Komunikaty PR

Opieka wytchnieniowa – to specjaliści są jej sercem

2024-08-29  |  13:00
Biuro prasowe

Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą codziennie mierzyć się z wyzwaniami, których wielu z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić. Opieka nad przewlekle bądź nieuleczalnie chorymi dziećmi jest bowiem zajęciem, które wykonuje się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Właśnie dlatego tak istotne jest wspieranie rodziców, aby mieli oni szansę na zadbanie, dla odmiany, o samych siebie. Taką możliwość dają im specjaliści zaangażowani w opiekę wytchnieniową. Więcej o ich roli opowie dr Michał Błoch, pediatra i dyrektor medyczny Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Ciężko nie zauważyć, w jak dużym stopniu życie opiekunów niepełnosprawnego dziecka różni się od codzienności reszty społeczeństwa. Rodzice dzieci przewlekle bądź nieuleczalnie chorych muszą organizować każdy dzień wokół potrzeb swoich dzieci. Często mama bądź tata musi zrezygnować z pracy, w celu poświęcenia swojej uwagi chorej córce lub synowi. Osoby te nie mają czasu nie tylko na życie towarzyskie czy przyjemności, lecz także na zadbanie o własne zdrowie. W trosce o takich rodziców powstała opieka wytchnieniowa. Rolą specjalistów zaangażowanych w tę formę wsparcia jest odciążenie rodziców, umożliwiając im  zadbanie o własny dobrostan.

Cierpliwość i empatia

Opiekę wytchnieniowa to kompleksowa forma wsparcia, w którą zaangażowany jest cały zespół specjalistów. Pediatrzy, psychologowie, fizjoterapeuci, jak i pielęgniarki oraz wolontariusze, działają wspólnie, w celu zapewnienia jak najlepszych warunków życia osobie chorej oraz jej najbliższym. Opiekunowie robią również wszystko, by wspierać rodziny również na poziomie psychologicznym, dodając im otuchy i motywacji do dalszego działania.

Specjalistów zajmujących się opieką wytchnieniową charakteryzuje przede wszystkim empatia oraz wyjątkowa siła charakteru. To najistotniejsze cechy, które są niejako wymagane od osób pracujących z dziećmi przewlekle bądź nieuleczalnie chorymi. Istotna jest również cierpliwość i umiejętność komunikacji z drugim człowiekiem – wszystko po to, by wnieść choć odrobinę spokoju do często dosyć dramatycznych sytuacji, które mogą mieć miejsce. Na tym też poniekąd polega opieka wytchnieniowa, na łagodzeniu atmosfery i dawania chwil szczęścia rodzicom i dzieciom – mówi dr Michał Błoch.  

Nieważne gdzie, ważne z kim

Opieka wytchnieniowa polega na wspieraniu rodziców nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci, pozwalając im na owe „wytchnięcie”.  Takie wsparcie może przyjąć dwie formy. Pierwsza polega na pomocy wykwalifikowanych ekspertów w codziennym zajmowaniu się dziećmi niepełnosprawnymi w ich własnych domach. Druga z kolei, zakłada stacjonarny popyt dziecka w specjalnym ośrodku, zaadaptowanym do jego potrzeb. W Polsce jednym z takich ośrodków jest Dom opieki wytchnieniowej Kokoszka prowadzony przez Fundację Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Niezależnie od tego, gdzie odbywa się opieka wytchnieniowa jej celem jest by jak najbardziej kompleksowo wesprzeć rodziców dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych. W tę formę wsparcia zaangażowany jest tak naprawdę cały zespół fachowców, którzy na uwadze mają przede wszystkim zdrowie, bezpieczeństwo i komfort chorego. Zdarza się, że rodzice boją się oddać swoje dziecko w ręce innych – czują się nie zastąpieni – lecz kiedy poznają naszych specjalistów oraz ich wyjątkowe podejście do podopiecznych, zmieniają zdanie – podkreśla dr Michał Błoch.  

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.