Komunikaty PR

Małopolska – jesienią najpiękniejsza

2020-10-05  |  15:05

Złota polska jesień to najlepszy czas na odwiedzenie Małopolski, która o tej porze roku jest najpiękniejsza. Warto wiedzieć, że może się także pochwalić ogromną liczbą górskich szlaków, dzięki temu łatwo znaleźć takie, które są mało uczęszczane – a więc bezpieczne.

Jesień to magiczny czas, ale również okres, w którym dzień jest już krótszy, a pogoda nie zawsze sprzyja wycieczkom wysokogórskim. W Małopolsce szczególnie polecam odwiedzić m.in. leśne dolinki, które o tej porze nabierają kolorów. Liście buków przebarwiają się na kolor złoty, a jaworów na żółto – mówi Jan Sabała, przewodnik tatrzański i ambasador kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. W jakie miejsca konkretnie warto udać się jesienią w Małopolsce?

Kierunek: Pieniny

Pieniny to nie tylko wejście na popularne Trzy Korony, majestatyczną Sokolicę z widokiem na Tatry czy niezapomniany spływ Dunajcem. Jesień to doskonały czas, aby odkryć i polubić spokojne trasy dla całej rodziny, jak np. ta z miejscowości Szlachtowa w kierunku Wysokiego Wierchu. Spacerom po pięknych polanach z widokiem na Trzy Korony podołają nawet najmłodsi – nasz 2,5 letni syn przeszedł całą trasę sam – opowiada Anna Mazurek, ambasadorka kampanii „Małopolska. Poznajmy się”.

Aby spowolnić tempo i rozkoszować się urokami tras poza utartym szlakiem w Pieninach, dobrym wyborem będzie Rezerwat przyrody Biała Woda, który cechują nietuzinkowe formy skalne i szumiące potoki. Szlak turystyczny ze Szczawnicy jest średnio wymagający, idealny dla rodzin z dziećmi: prowadzi szerokimi ścieżkami, ponadto znajdziemy na nim wiele miejsc do odpoczynku – mówi Anna Mazurek.

Uroki Beskidów

Na miłośników Beskidów w Małopolsce również czekają fascynujące widoki pełne ciepłych, jesiennych kolorów. W Beskidzie Małym polecamy udać się na malowniczy leśny szlak na Leskowiec, na który można wejść z miejscowości Krzeszów. Dzięki ogromnej liczbie drzew liściastych aż trudno nie zorganizować prawdziwej wojny na liście – mówi Anna Mazurek. Na szczycie Leskowca jako nagroda czeka na nas widok na Babią Górę, a także możliwość wypicia gorącej herbaty przed schroniskiem.

W październiku atrakcyjna jest też niewymagająca trasa na Lubomir – jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Przepiękna droga leśna na Lubomir wiedzie dywanem mieniących się liści, a na samym szczycie wyrasta budynek Obserwatorium Astronomicznego, które możemy odwiedzić w wybrane dni tygodnia – opowiada Anna Mazurek. Podczas powrotu można odpocząć i zjeść, korzystając z oferty  całorocznego schroniska PTTK na Kudłaczach, skąd możemy podziwiać panoramy wcześnie zachodzącego jesiennego słońca.

Pamiętajmy, że jesień jest także doskonałą porą na rowery. Polecamy trasę z Muszyny do Krynicy w całości odseparowaną od ruchu samochodowego, biegnącą wzdłuż rzeki Kryniczanki – mówi Anna Mazurek. I dodaje: To też idealny moment, aby zatrzymać się i pozwiedzać malowniczą Muszynę i Krynicę.

A może w Gorce?

Jesienią w Gorcach szczególnie urokliwy jest szczyt Magurki z wieżą widokową i mocno zalesiony Lubań, z którego podziwiać możemy cały wachlarz małopolskich gór. W Gorcach o tej porze roku polecam wybrać się na szlak z Rabki-Zdroju do schroniska PTTK na Maciejowej – mówi Anna Mazurek. W samej Rabce-Zdroju możemy też odpocząć i udać się na jesienny spacer po Parku Zdrojowym z Tężnią Solankową i Pijalnią Wód Mineralnych.

Kolejną z perełek w Gorcach jest polana Przysłop, na którą prowadzi szlak z Ochotnicy Górnej. Szlak nie dość, że jest niesamowicie malowniczy oraz praktycznie pusty, daje możliwość odwiedzenia jednego z bardziej kultowych schronisk – Gorczańskiej Chaty, które znane jest bardziej pod nazwą GoCha  – dodaje Anna Mazurek.

