robi sobie przerwę od teatralnej sceny i cieszy się, że teraz będzie jej więcej w telewizji. Ostatnie tygodnie spędza przede wszystkim na planie produkcji realizowanych dla Polsatu. Swoich sił próbuje między innymi w 22. edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Będzie ją można oglądać również w nowych odcinkach serialu „Przyjaciółki”. Edyta Herbuś zaznacza jednak, że niezależnie od tego, jak bardzo jest zajęta, zawsze znajdzie chwilę, by potańczyć czy stworzyć spontaniczny układ choreograficzny.