PODRÓŻ PO WSPOMNIENIACH – WYJĄTKOWA HISTORIA ZWYKŁEJ RODZINY NA ARTE.TV
Dziecięce wspomnienie domu rodzinnego oraz jego historia bardzo często mijają się z rzeczywistością i stanowi wyidealizowany obraz przeszłości. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo i naszych najbliższych? Z okazji Dnia Ojca ARTE.tv zaprasza do obejrzenia trudnego, ale poruszającego filmu dokumentalnego o miłości, rodzinie, wspomnieniach i chorobie. Francuski dokument „Póki pamięć nas nie rozłączy” w reżyserii Juliette Thomas Brunet można obejrzeć na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem: PÓKI PAMIĘĆ NAS NIE ROZŁĄCZY | ARTE po polsku.
Od jakiegoś czasu babcia Juliette jest coraz bardziej nieobecna, ma zaniki pamięci i wahania nastroju. Zdiagnozowano u niej Alzheimera. Wkrótce będzie musiała zostać umieszczona w specjalistycznej placówce, na co zdecydowanie nie zgadza się jej mąż, dziadek reżyserki. Chce sam opiekować się żoną tak długo, jak tylko da radę. Ich rozstanie wydaje się jednak nieuniknione.
Ze względu na powoli, ale nieuchronnie nadchodzącą tragedię, Juliette zaczęła filmować ostatnie chwile wspólnego życia pary, która w dzieciństwie ukształtowała jej wizję miłości. Początkowym zamysłem reżyserki było zarejestrowanie opowieści dziadka o jego roli jako opiekuna babci i uwiecznienie ich związku, który przetrwał prawie 65 lat. W projekcie wykorzystała realizowane przez niego nieprzerwanie od wczesnych lat 60. nagrania rodzinne. Dziadek reżyserki dokumentował swoją rodzinę, tworząc setki rolek i zdjęć. Jednak w trakcie pracy nad projektem, zaczyna wyłaniać się równoległa historia, która stopniowo przysłania wyidealizowany obraz tej pary. Dziadkowie Juliette są bowiem ostatnim ogniwem łączącym ją z jej ojcem Gillesem, który zmarł, gdy miała 20 lat. Stopniowo uświadamia sobie przepaść między jej zaczarowanym postrzeganiem ich rodziny, ukształtowanym przez jej dziecięce wspomnienia i historie, które jej opowiadano, a rzeczywistością, która jest znacznie bardziej okrutna.
Film rzuca światło na pomijane historie rodziny reżyserki, zanim zostaną na zawsze utracone wraz z zanikiem pamięci jej babci i nadchodzącą żałobą dziadka. Jednocześnie wyjątkowa historia Juliette ma uniwersalny wydźwięk - opowiada o tym, jak konstruowane są rodzinne narracje.
ARTE.tv przedstawia portret z pozoru szczęśliwej rodziny. Jednak okazuje się, że skrywa ona tajemnice, które wychodzą na światło dzienne po wielu latach. Dokument o podróży po wspomnieniach widzowie ARTE.tv mogą oglądać bezpłatnie pod linkiem: PÓKI PAMIĘĆ NAS NIE ROZŁĄCZY.
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.