Komunikaty PR

Okres niemowlęcy - etapy rozwoju w 1. roku życia

2021-05-24  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kuczyńska
N42

Nowogrodzka 42/9
00-695 Warszawa
katarzyna.kuczynska|n42.pl| |katarzyna.kuczynska|n42.pl
503987119
https://n42.pl/

Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań diagnostyczno-leczniczych. Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka należy zadbać o jego dobre żywienie, odpowiednią higienę opartą o kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb skóry dziecka oraz umożliwić dziecku dostęp do środków rozwijających wszystkie umiejętności.

Pierwsze dni życia

W pierwszych dobach życia u noworodków możemy zaobserwować tzw. stany przejściowe.  Często występuje fizjologiczny spadek masy ciała o około 10 proc. - jest to związane z oddaniem moczu i utratą ciepła przez parowanie. Podobnie jest z przejściową hipotermią na skutek utraty masy ciała i przejściowego odwodnienia mogącego wynikać z opóźnionego karmienia.

W 2-3 dobie pojawiają się u dziecka  stolce przejściowe - kilkanaście na dobę. W tym czasie dbanie o higienę okolic intymnych noworodka jest bardzo istotne, aby nie dopuścić do pojawienia się zaczerwienień tych miejsc, a w konsekwencji do pieluszkowego zapalenia.  Zmiana pieluszki u noworodka powinna następować w zależności od potrzeb, średnio co 3 godziny. Do kąpieli dziecka warto stosować naturalne emolienty. Ponadto warto rozważyć zmianę zwykłych, drażniących pampersów na te, które są wykonane z naturalnych materiałów takich jak pieluszki bambusowe.

Całość tych działań stanowi prewencję zapaleń okołopieluszkowych, czyli tzw. „odparzeń” u niemowlaka. U swojego dziecka mamy mogą zauważyć zmiany skórne rumieniowo-grudkowe, takie jak wykwity alergiczne i rumień toksyczny. Nie powinny one powodować niepokoju u rodziców, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla noworodka. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji tych miejsc kremem łagodzącym z przeznaczeniem dla tej grupy wiekowej.   W przypadku gdy zauważymy duże podrażnienie i zaczerwienienie na skórze, do pielęgnacji można wykorzystać kremy zawierające w swoim składzie cynk. Krem lub maść nakładamy zawsze na uprzednio oczyszczoną oraz osuszoną skórę dziecka. Higienę tych okolic najlepiej zachować z użyciem bawełnianych materiałów lub jednorazowych płatków kosmetycznych.

Okres niemowlęcy

Okres niemowlęcy mieści się w przedziale czasowym od 2. do 12. miesiąca życia. W tym czasie zauważalny jest najszybszy rozwój zarówno somatyczny jak i motoryczny.  Zwiększa się długość ciała o ok. 50 proc. długości od wartości, która została zmierzona zaraz po urodzeniu. Masa urodzeniowa dziecka podwaja się około 5. miesiąca życia, a potraja w 9. miesiącu. W pierwszym półroczu średni wzrost masy ciała dziecka wynosi 600 g, zaś w drugim 500 g. 

Zmiana proporcji ciała następuje od 3. miesiąca życia. Zauważalne jest wyrównanie obwodu głowy i klatki piersiowej. Wyraźnie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej do 6 miesiąca. Pierwsze zęby mleczne pojawiają  się ok 6. miesiąca życia. Kolejne średnio jeden na miesiąc. W 12 miesiącu życia u dziecka jest już ok 6-8 zębów.

W 2 miesiącu życia możemy zaobserwować tzw. głużenie. Od pierwszego półrocza do roku życia dziecko zaczyna gaworzyć, zaś około 9 miesiąca powtarza już dźwięki. Zaawansowany rozwój mowy ma miejsce do 12 miesiąca życia. czynności ruchowych u dziecka rozwijają się takie umiejętności, jak podnoszenie główki do 3. miesiąca życia, siedzenie z podparciem od 4. do 7. miesiąca, raczkowanie od 5. do 13. miesiąca, stanie samodzielnie od 7. do 17. miesiąca a chodzenie od 8. do 18. miesiąca życia.

W celu wykluczenia nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym należy również obserwować tzw. ruchy precyzyjne dziecka, takie jak uderzenia w przedmiot (2-5 miesiąc), przekładanie przedmiotu z jednej ręki do drugiej (4-7 miesiąc), jedzenie palcami (5-10 miesięcy), jedzenie łyżeczką (12-18 miesięcy), picie z kubeczka (10-18 miesięcy).


CUDOCELL MAX to krem ochronno-regenerujący polecany w pielęgnacji niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Zawiera 7 składników aktywnych oraz innowacyjny biopolimer Dibushield, który tworzy na skórze trójwymiarową siatkę 3D chroniącą przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego. Zapewnia ochronę przed pieluszkowym zapaleniem skóry, łagodzi podrażnienia oraz zapobiega ich powstawaniu, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry oraz wykazuje działanie regenerujące. Dzięki zawartości tlenku cynku wykazuje działanie antyseptyczne.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Warsztaty z okazji Tygodnia Promocji Karmienia Piersią Dziecko jest tego warte Biuro prasowe
2024-05-09 | 12:00

Warsztaty z okazji Tygodnia Promocji Karmienia Piersią "Dziecko jest tego warte"

Już 28 maja od godz. 10:00 zapraszamy na bezpłatne warsztaty „Dziecko jest tego warte”, które odbędą się w auli Szpitala im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Podczas
Zdrowie Innowacje w biotechnologii. Wegańskie suplementy diety
2024-05-08 | 11:30

Innowacje w biotechnologii. Wegańskie suplementy diety

Specyficzna dieta może sprawić, że nie wszystkie dostępne na rynku produkty żywnościowe będą dla nas odpowiednie. Coraz więcej osób decyduje się na radykalną zmianę
Zdrowie Rak jajnika, czyli cichy zabójca kobiet
2024-05-08 | 01:00

Rak jajnika, czyli cichy zabójca kobiet

Rak jajnika to niezwykle podstępny wróg kobiecego zdrowia. Pomimo znacznego postępu w medycynie i diagnostyce, pozostaje on jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów u kobiet.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Zdrowie

Julia Kamińska: Nie zawsze badałam się regularnie. Ale kiedy zaczęłam mieć problemy zdrowotne, to się przestraszyłam

Aktorka przyznaje, że był w jej życiu taki moment, kiedy mocno zaniepokoił ją stan jej zdrowia. Najadła się wtedy sporo strachu, ale z tego przykrego doświadczenia wyciągnęła też ważne wnioski na przyszłość. Od tamtego czasu nie zaniedbuje więc regularnych badań kontrolnych.

Sport

Trening siłowy może mieć umiarkowane działanie przeciwdepresyjne. Naukowcy rekomendują jego włączenie do procesu leczenia

Aktywność fizyczna może zwiększać skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Santo Amaro wykazali jednak, że szczególnie dobre efekty udaje się osiągnąć, stosując trening siłowy. Jak podkreślają, nie oznacza to, że ćwiczenia powinny zastępować konwencjonalną terapię przeciwdepresyjną. Mogą natomiast ją wspomóc i być wsparciem dla chorych na postać lekooporną choroby, która jest główną przyczyną samobójstw na świecie. Według WHO z depresją zmaga się 350 mln ludzi i 4 mln Polaków. To ponad 10 proc. populacji naszego kraju.