Komunikaty PR

Pokonali koronawirusa, teraz grozi im Alzheimer?

2020-07-30  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Wizerunkowo.com
Wizerunkowo.com

Pamiątkowa 2
60-687 Poznań
sandra.zochowska|wizerunkowo.com| |sandra.zochowska|wizerunkowo.com
61 646 08 22
www.wizerunkowo.com

Liczba nowych zachorowań, zgonów i osób, które wyzdrowiały – zazwyczaj to na te dane dotyczące koronawirusa zwracamy szczególną uwagę. Rosnąca liczba ozdrowieńców cieszy, ale niestety pokonanie COVID-19 może nie być dla nich końcem kłopotów ze zdrowiem. Naukowcy zwracają uwagę, że trzeba też myśleć o konsekwencjach tej choroby w dłuższej perspektywie i alarmują, że może ona mieć negatywny wpływ m.in. na układ nerwowy.

Gorączka, suchy kaszel, duszności, zmęczenie – zakażenie SARS-CoV-2 najczęściej wiążemy z tymi dolegliwościami. Specjaliści coraz częściej zwracają jednak uwagę na to, że może ona objawiać się też problemami neurologicznymi, a nawet doprowadzić do poważnego uszkodzenia struktur mózgu.

Po koronawirusie czeka nas NeuroCovid?

W czasopiśmie medycznym „Journal of Alzheimer’s Disease” opublikowany został artykuł na temat tego, w jaki sposób COVID-19 wpływa na układ nerwowy. Jeden z autorów tej publikacji – dr n. med. Majid Fotuhi (jest dyrektorem medycznym NeuroGrow Brain Fitness Center w Północnej Wirginii i pracownikiem stowarzyszonym w Johns Hopkins Medicine) – zauważył, że znaczna część pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa ma różne stopnie upośledzenia funkcji mózgu.

Pacjenci chorujący na COVID-19 poza najbardziej charakterystycznymi dolegliwościami zmagają się często także z bólem i zawrotami głowy, osłabieniem i bólem mięśni, a także mają problemy z koncentracją i zaburzenia węchu czy smaku. Naukowcy alarmują jednak, że w dłuższej perspektywie osoby te mogą mierzyć się ze znacznie poważniejszymi kłopotami ze zdrowiem – pogorszeniem funkcji poznawczych, trudnościami ze skupieniem uwagi, być bardziej narażone na powstawanie zakrzepów, udary, a nawet chorobę Alzheimera i przyśpieszone starzenie mózgu. Choć kwestie te nadal są przedmiotem badań, już teraz dyskutuje się o tym, że wkrótce będziemy mierzyć się z długofalowymi konsekwencjami zdrowotnymi koronawirusa, które roboczo określane są jako NeuroCovid. Autorzy artykułu wspominają o chorych hospitalizowanych, natomiast nadal nie wiadomo, czy te skutki neurologiczne mogą dotyczyć również osób, które przeszły COVID-19 bezobjawowo.

Tajemnice mózgu pokaże rezonans

Autorzy wspomnianego artykułu zwrócili uwagę na to, że wiele osób początkowo może nie mieć zauważalnych objawów, które świadczyłyby o problemach neurologicznych. Dlatego specjaliści rekomendują, by u pacjentów, którzy chorowali na koronawirusa, jeszcze przed wyjściem ze szpitala wykonane zostało badanie rezonansem magnetycznym pozwalające na sprawdzenie funkcji mózgu. – Rezonans magnetyczny to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne ludzkiego ciała. Dzięki niemu możemy uzyskać obraz tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych, a także ośrodkowego układu nerwowego. Wyniki pozwalają wykryć ewentualne zmiany neurologiczne i ich nasilenie, a tym samym są punktem wyjścia dla podejmowania decyzji o dalszym postępowaniu czy koniecznym leczeniu – zwraca uwagę dr n. med. Maciej Jakuciński z Centrum Medycznego Affidea. – Na takim jednorazowym rezonansie nie powinno się poprzestać. Pacjenci, o których tutaj mówimy, powinni być monitorowani przez dłuższy czas i poddawani badaniom sprawdzającym funkcje mózgu cyklicznie, tym bardziej, że badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne – dodaje.

Medycyna pomoże, ale nie zrobi za nas wszystkiego. Naukowcy podkreślają, że osoby powracające do zdrowia po pokonaniu koronawirusa powinny też zadbać o zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia, wysypiać się i ograniczyć stres. Wszystko to sprzyja poprawie kondycji, co jest szczególnie ważne w trakcie rekonwalescencji i pozwala minimalizować negatywne skutki odbytych chorób, które mogą ujawnić się w bardziej odległej przyszłości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Wizerunkowo.com
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.