Okres niemowlęcy - etapy rozwoju w 1. roku życia
N42
Nowogrodzka 42/9
00-695 Warszawa
katarzyna.kuczynska|n42.pl| |katarzyna.kuczynska|n42.pl
503987119
https://n42.pl/
Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań diagnostyczno-leczniczych. Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka należy zadbać o jego dobre żywienie, odpowiednią higienę opartą o kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb skóry dziecka oraz umożliwić dziecku dostęp do środków rozwijających wszystkie umiejętności.
Pierwsze dni życia
W pierwszych dobach życia u noworodków możemy zaobserwować tzw. stany przejściowe. Często występuje fizjologiczny spadek masy ciała o około 10 proc. - jest to związane z oddaniem moczu i utratą ciepła przez parowanie. Podobnie jest z przejściową hipotermią na skutek utraty masy ciała i przejściowego odwodnienia mogącego wynikać z opóźnionego karmienia.
W 2-3 dobie pojawiają się u dziecka stolce przejściowe - kilkanaście na dobę. W tym czasie dbanie o higienę okolic intymnych noworodka jest bardzo istotne, aby nie dopuścić do pojawienia się zaczerwienień tych miejsc, a w konsekwencji do pieluszkowego zapalenia. Zmiana pieluszki u noworodka powinna następować w zależności od potrzeb, średnio co 3 godziny. Do kąpieli dziecka warto stosować naturalne emolienty. Ponadto warto rozważyć zmianę zwykłych, drażniących pampersów na te, które są wykonane z naturalnych materiałów takich jak pieluszki bambusowe.
Całość tych działań stanowi prewencję zapaleń okołopieluszkowych, czyli tzw. „odparzeń” u niemowlaka. U swojego dziecka mamy mogą zauważyć zmiany skórne rumieniowo-grudkowe, takie jak wykwity alergiczne i rumień toksyczny. Nie powinny one powodować niepokoju u rodziców, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla noworodka. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji tych miejsc kremem łagodzącym z przeznaczeniem dla tej grupy wiekowej. W przypadku gdy zauważymy duże podrażnienie i zaczerwienienie na skórze, do pielęgnacji można wykorzystać kremy zawierające w swoim składzie cynk. Krem lub maść nakładamy zawsze na uprzednio oczyszczoną oraz osuszoną skórę dziecka. Higienę tych okolic najlepiej zachować z użyciem bawełnianych materiałów lub jednorazowych płatków kosmetycznych.
Okres niemowlęcy
Okres niemowlęcy mieści się w przedziale czasowym od 2. do 12. miesiąca życia. W tym czasie zauważalny jest najszybszy rozwój zarówno somatyczny jak i motoryczny. Zwiększa się długość ciała o ok. 50 proc. długości od wartości, która została zmierzona zaraz po urodzeniu. Masa urodzeniowa dziecka podwaja się około 5. miesiąca życia, a potraja w 9. miesiącu. W pierwszym półroczu średni wzrost masy ciała dziecka wynosi 600 g, zaś w drugim 500 g.
Zmiana proporcji ciała następuje od 3. miesiąca życia. Zauważalne jest wyrównanie obwodu głowy i klatki piersiowej. Wyraźnie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej do 6 miesiąca. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się ok 6. miesiąca życia. Kolejne średnio jeden na miesiąc. W 12 miesiącu życia u dziecka jest już ok 6-8 zębów.
W 2 miesiącu życia możemy zaobserwować tzw. głużenie. Od pierwszego półrocza do roku życia dziecko zaczyna gaworzyć, zaś około 9 miesiąca powtarza już dźwięki. Zaawansowany rozwój mowy ma miejsce do 12 miesiąca życia. czynności ruchowych u dziecka rozwijają się takie umiejętności, jak podnoszenie główki do 3. miesiąca życia, siedzenie z podparciem od 4. do 7. miesiąca, raczkowanie od 5. do 13. miesiąca, stanie samodzielnie od 7. do 17. miesiąca a chodzenie od 8. do 18. miesiąca życia.
W celu wykluczenia nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym należy również obserwować tzw. ruchy precyzyjne dziecka, takie jak uderzenia w przedmiot (2-5 miesiąc), przekładanie przedmiotu z jednej ręki do drugiej (4-7 miesiąc), jedzenie palcami (5-10 miesięcy), jedzenie łyżeczką (12-18 miesięcy), picie z kubeczka (10-18 miesięcy).
CUDOCELL MAX to krem ochronno-regenerujący polecany w pielęgnacji niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Zawiera 7 składników aktywnych oraz innowacyjny biopolimer Dibushield, który tworzy na skórze trójwymiarową siatkę 3D chroniącą przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego. Zapewnia ochronę przed pieluszkowym zapaleniem skóry, łagodzi podrażnienia oraz zapobiega ich powstawaniu, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry oraz wykazuje działanie regenerujące. Dzięki zawartości tlenku cynku wykazuje działanie antyseptyczne.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.