Komunikaty PR

PODRÓŻ PO WSPOMNIENIACH – WYJĄTKOWA HISTORIA ZWYKŁEJ RODZINY NA ARTE.TV

2024-06-21  |  01:00
Biuro prasowe

Dziecięce wspomnienie domu rodzinnego oraz jego historia bardzo często mijają się z rzeczywistością i stanowi wyidealizowany obraz przeszłości. Jak pamiętamy nasze dzieciństwo i naszych najbliższych? Z okazji Dnia Ojca ARTE.tv zaprasza do obejrzenia trudnego, ale poruszającego filmu dokumentalnego o miłości, rodzinie, wspomnieniach i chorobie. Francuski dokument „Póki pamięć nas nie rozłączy” w reżyserii Juliette Thomas Brunet można obejrzeć na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pod linkiem: PÓKI PAMIĘĆ NAS NIE ROZŁĄCZY | ARTE po polsku.

Od jakiegoś czasu babcia Juliette jest coraz bardziej nieobecna, ma zaniki pamięci i wahania nastroju. Zdiagnozowano u niej Alzheimera. Wkrótce będzie musiała zostać umieszczona w specjalistycznej placówce, na co zdecydowanie nie zgadza się jej mąż, dziadek reżyserki. Chce sam opiekować się żoną tak długo, jak tylko da radę. Ich rozstanie wydaje się jednak nieuniknione.

Ze względu na powoli, ale nieuchronnie nadchodzącą tragedię, Juliette zaczęła filmować ostatnie chwile wspólnego życia pary, która w dzieciństwie ukształtowała jej wizję miłości. Początkowym zamysłem reżyserki było zarejestrowanie opowieści dziadka o jego roli jako opiekuna babci i uwiecznienie ich związku, który przetrwał prawie 65 lat. W projekcie wykorzystała realizowane przez niego nieprzerwanie od wczesnych lat 60. nagrania rodzinne. Dziadek reżyserki dokumentował swoją rodzinę, tworząc setki rolek i zdjęć. Jednak w trakcie pracy nad projektem, zaczyna wyłaniać się równoległa historia, która stopniowo przysłania wyidealizowany obraz tej pary. Dziadkowie Juliette są bowiem ostatnim ogniwem łączącym ją z jej ojcem Gillesem, który zmarł, gdy miała 20 lat. Stopniowo uświadamia sobie przepaść między jej zaczarowanym postrzeganiem ich rodziny, ukształtowanym przez jej dziecięce wspomnienia i historie, które jej opowiadano, a rzeczywistością, która jest znacznie bardziej okrutna.

Film rzuca światło na pomijane historie rodziny reżyserki, zanim zostaną na zawsze utracone wraz z zanikiem pamięci jej babci i nadchodzącą żałobą dziadka. Jednocześnie wyjątkowa historia Juliette ma uniwersalny wydźwięk - opowiada o tym, jak konstruowane są rodzinne narracje.

ARTE.tv przedstawia portret z pozoru szczęśliwej rodziny. Jednak okazuje się, że skrywa ona tajemnice, które wychodzą na światło dzienne po wielu latach. Dokument o podróży po wspomnieniach widzowie ARTE.tv mogą oglądać bezpłatnie pod linkiem: PÓKI PAMIĘĆ NAS NIE ROZŁĄCZY.

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV! Biuro prasowe
2024-06-27 | 10:00

Udaj się do najbardziej romantycznych zakątków Francji z Romance TV!

Francuzi 14 lipca obchodzą swoje święto narodowe, a widzowie Romance TV w tym dniu będą mieli okazję przenieść się do tego pięknego kraju, dzięki ukochanym filmom przygotowanym przez
Film Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!
2024-06-25 | 12:30

Wpadnij do centrum handlowego Targówek i odwiedź Wystawę Superbohaterów!

Liczna reprezentacja postaci znanych z filmów o superbohaterach, już 2 lipca zawita do centrum handlowego Targówek w ramach Wystawy Superbohaterów, która zagości w
Film SCHRONISKO DLA JEŻY, CZYLI HISTORIA WYJĄTKOWEJ KLINIKI I JEJ PACJENTÓW NA ARTE
2024-06-17 | 01:00

SCHRONISKO DLA JEŻY, CZYLI HISTORIA WYJĄTKOWEJ KLINIKI I JEJ PACJENTÓW NA ARTE

Trudno nie czuć sympatii dla kolczastych zwierząt chowających się w liściach i umykających szybko przed ludzkim wzrokiem do kolejnych kryjówek. Niestety żyjąc w pobliżu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.