Zakopiańskie regle

Wyjątkowym rejonem do podziwiania barw jesieni w Małopolsce są także regle zakopiańskie porośnięte buczynami. Droga pod Reglami to szlak wiodący przez reglowe dolinki i przełęcze. Szczególnie polecam wycieczkę z Doliny Strążyskiej, przez Czerwoną Przełęcz do Doliny Białego i dalej przez Przełęcz Białego do Kalatówek mówi Jan Sabała. I dodaje: Po drodze podziwiać możemy piękno buczyn karpackich, szczególnie urokliwych jesienią. Z kolei ze skałek na szczycie Sarniej Skały mamy przepiękny widok na północną ścianę Giewontu. Na tym odcinku możemy spotkać ciekawą roślinność leśną i naskalną.

Jedną z części Drogi pod Reglami jest także Dolina ku Dziurze – idealna na krótszy spacer dla każdego, niezależnie od wieku. Dolina jest przyjemna do wędrówki – trasa prowadzi po prawie płaskim terenie, jedynie na końcu czeka nas podejście do Jaskini Dziura. Kolejny z pomysłów na spacer w jesienne popołudnie to Dolina za Bramką pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. O niezwykły, jesienny klimat możemy być spokojni – cała droga prowadzi przez las mieszany.

Ojcowski Park Narodowy

Kto był w Ojcowskim Parku Narodowym choć raz, ten wie, że trzeba tam wrócić właśnie jesienią.

„Ojcowska złota jesień” – tak nazywamy ten najpiękniejszy okres – mówi Anna Dąbek przewodniczka po Ojcowskim Parku Narodowym i ambasadorka kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. Drugie co do wysokości wzniesienie nosi nazwę Złotej Góry   gdy malowniczo przebarwione liście buczyny spadają przy delikatnym wietrze, wyglądają niczym płatki złota. I dodaje: Warto wówczas przejść szlakiem ze Złotej Góry do Doliny Sąspowskiej oraz najbardziej widokowym szlakiem w Ojcowie, czyli grzbietem Góry Koronnej. To tu zobaczymy słynną Skałę Rękawicę i to stąd rozpościerają się panoramy na Dolinę Prądnika, które wprawiają w zachwyt nie tylko fotografów, ale każdego turystę odwiedzającego Park.

Piękno Dolinek Krakowskich

Jesienna wycieczka mniej popularnym szlakiem blisko Krakowa? O tej porze roku obowiązkowe do odwiedzenia są przepiękne Dolinki Krakowskie z oryginalnymi jurajskimi krajobrazami.

Dolinki Podkrakowskie są mocno niedocenianym miejscem na podziwianie jesieni. Tym, którzy mają nieco mniej czasu polecam „miniaturkę Ojcowa”, czyli Dolinę Mnikowską – mówi Anna Dąbek. I dodaje: Warto również odwiedzić Dolinę Będkowską z Wodospadem Szum – jednym z nielicznych i zarazem najwyższym na Jurze. Z Doliny Będkowskiej możemy przejść do Doliny Kobylańskiej.

Dolina Bolechowicka jest z kolei jedną z najkrótszych, ale najpiękniejszych. Turystom zaimponuje ogromna Brama Bolechowicka. Jesienią dywanami kolorowych liści przejdziemy niezwykle urokliwą Doliną Racławki. Polecam też Dolinę Kluczwody, w której górnej części zwiedzimy moją ulubioną Jaskinię Wierzchowską, mającą najdłuższą trasę jaskiniową w Polsce – dodaje Anna Dąbek.

Małopolska bez wątpienia sprzyja jesiennym wędrówkom. Różnorodność krajobrazów sprawia, że nasz region to doskonały kierunek na wycieczkę o każdej porze roku, a szczególnie teraz, kiedy możemy zachwycać się wszelkimi barwami jesieni – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Bezpieczeństwo, nie tylko jesienią

Jeśli wybieramy się jesienią w góry, rozplanujmy dobrze podróż i dostosujmy długość trasy do naszych sił i warunków, szczególnie czasu wschodu i zachodu słońca, aby wrócić bezpiecznie z powrotem. Przed jesienną wyprawą należy pamiętać, aby ubrać się warstwowo, na tzw. „cebulkę”, zabezpieczyć odpowiednio buty, zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, przekąski i termos z ciepłym napojem. Pamiętajmy również o sprawdzeniu pogody – ta zasada obowiązuje zawsze przed wyjściem w góry, bez względu na porę roku.

W tym roku razem z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowaliśmy akcję promowania bezpieczeństwa #NajważniejszeWrócić – mówi Grzegorz Biedroń,  prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Dzięki cyklowi filmów edukacyjnych dostępnych na Facebooku i kanale YouTube Małopolskiej Organizacji Turystycznej promujemy bezpieczne zachowanie każdego prawdziwego turysty podczas górskich wędrówek.

