Komunikaty PR

Pół żartem, pół serio – 30 grudnia Dzień Serka Wiejskiego

2020-12-29  |  08:30
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 1.3 MB )

Grudzień obfituje w okazje, w których obchody włączamy się z dużym entuzjazmem. Obok Mikołajek, Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku w kalendarzu jest jeszcze jedna, dość szczególna data. Okazuje się, że 30 grudnia kilka lat temu zasłynął, choć nieco przypadkowo, jako Dzień Serka Wiejskiego.

Nieplanowany fenomen, czyli pochodzenie Dnia Serka Wiejskiego

Różne produkty spożywcze i potrawy mają swoje święta, a wiele z nich obchodzonych jest międzynarodowo. Ich ustanowienie zazwyczaj wiąże z inicjatywą oficjalnych instytucji, a później coraz bardziej wrastają one w kalendarz i powszechną świadomość. Mamy więc między innymi Światowy Dzień Chleba ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników, Światowy Dzień Mleka powstały na wniosek Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, czy obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Sernika.

Historia Dnia Serka Wiejskiego na tym tle prezentuje się nad wyraz oryginalnie, ponieważ jego ustanowienie było… żartem, który w 2012 roku pojawił się w serwisie Nonsensopedia. Mimo humorystycznego charakteru portalu, temat wyróżnienia serka wiejskiego okazał się na tyle wdzięczny, że został podchwycony przez media związane z kulinariami. W ten sposób ustanowiono Dzień Serka Wiejskiego.

Początki kariery serka wiejskiego

Historia produktu rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych i jest tak samo przypadkowa jak jego święto –receptura serka wiejskiego wynikała z chęci wykorzystania mleka oraz drobnych kawałków serka, które były efektami ubocznymi produkcji masła. Angielskiej nazwy cottage cheese użyto po raz pierwszy w 1931 roku na łamach czasopisma Dodey’s Lady’s Book.

Serek wiejski na polskich stołach

W Polsce serek wiejski pojawił się stosunkowo niedawno, bo w 1992 roku. Pierwszym polskim producentem twarożku wytwarzanego z krowiego mleka była OSM Piątnica, która do tej pory pozostaje liderem w tej kategorii. Klasyczny Serek Wiejski z Piątnicy to delikatne ziarna twarożku zanurzone w słodkiej śmietance. Obecnie smakosze zajadają się już nie tylko podstawową wersją, dostępne są bowiem liczne warianty tego produktu: Serek Wiejski Piątnica z dodatkiem szczypiorku, serek w wersji light, BIO lub bez laktozy. Są też Serki Wiejskie z Piątnicy z dodatkiem różnych owoców lub miodu. Nowością, którą szczególnie upodobali sobie konsumenci żyjący aktywnie, uprawiający rozmaite sporty jest Serek Wiejski wysokobiałkowy. Niezależnie od rodzaju stosowanej diety, każdy więc ma szansę wybrać serek wiejski idealny dla siebie.

Apetyczne świętowanie

Mimo że Dzień Serka Wiejskiego można traktować humorystycznie, wbrew pozorom wybór daty 30 grudnia wydaje się być doskonale przemyślaną strategią. Po bożonarodzeniowym ucztowaniu, wielu z nas chętnie sięgnie po coś lekkiego. Serek wiejski można spożywać jako samodzielną przekąskę lub dodawać do kanapek i łączyć z ulubionymi warzywami czy dodatkami. Przez charakterystyczną, lekko ziarnistą konsystencję, trudno pomylić go z jakimkolwiek innym produktem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Polski fotograf u ministra w Ghanie! Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polski fotograf u ministra w Ghanie!

Polski fotograf u ministra w Ghanie!   Wojciech Zaremba dokumentuje życie w Ghanie. Jego zdjęcia były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Polsce. Pasją naszego rodaka
Styl życia Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności
2024-06-27 | 19:10

Trendy wśród pokolenia Silver – 57% seniorów chce korzystać z mikromobilności

Starzenie się społeczeństw jest zjawiskiem globalnym, jednak dzisiejsze pokolenie Silver, znacząco różni się od niegdysiejszych seniorów. Osoby starsze coraz częściej są
Styl życia Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze
2024-06-27 | 11:00

Festiwal Folkowe Inspiracje w Manufakturze

Międzynarodowy Festiwal Twórczości” Młodych „Folkowe Inspiracje” to wydarzenie, które na stałe wpisało się nie tylko w kulturalny kalendarz Łodzi, ale także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.