Komunikaty PR

Parada Równości z dumą i akceptacją

2022-06-20  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.54 MB )

W sobotę, 25 czerwca ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości, barwne wydarzenie, podczas którego każdy może być sobą – z dumą i akceptacją dla innych. W tym roku Parada będzie wyjątkowa: organizatorzy zaprosili do udziału Ukraińców, którzy, ze względu na wojnę, nie mogą zebrać się w Kijowie. W tym międzynarodowym święcie weźmie udział m.in. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Dzięki grantowi otrzymanemu przez nie w konkursie Pozytywnie Otwarci na realizację projektu „Duma i akceptacja” zobaczymy w stolicy pierwszą w historii polskich marszy równości platformę podkreślającą obecność wśród nas osób żyjących z HIV.

Tegoroczna warszawska Parada będzie największa z dotychczasowych. Weźmie w niej udział 30 platform i 20 grup nieformalnych. Zgodnie z zapowiedziami, spodziewać się można 100 tysięcy uczestników! Parada rusza o godzinie 14:00 spod Pałacu Kultury i Nauki.

Święto będzie okazją do prowadzenia działań na rzecz profilaktyki HIV. Oprócz platformy Pozytywni w Tęczy przygotowują stoisko w miasteczku równości pod Pałacem Kultury i Nauki. Będzie tam można od 8:00 do 14:00 wykonać szybki test w kierunku zakażenia HIV oraz odbyć rozmowę z doradcami. Rozdawane będą środki ochrony przed wirusem, czyli przede wszystkim prezerwatywy.

Obecność problematyki HIV na Paradzie nie jest przypadkowa: liczba osób z nowo diagnozowanym zakażenie rośnie w zastraszającym tempie. Z 840 w roku 2020 podskoczyła do 1173 w 2021. Dane z pierwszych 5 miesięcy tego roku też budzą niepokój. W 2022 roku od stycznia do maja włącznie zakaziło się HIV 699 osób, czyli dużo więcej niż w tym samym okresie w latach minionych.

„Parada Równości to święto bycia sobą i dumy z tego, kim jesteśmy. Jednocześnie jest to okazja, żeby mówić o HIV. Jeśli dzięki naszym edukatorom choć jedna osoba mniej zakazi się tym wirusem, będę szczęśliwy. Wielkie podziękowania należą się organizatorom konkursu Pozytywnie Otwarci oraz partnerom projektu, Gejsza Travel i Ramona Bar. Bez nich ani platformy, ani stoiska by nie było” – powiedział Robert Piotr Łukasik ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, koordynator projektu.

„Liczby mówią za siebie – epidemia HIV w Polsce się rozwija. Dlatego trzeba propagować wiedzę o tym wirusie i zachęcać ludzi, by regularnie wykonywali testy. Wykryte zakażenie można leczyć, co pozwala funkcjonować zupełnie normalnie. Niewykryte prowadzi do AIDS i może być groźne dla życia. Bardzo się cieszę, że to właśnie będą przekazywać wolontariusze ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy uczestnikom tegorocznej Parady Równości” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia Biuro prasowe
2024-08-14 | 15:35

Choroba kruchych kości wyklucza pacjentów z normalnego życia

Wielu z nas traktuje bieganie, skakanie i jazdę na rowerze jako nieodłączne elementy dzieciństwa. Są to aktywności, które nie tylko dostarczają radości, ale także
Zdrowie Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami
2024-08-14 | 01:00

Profilaktyka jako ważny krok przed wakacyjnymi podróżami

Zgodnie z wykonanymi w 2023 badaniami Instytutu IQS, jedynie 44% Polaków wykonuje regularne badania profilaktyczne. Tymczasem, wiele chorób, szczególnie we wczesnych stadiach
Zdrowie Wakacje od pracy – nie od zdrowia
2024-08-13 | 19:00

Wakacje od pracy – nie od zdrowia

Lato kojarzy się nam z odprężeniem, odpoczynkiem i jest to jak najbardziej dobre skojarzenie. Jednak, w myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Ochrona środowiska

Miasta walczą z upałami. Jedną ze skutecznych metod jest malowanie dachów budynków na biało

Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C. Białe dachy są pod tym względem skuteczniejsze nawet niż pokryte roślinnością zielone dachy czy panele słoneczne – pokazało badanie przeprowadzone w Londynie przez naukowców z UCL. – Pomalowanie dachu na biało jest bardzo tanie i proste, nie trzeba niczego zmieniać w strukturze budynku – wskazuje główny autor badania, dr Oscar Brousse z UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources.

Problemy społeczne

Rządowy program refundacji in vitro może poprawić statystyki dzietności. W Polsce spadek liczby urodzeń sukcesywnie się pogłębia

W 2023 roku urodziło się 272 tys. dzieci – o 33 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej i zarazem najmniej od końca II wojny światowej. Wskaźnik dzietności plasuje się dużo poniżej wartości, która gwarantuje zastępowalność pokoleń, a przyrost naturalny już od lat pozostaje ujemny. W poprawie tych statystyk może pomóc działający od czerwca br. rządowy program refundacji in vitro. – Z doświadczeń międzynarodowych wiemy, że takie programy pozytywnie wpływają na dzietność i zwiększają ją w sposób znaczny – mówi Michał Modro, radca prawny zajmujący się obszarem zdrowia. Jak wskazuje, oprócz refundacji samej procedury potrzebna jest też jednak szersza edukacja społeczeństwa, bo w Polsce stygmatyzacja par, które zdecydowały się na in vitro oraz dzieci poczętych tą metodą, wciąż jest dość częstym problemem.