Podróżując do Małopolski, jak również w trakcie wypoczynku, warto także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i na bieżąco śledzić stronę www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. Zasada zachowania dystansu społecznego wciąż jest bardzo ważna. Małopolska jest liderem w skali kraju pod względem liczby obiektów noclegowych, które uzyskały certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Ponadto Krakowska Izba Turystyczna przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego opracowała Certyfikat „Małopolska – Bezpieczna Turystyka”. Dzięki certyfikatom osoby wypoczywające w tym regionie, mogą czuć się pewne, że branża staje na wysokości zadania i wdraża szczególne środki bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID-19. To dodatkowa motywacja do tego, aby odkrywać mniej znane miejsca i szlaki w Małopolsce – a jest ich tu naprawdę bardzo wiele.

O kampanii: Kampania „Małopolska. Poznajmy się.” ma na celu aktywizację mieszkańców Polski do realizacji podróży turystycznych do Małopolski oraz ukazanie regionu jako idealnego miejsca do wypoczynku w duchu „slow”, czyli niespiesznego, uważnego podróżowania. Kampanię wyróżnia zaangażowanie lokalnych ambasadorów – mieszkańców Małopolski. Ich polecenia zachęcają do wycieczek poza utartym szlakiem i odkrywania mniej znanych miejsc, co sprzyja bezpieczeństwu turystów. Kampania promocyjna realizowana przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną potrwa do końca 2020 r. Więcej informacji: www.poznajmysie.malopolska.pl. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże TomTom: 82% Polaków jest skłonnych spędzić wakacyjny urlop w kraju Biuro prasowe
2021-06-09 | 14:25

TomTom: 82% Polaków jest skłonnych spędzić wakacyjny urlop w kraju

Polacy są bardziej skłonni zaplanować wakacyjną podróż w kraju, niż wyjeżdżać zagranicę – tak wynika z najnowszego, europejskiego badania opinii*, opublikowanego przez
Podróże Kolejne urodziny Muzeum Polskiej Wódki - to już 3 lata
2021-06-07 | 11:10

Kolejne urodziny Muzeum Polskiej Wódki - to już 3 lata

Muzeum Polskiej Wódki to tradycja w nowoczesnym wydaniu, a urodzinowe atrakcje, jak twierdzą ich pomysłodawcy – przewodnicy i barmani – ową dewizę mają
Podróże Czerwcówka last minute. Gdzie mamy jeszcze szansę na wyjazd na długi weekend?
2021-06-02 | 14:10

Czerwcówka last minute. Gdzie mamy jeszcze szansę na wyjazd na długi weekend?

Tegoroczna czerwcówka jest chyba jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów tej wiosny! Przedłużenie zakazu wynajmu obiektów noclegowych na czas weekendu majowego był

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Paula Tumala: Moje córeczki karmiłam piersią tylko przez trzy miesiące. Niestety mój organizm nie nadążał produkować pokarmu dla dwóch dziewczynek

Modelka podkreśla, że zależało jej na tym, by móc jak najdłużej karmić piersią swoje córeczki. Niestety jej organizm nie nadążał z produkcją pokarmu dla bliźniczek, które miały spory apetyt. Tumala zachęca jednak inne kobiety do tego, żeby, jeśli mają takie możliwości, nie rezygnowały zbyt szybko z karmienia tylko dlatego, że ktoś je krytykuje lub wyśmiewa. Podkreśla też, że mleko matki to prawdziwa „bomba witaminowa" dla dziecka i żaden zamiennik nie jest w stanie zaoferować mu tylu składników odżywczych.

Muzyka

Piotr Lato: Nie uda mi się pojechać w żadną trasę. Planuję jeden duży koncert

Wokalista zyskał rozpoznawalność dzięki udziałowi w pierwszej edycji programu „Big Brother”. Po 20 latach od premiery kontrowersyjnego show Lato wydał swój debiutancki album pod tytułem „Dust Bowl Desert Night Fantasies”. Cieszy się, że dzięki zmniejszeniu obostrzeń pandemicznych będzie mógł zaprezentować nowy materiał podczas koncertów. Tłumaczy jednak, że nie zamierza ruszyć w tradycyjną trasę, ponieważ jego podejście do koncertowania w trakcie ostatnich miesięcy znacznie się zmieniło.

Finanse

Nieruchomości premium zyskały dzięki pandemii. Nabywcy szukają atrakcyjnych lokalizacji, większych metraży i dostępu do tarasu lub ogródka

Dobrze zlokalizowane nieruchomości o wysokim standardzie okazały się szczególnie odporne na rynkowe wahania spowodowane pandemią. Zainteresowanie wykazywali nie tylko inwestorzy, którzy ten segment traktują jako dobrą lokatę kapitału, lecz także klienci, którzy dla siebie szukają większych metraży. Pandemia wyraźnie zmieniła preferencje nabywców: ważniejszy stał się dostęp do zieleni i naturalnego światła, a także własny balkon lub taras. Odporność rynku premium pokazują m.in. dane KPMG na temat segmentu luksusowych nieruchomości. Rekord padł w Stanach Zjednoczonych, gdzie w III kwartale ub.r. sprzedaż nieruchomości premium wzrosła aż o ponad 60 proc. r/r.