Pierwszy dzień Wielkiego Finału 31. Akcji Sprzątanie świata w Warszawie
20 września w piątek, w Warszawie, o godzinie 10:30, w wyjątkowym miejscu - rezerwacie przyrody Jeziorko Czerniakowskie - Kwatera Główna Akcji Sprzątanie świata w Polsce wraz z zaproszonymi na wydarzenie gośćmi da sygnał do startu Wielkiego Finału 31. Akcji Sprzątanie świata-Polska. Również w piątek, jak zawsze od 1994 roku, swoje akcje terenowe i stacjonarne przeprowadzą szkoły i przedszkola w całej Polsce. Tegoroczny finał tej najstarszej praktycznej lekcji poszanowania środowiska przebiega w cieniu tragedii osób dotkniętych powodzią na południu kraju, na którą nie chcemy i nie możemy być obojętni. W związku z tym do komunikatów akcyjnych dołączamy prośbę o wsparcie zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej SOS POWÓDŹ, do której my również dołączamy
RAZEM
Od samego początku, najliczniejszą i najbardziej zaangażowaną grupą wolontariuszy są dzieci i młodzież szkolna. Zatem w wydarzeniu pierwszego dnia Wielkiego Finału 31. edycji sprzątać z nami będą dzieci przedszkolne i szkolne z Warszawy, reprezentujące ogólnopolski edukacyjny projekt ekologiczny pt. „Leśna Banda”. Jak mówi sam Herszt Bandy – Bartek Guentzel- „Leśna Banda, to cykl zajęć odbywających się w terenie 4 razy, za każdym razem w innej porze roku, gdzie pod okiem trenerów dzieci uczestniczące w projekcie budują swoją uważność i dbałość o świat przyrody, również poprzez zbieranie śmieci”.
W posprzątanie Jeziorka Czerniakowskiego zaangażuje się grupa nurków wolontariuszy z Podwodnej Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska, a tereny lądowe tego wyjątkowego miejsca, posprzątamy również z zespołem redakcyjnym Radia Dzieciom. Na wydarzeniu obecny będzie także zespół Ambasady Australii a JE Ambasador Benjamin Hayes przypomni nam początki międzynarodowego ruchu Clean up The World, z którego wywodzi się nasz nasza Akcja. Tylko bowiem RAZEM jesteśmy w stanie głośno i stanowczo wygłosić nasz manifest nieśmiecenia w naturze.
Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie
Szczególne miejsce jakie wybraliśmy na start tej najstarszej praktycznej lekcji poszanowania środowiska nie jest przypadkowe. Po raz 31. Wieki Finał zaczniemy od położonego w sercu Stolicy Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie. To miejsce wyjątkowe, bo jak mówi Agata Antonowicz Główny specjalista ds. komunikacji społecznej i kontaktów z mediami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie: „Jest to największy naturalny zbiornik wodny w stolicy, będący miejscem lęgowym dla wielu rzadkich i chronionych gatunków ptaków. Szuwary otaczające Jeziorko upodobały sobie drobne ptaki śpiewające – ich głosy zaskakująco kontrastują z dźwiękami miasta. W wodach żyją m.in. płocie, wzdręgi, leszcze, okonie, sandacze i szczupaki. Faunę reprezentują także płazy, owady i drobne ssaki. Z uwagi na dzikich mieszkańców rezerwatu, obszar ten został niejako podzielony na dwie strefy – na północ od mostu, w bardziej dzikim fragmencie obowiązują liczne zakazy, a poruszać można się jedynie pieszo po wyznaczonym szlaku. To enklawa przyrody, gdzie zwierzęta powinny znajdować spokój i schronienie. Jednocześnie w części południowej wyznaczone zostały miejsca do kąpieli i pływania sprzętem wodnym, udostępniona została plaża i szlaki piesze, a także dopuszczono połów ryb. Dla zachowania wartości rezerwatu bardzo ważne jest przestrzeganie zasad jakie zostały tu ustalone w obowiązującym dla niego planie ochrony”. Razem więc stańmy Na Straży Czystej Ziemi i w zgodzie z myślą przewodnią tegorocznej Akcji i puentą płynącą z plakatu wyślijmy jasny i czytelny komunikat: oczywistą krytykę złego zachowania rodem jak z Dzikiego Zachodu wobec natury i wyróżnienie tych, którzy bezinteresownie ją chronią.
Na straży czystej Ziemi
Tegoroczna edycja Akcji Sprzątania świata rozpoczęła czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. Tym razem sprzątać będziemy pod hasłem „Na Straży Czystej Ziemi. Od 1994 roku”. Plakat 31. edycji Sprzątania świata w Polsce zaprojektował Andrzej Pągowski, znakomity artysta grafik, który niemal od początku działalności Fundacji Nasza Ziemia ofiarowuje swoje dzieła i swój niezwykły talent z serca i non-profit. Dlaczego taka myśl przewodnia tegorocznej Akcji? Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Zatem pomimo wzrostu świadomości, ciągle są tacy, którzy bezrefleksyjnie śmiecą, ale też jest ogromna rzesza tych, którzy sprzątają i wspólnie z Fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci!
Na dzień przed dorocznym trzecim weekendem września zarejestrowanych do 31. Akcji mamy 3500 grup w całej Polsce.

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie

Jak inwestować w dobrą sztukę w 2025 roku? Kluczowe wskazówki dla kolekcjonerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Prawo
Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.