Komunikaty PR

Patchwork dla ofiar AIDS na placu Zamkowym w Warszawie

2021-04-20  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.47 MB )

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS będzie obchodzony w trzecią niedzielę maja. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy wystawi wtedy na Placu Zamkowym w Warszawie ogromny patchwork upamiętniający ofiary epidemii. Każdy może przyłączyć się do tej akcji wypełniając formularz na stronie internetowej happeningu Projekt Patchwork – Światowy Dzień Pamięci O Osobach Zmarłych Na AIDS i szyjąc własny fragment patchworku. Będzie to element kampanii „Miasto uczy”, której celem jest przybliżenie warszawiakom i gościom stolicy tematyki HIV/AIDS oraz uświadomienie, że jeszcze nie pokonaliśmy tego wirusa. Projekt realizowany jest ze środków konkursu Pozytywnie Otwarci.

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS planowane są w 1200 miastach w 110 krajach świata. Jednym z nich będzie Warszawa, gdzie 16 maja w południe, na Placu Zamkowym stanie wielki patchwork – symbol naszej pamięci o ofiarach AIDS, ale też przypomnienie o konieczności jeszcze aktywniejszej profilaktyki HIV i edukacji w tym obszarze, jak również opieki nad osobami żyjącymi z wirusem. Patchwork powstanie ze zszytych fragmentów o wymiarach 1x1m przygotowanych przez grupy i osoby, które zgłoszą się do udziału w projekcie.

Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS został ustanowiony w 1983 roku i od tego czasu na całym świecie zorganizowano tysiące wydarzeń, od zlotów motocyklowych kobiet żyjących z HIV po ceremonie podnoszące na duchu w miejscach kultu i miejscach pracy. Pomogły one podnieść wiedzę o HIV oraz, co jeszcze ważniejsze, przełamać piętno życia z  tym wirusem. Pierwszy patchwork, pomyślany jako symbol pamięci o ofiarach AIDS, został przygotowany w 1987 roku w USA przez Cleve'a Jonesa, który w ten sposób uczcił pamięć po Marvinie Feldmanie, swoim przyjacielu zmarłym na tę chorobę. Od tego czasu patchworki stanowiły i nadal stanowią na całym świecie nieodłączny element obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS.

„Ten dzień to czas dla nas wszystkich, abyśmy pamiętali o zmarłych na AIDS. Jest to też okazja, aby uhonorować tych, którzy poświęcili swoje życie pomocy ludziom żyjącym z HIV oraz aby mobilizować nasze społeczności do solidarności i przeciwstawiania się stygmatyzacji. W tym, co robimy z tej okazji najważniejsze jest, że informacja trafia do bardzo różnych ludzi i wywołuje u nich rozmaite reakcje. O to nam chodzi. Chcemy zachęcić Polaków do myślenia o HIV. Nie wolno zapominać o tym wirusie” – powiedział Robert Piotr Łukasik, koordynator warszawskiego wydarzenia.

Happening zaplanowany na 16 maja to część większego projektu – „Miasto uczy”. Jeszcze w tym roku, z okazji przypadającego w listopadzie Międzynarodowego Dnia Tolerancji, w stolicy powstanie mural pt. „Przeciwdziałanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV”, a 1 grudnia, w dniu Światowego Dnia AIDS, w centrum Warszawy pojawi się przestrzenna konstrukcja balonowa zachęcająca do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

„Pandemia COVID-19 sprawiła, że trochę zapomnieliśmy o HIV. Liczba nowo wykrytych zakażeń w ubiegłym roku była o połowę niższa niż w roku 2019, ale to wyłącznie dlatego, że zrobiliśmy jako naród o połowę mniej testów. Może to oznaczać, że więcej osób ma niewykryte zakażenie. A przecież dziś, dzięki nowoczesnym lekom, z HIV można normalnie żyć do starości. Żeby jednak to było możliwe, musimy o zagrożeniu HIV pamiętać i się testować. Wierzę, że kampania „Miasto Uczy” przypomni warszawiakom o tej zawsze groźnej epidemii” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością Biuro prasowe
2024-03-28 | 13:00

Patrząc oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością

Polski zespół badawczy, działający w ramach IDEAS NCBR, łącząc fenomenologię i psychiatrię obliczeniową, otwiera nowe horyzonty rozumienia doświadczeń osób z autyzmem.
Zdrowie Powrót do formy. Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym
2024-03-27 | 17:10

Powrót do formy. Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym

Powrót do aktywnego trybu życia po zimowym letargu, może wydawać się dla niektórych przytłaczający. Aby ułatwić ten proces i uczynić go bardziej efektywnym, warto łączyć
Zdrowie W kwietniu Fundacja Avalon obchodzi Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!
2024-03-27 | 14:00

W kwietniu Fundacja Avalon obchodzi Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!

W tym roku Fundacja Avalon, w szczególny sposób, uczci Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wraz z firmą KABAK podjęła się kolejnej współpracy przy projektowaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Gwiazdy

Gwiazdy

Marcin Bosak: Mam to szczęście, że nie dostaję nietrafionych prezentów. Sam bardzo lubię je dawać

Aktor zaznacza, że lubi wręczać prezenty i obserwować reakcję osób, którym je wręcza. Raczej nie zdarzyło mu się w tej kwestii nieprzyjemnie kogoś zaskoczyć. On sam również nie dostał czegoś, co szybko wylądowało w koszu.

Gwiazdy

Enej: Wielkanoc musi być w rodzinnym gronie. Nie jesteśmy fanami wyjazdów do hoteli, żeby spędzać święta z obcymi ludźmi

Muzycy zespołu Enej przyznają, że lubią i celebrują święta, dlatego cieszą się na nadchodzącą Wielkanoc. Zamierzają wtedy zwolnić tempo, odłożyć na bok pracę i poświęcić czas rodzinie. Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha zdradzają, że ich popisowym, a jednocześnie ulubionym świątecznym przysmakiem jest sałatka jarzynowa. Sami też z przyjemnością ją przygotowują.