Komunikaty PR

Plaże dla wszystkich.Sztafeta wolontariuszy Fundacji Machina Zmian startuje 1.07

2021-06-27  |  09:00
Biuro prasowe

Plaże dla wszystkich. Sztafeta wolontariuszy Fundacji Machina Zmian startuje 1 lipca w Świnoujściu. 

 

Po przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się 9. edycja społecznego projektu, którego celem jest społeczny audyt polskich plaż.

 

Plaże to przestrzeń publiczna, która powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. Idąc od Świnoujścia do Piasków grupa pokona 26 odcinków, codziennie między 10 a 20 kilometrów. W czasie przejścia planowane są spotkania z samorządami, lokalne konsultacje oraz rozmowy z mieszkańcami i turystami poznanymi na trasie.

 

“Przejście jest pretekstem do wprowadzenia zmian i jest działaniem obywatelskim” – tłumaczy Dorota Brzezińska, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Machina Zmian. “Przygotowaliśmy listę kontrolną i na jej podstawie zrobimy społeczny audyt. Sprawdzimy wyznaczone przez samorządy wejścia na plażę i zobaczymy, czy są realnie czy tylko pozornie dostępne. Zebrane dane wykorzystamy m.in. do przygotowania raportu o stanie dostępności polskich plaż oraz opracowania rekomendowanych zmian.”
 

Docelowo te plaże, które są zorganizowane w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli dostosowanego do jak najszerszej grupy odbiorców, będą mogły ubiegać się o certyfikat “Plaże dla wszystkich”.

 

W pełni dostępna plaża wyposażona jest w różnorodne udogodnienia: przebieralnię o powierzchni odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach i wypoczywających z dziećmi, wszystkie kluczowe miejsca na plaży oznaczone są wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (ważne dla osób słabowidzących), zapewniony jest dostęp do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na plażę i do morza prowadzą szerokie maty lub podesty, które kontrastują z kolorem otoczenia. W Polsce, dzięki rekomendacjom Fundacji Machina Zmian, wprowadzono już dostępne rozwiązania m.in. na plażach w Jastarni, Gdyni i Gdańsku.

 

Codzienne relacje z przejścia trasy można śledzić od 1 lipca na Facebooku projektu: https://www.facebook.com/plazedlawszystkich/

 

Tegoroczna trasa

1.07. - Świnoujście- Międzyzdroje / 13 km

2.07 - Międzyzdroje - Międzywodzie / 19 km

3.07 - Międzywodzie - Rewal / 23 km

4.07 - Rewal - Mrzeżyno / 19 km

5.07 -  Mrzeżyno - Kołobrzeg / 19 km

6.07 -  Kołobrzeg - Ustronie Morskie / 12 km

7.07 -  Ustronie Morskie - Sarbinowo / 14 km

8.07 -  Sarbinowo - Łazy / 18 km

9.07 - Łazy - Darłówko / 19 km

10.07 - Darłówko - Jarosławiec / 16 km

11.07 - Jarosławiec - Ustka / 23 km

12.07 - Ustka - Dębina / 12 km

13.07 -  Dębina – Czołpino, Smołdziński Las / 16 km

14.07 – Czołpino, Smołdziński Las - Łeba / 21 km

15.07 - Łeba - Lubiatowo / 20 km

16.07 - Lubiatowo - Karwieńskie Błota / 20 km

17.07 - Karwieńskie Błota - Władysławowo / 15 km

18.07 - Władysławowo - Kuźnica / 14 km

19.07 - Kuźnica - Jastarnia / 10 km

20.07 - Jastarnia - Hel / 26 km

21.07 – przerwa organizacyjna

22.07 - Gdynia - Sopot /9 km /

23.07 - Sopot - Gdańsk / 11 km

24.07 – przerwa organizacyjna

25.07 - Gdańsk - Mikoszewo / 25 km

26.07 - Mikoszewo - Sztutowo / 14 km

27.07 - Sztutowo - Krynica Morska / 18 km

28.07 Krynica Morska - Piaski / 11 km

Działanie jest częścią projektu "Plaża dostępna dla wszystkich", który jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


--------------------------------------------

Fundacja Machina Zmian, założona przez Sylwię "Nikko" Bernacką, w 2012 roku zainicjowała innowacyjny i wspólnotowy, społeczny projekt "440 km po zmianę", rozwinięty w 2021 w projekt “Plaże dla wszystkich”. Fundacja organizuje konsultacje społeczne, warsztaty, akcje społeczne oraz spotkania z udziałem różnych grup osób po to, aby opracować rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, które będą zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego i tym samym dostosowane do osób o różnych potrzebach. Do tej pory nadmorskim samorządom zostało przekazanych już 10 rekomendacji do modernizacji konkretnych wejść na plaże, a w 2016 roku, dzięki przygotowanych przez Fundację rekomendacjom wdrożono rozwiązania dostępnej plaży w Jastarni.

 

Kontakt dla mediów:

Dorota Brzezińska, Fundacja Machina Zmian, d.brzezinska@machinazmian.pl
tel. 606 607 073

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Żabka Jush łączy siły z wlodim4444 Biuro prasowe
2024-09-27 | 14:10

Żabka Jush łączy siły z wlodim4444

Żabka Jush, w ramach swojej najnowszej kampanii wizerunkowej, rozpoczęła współpracę z popularnym grafikiem i instagramerem wlodim4444. Efektem tych działań jest
Styl życia Ewa Ewart i Magda Atkins gośćmi specjalnymi DOMOTEKI
2024-09-27 | 13:10

Ewa Ewart i Magda Atkins gośćmi specjalnymi DOMOTEKI

DOMOTEKA, centrum designu z najbogatszą w Polsce ofertą do wnętrz premium, świętuje w tym roku 18. rocznicę swego powstania. Z tej okazji, 4 października 2024 r.
Styl życia Poloneza czas zacząć! Sokołów Podlaski idzie po rekord
2024-09-27 | 07:30

Poloneza czas zacząć! Sokołów Podlaski idzie po rekord

Sokołów Podlaski obchodzi swoje 600-lecie i z tej okazji władze miasta postanowiły pobić Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób tańczących poloneza”.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.