Pierwsze ferie poza domem
Na cebulkę
Trudno przewidzieć, jaka aura będzie panowała na stoku, zwłaszcza że ostatnio pogoda w zimie zaskakuje plusowymi temperaturami. Dlatego warto spakować do plecaka ubrania o różnej ciepłocie i takie, które można założyć warstwowo. Dzięki temu mały narciarz będzie miał możliwość zdjęcia któregoś elementu odzieży w zależności od pogody. Wbrew pozorom najłatwiej zimą o przegrzanie – szczególnie w ruchu!
Zdrowie od środka
Samodzielnie skomponowana dieta naszego malucha podczas samodzielnego wyjazdu niekoniecznie musi być idealna, dlatego oprócz zwyczajowego napominania o jedzenie warzyw i owoców, upewnijmy się, że codziennie przyjmie komplet witamin i minerałów w ulubionej postaci. Pyszne tabletki do ssania o smaku malinowym Plusssz Junior, dla dzieci od 3 roku życia i dorosłych, to gwarancja, że nasz skarb bez szwanku przetrwa dwutygodniowe jedzenie płatków i kanapek z dżemem. Wystarczy jedna tabletka dziennie, aby otrzymał dobroczynną dawkę witaminy C, E, B6, A, B12, D, kwasu foliowego, żelaza, cynku i innych potrzebnych składników. Spakowane!
Higiena to podstawa
Zaaferowane atrakcjami dzieci łatwo zapominają o podstawowych sprawach, o które w domu dbają rodzice. Przed wyjazdem warto omówić z maluchem zasady higieny. Najważniejsze to: mycie rąk przed posiłkiem, codzienny prysznic, czesanie i zmienianie bielizny. W grupie zarazki (i inne żyjątka) przenoszą się błyskawicznie, dlatego koniecznie trzeba poruszyć ten temat. Tak, to wydaje się oczywiste, ale nie dla kogoś, kto jest pierwszy raz poza domem.
Duch przygody
Oprócz spraw praktycznych warto porozmawiać z dzieckiem o kwestiach związanych z rozłąką. Przygotujmy je na to, że będzie tęsknić, i wymyślmy sposoby, jak temu zaradzić. Koła ratunkowe w postaci misia czy telefonu do rodziców na pewno pomogą, ale możemy też wspólnie wyobrazić sobie, że maluch wyrusza na ekspedycję w poszukiwaniu śniegu! Dobrze nastawieni do wyjazdu, Jaś czy Hania lepiej poradzą sobie z tęsknotą i skupią się na świetnej zabawie z rówieśnikami. Ahoj, przygodo!
Plusssz Junior, Kompleks witamin i minerałów – tabletki do ssania o smaku malinowym przeznaczone dla dzieci od 3 roku życia i dorosłych. Zawierają kompleks witamin i minerałów przeznaczony szczególnie dla dzieci w okresie przedszkolnym. 30 szt./opak.
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.