Parada Równości z dumą i akceptacją
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
W sobotę, 25 czerwca ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości, barwne wydarzenie, podczas którego każdy może być sobą – z dumą i akceptacją dla innych. W tym roku Parada będzie wyjątkowa: organizatorzy zaprosili do udziału Ukraińców, którzy, ze względu na wojnę, nie mogą zebrać się w Kijowie. W tym międzynarodowym święcie weźmie udział m.in. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Dzięki grantowi otrzymanemu przez nie w konkursie Pozytywnie Otwarci na realizację projektu „Duma i akceptacja” zobaczymy w stolicy pierwszą w historii polskich marszy równości platformę podkreślającą obecność wśród nas osób żyjących z HIV.
Tegoroczna warszawska Parada będzie największa z dotychczasowych. Weźmie w niej udział 30 platform i 20 grup nieformalnych. Zgodnie z zapowiedziami, spodziewać się można 100 tysięcy uczestników! Parada rusza o godzinie 14:00 spod Pałacu Kultury i Nauki.
Święto będzie okazją do prowadzenia działań na rzecz profilaktyki HIV. Oprócz platformy Pozytywni w Tęczy przygotowują stoisko w miasteczku równości pod Pałacem Kultury i Nauki. Będzie tam można od 8:00 do 14:00 wykonać szybki test w kierunku zakażenia HIV oraz odbyć rozmowę z doradcami. Rozdawane będą środki ochrony przed wirusem, czyli przede wszystkim prezerwatywy.
Obecność problematyki HIV na Paradzie nie jest przypadkowa: liczba osób z nowo diagnozowanym zakażenie rośnie w zastraszającym tempie. Z 840 w roku 2020 podskoczyła do 1173 w 2021. Dane z pierwszych 5 miesięcy tego roku też budzą niepokój. W 2022 roku od stycznia do maja włącznie zakaziło się HIV 699 osób, czyli dużo więcej niż w tym samym okresie w latach minionych.
„Parada Równości to święto bycia sobą i dumy z tego, kim jesteśmy. Jednocześnie jest to okazja, żeby mówić o HIV. Jeśli dzięki naszym edukatorom choć jedna osoba mniej zakazi się tym wirusem, będę szczęśliwy. Wielkie podziękowania należą się organizatorom konkursu Pozytywnie Otwarci oraz partnerom projektu, Gejsza Travel i Ramona Bar. Bez nich ani platformy, ani stoiska by nie było” – powiedział Robert Piotr Łukasik ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, koordynator projektu.
„Liczby mówią za siebie – epidemia HIV w Polsce się rozwija. Dlatego trzeba propagować wiedzę o tym wirusie i zachęcać ludzi, by regularnie wykonywali testy. Wykryte zakażenie można leczyć, co pozwala funkcjonować zupełnie normalnie. Niewykryte prowadzi do AIDS i może być groźne dla życia. Bardzo się cieszę, że to właśnie będą przekazywać wolontariusze ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy uczestnikom tegorocznej Parady Równości” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Konkurs Pozytywnie Otwarci
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.