Otwarci na emocje. Wsparcie dzieci z Wrocławia w kryzysie psychicznym
Izolacja spowodowana wirusem SARS-CoV-2 wzmogła w wielu dzieciach poczucie osamotnienia, niepewności, a nawet strachu. Jednak w szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się najmłodsi z rodzin uboższych bądź przemocowych, dla których zdalna nauka była o wiele większym wyzwaniem, a dom nie zawsze okazywał się bezpieczną przystanią. To dla nich Aleja Bielany razem ze Stowarzyszeniem Pomocy ISKIERKA oraz Fundacją PozyTYwka, organizują warsztaty pod nazwą „OTWARCI NA EMOCJE”, wspierające ich kompetencje społeczne oraz pomagające radzić sobie z trudnymi emocjami.
Zgodnie ze statystykami[1], w roku szkolnym 2019/2020, naukę w 235 wrocławskich szkołach i przedszkolach rozpoczęło ponad 85 tys. dzieci i młodzieży. 16 marca tysiące uczniów dowiedziało się, że przez kolejne tygodnie pozostaną w domach, a ich metody nauki, kontakty z rówieśnikami czy sposób spędzania wolnego czasu, ulegną całkowitej zmianie. Niespodziewana sytuacja związana z wybuchem epidemii była szokiem dla wszystkich, jednak okazała się być szczególnie ciężką dla najmłodszych.
- Zmieniony cykl dnia, izolacja domowa, lekcje w formie zdalnej... Wszystkie te sytuacje doświadczane w jednym czasie wywołują silny stres wśród dzieci, które doświadczają podobnych emocji, jak osoby dorosłe – mówi Pani Małgorzata Gałosz, koordynatorka warsztatów ze Stowarzyszenia pomocy Iskierka.
Według raportu ONZ „COVID-19 and the Need for Action on Mental Health”[2] na całym świecie jest mniej niż 1 specjalista zdrowia psychicznego na każde 10 000 osób, natomiast liczba specjalistów sprofilowanych na zdrowie psychiczne dzieci jest jeszcze mniejsza. Według publikacji „Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce”[3] Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2017 r., każdego roku w Polsce, kilka tysięcy dzieci i nastolatków jest hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych oraz zachowania.
W celu zwiększenia świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego dzieci oraz w ramach akcji #WspierajmySię, Aleja Bielany wraz ze specjalistami z organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie Pomocy ISKIERKA oraz Fundacji PozyTYwka, przygotowany został program „OTWARCI NA EMOCJE”, wspierający dzieci z Wrocławia i pomagający im przezwyciężać problemy psychiczne, emocjonalne oraz społeczne, jakich mogą doświadczać w związku z konsekwencjami izolacji.
W ramach programu, Aleja Bielany we współpracy z wymienionymi organizacjami, przygotowały warsztaty dla dzieci oraz rodziców, które mają na celu m.in. naukę radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz emocjami. W trakcie warsztatów prowadzone będą zajęcia z socjoterapii czy sensoplastyki, a chętni rodzice mogą wziąć udział w warsztatach umiejętności wychowawczych “Bez klapsa: jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”. Wszystkie zajęcia pozwolą dzieciom być bardziej świadomymi swoich uczuć i potrzeb, pomogą zredukować napięcia emocjonalne i nauczą koncentracji na rozwiązaniach. Warsztaty przyczynią się do budowania samodzielnych osobowości, które będą maksymalnie przygotowane do wyzwań, jakie stawia współczesna rzeczywistość. Rodzicom natomiast pozwolą poszerzyć umiejętności wychowawcze, pomagające w wychowywaniu dziecka bez przemocy.
- Działania prospołeczne są częścią misji oraz wartości Alei Bielany. Nie wyobrażamy sobie, aby w tak wyjątkowym okresie nie wspomóc najbardziej potrzebujących. Prowadzony przez nas program „OTWARCI NA EMOCJE” wpisuje się w ogólnopolskie działania Grupy Ingka, zmierzające do wspierania dzieci w zdrowiu psychicznym. – mówi dyrektor Centrum Handlowego Aleja Bielany Ewa Kolondra.
Program „OTWARCI NA EMOCJE” wspiera także IKEA Wrocław, należąca do Grupy Ingka, która przekaże fundacjom wyposażenie i materiały edukacyjne, przydatne podczas terapii podopiecznych.
Wsparcia dla realizacji Programu udzielił Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, uznając inicjatywę Alei Bielany za niezwykle ważny społecznie i zdrowotnie projekt wspierający dzieci i młodzież oraz ich rodziców.
[1] Źródło: https://www.wroclaw.pl/kalendarz-roku-szkolnego-2019-2020
[2] Źródło: https://unsdg.un.org/sites/default/files/2020-05/UN-Policy-Brief-COVID-19-and-mental-health.pdf
[3] Źródło: https://fdds.pl/corobimy/dzieci-sie-licza-2017/
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.