Pęknięcie czy nacięcie? Przygotowanie krocza do porodu okiem fizjoterapeuty
Od wielu lat w bardzo licznej części szpitali stosuje się tzw. profilaktyczne nacięcie krocza rodzącej podczas porodu. Lecz czy jest to konieczne? Jaka jest różnica między pęknięciem a nacięciem krocza?
Nacięcie krocza, inaczej epizjotomia, to rutynowo wykonywany rodzaj działania podczas porodu naturalnego, którego celem jest poszerzenie ujścia kanału rodnego. Nacięcie stosuje się w celu zapobiegnięcia samoistnemu pęknięciu krocza i ewentualnym jego powikłaniom.
- Jednak nadal nie ma wystarczających dowodów naukowych wskazujących przewagę rutynowego nacięcia krocza nad samoistnym pęknięciem, można powiedzieć nawet więcej- nie ma dowodów na to, że nacięcie krocza chroni przed pęknięciem krocza, szczególnie pęknięciem III i IV stopnia, którego wszyscy najbardziej się boją, ponieważ może doprowadzić do problemów z trzymaniem stolca. A to powikłanie jest bardzo trudne do leczenia - mówi mgr Joanna Matwiejuk z centrum odnowy biologicznej Wy-SPA w Białymstoku.
Pęknięcia III i IV stopnia występują bardzo rzadko - 0,6-2,3% i w 20-57% powodują one problemy z trzymaniem stolca. Jak więc pokazują dane, nie jest to częste powikłanie porodu naturalnego, a nawet gdy występuje, to nie zawsze prowadzi do późniejszych problemów proktologicznych.
- Ważnym pytaniem, które należy sobie zadać jeszcze przed porodem, jest to, czy można zapobiec pęknięciu krocza? Odpowiedź nie jest oczywista i nie wszystko da się zaplanować, również w tym wypadku. Możliwość urazu krocza wzrasta wraz z masą dziecka (>3,5kg), postępem porodu lub jego brakiem, podaniem oksytocyny, nieprawidłowym ustawieniem główki dziecka, a także w przypadku pierwszego porodu w życiu – dodaje specjalistka z Wy-SPY.
Co może zrobić kobieta, aby zmniejszyć lub zapobiec uszkodzeniu krocza w czasie porodu? Należy regularnie stosować masaż krocza w trzecim trymestrze ciąży (zaleca się rozpocząć go od 34/35 tyg. ciąży). Dobrze jest ćwiczyć w sposób odpowiedni mięśnie dna miednicy z akcentem na rozluźnianie w ostatnich tygodniach ciąży. Bardzo ważne jest przygotowanie miednicy na pracę podczas porodu, czyli uwolnić napięcia z mięśni, ścięgien i więzadeł miednicy i struktur towarzyszących. Podczas porodu należy ruszać się, korzystać z piłki, zmieniać pozycje na wertykalne etc.
Wszystkie ćwiczenia przygotowujące do porodu, terapię manualną oraz instruktaż masażu krocza kobiety mogą uzyskać w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Korzystanie z możliwości, jakie daje współczesna opieka okołoporodowa w zdecydowany sposób niweluje powikłania pojawiające się w czasie porodu lub tuż po nim oraz daje kobietom narzędzia do pracy z własnym ciałem.
Na koniec warto jednak wspomnieć, że gdy poród jest skomplikowany, muszą zostać użyte kleszcze lub należy jak najszybciej wydobyć dziecko- nacięcie jest wykonywane obligatoryjnie i w takich wypadkach powinno być ono przez kobietę akceptowane. Natomiast z blizną po nacięciu krocza również można pracować w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.