Polacy widzą coraz gorzej. Co najpiękniejszego zobaczyliśmy w życiu?
Marta Łaczkowska
wOkularach.pl
ul. Podkomorska 5
62-204 Gniezno
redakcja|wokularach.pl| |redakcja|wokularach.pl
+48 695 292 812
https://www.wokularach.pl/pliki/pliki/%C5%BBycie%20przed%20ekranem%20v2.pdf
-
Sklep wOkularach.pl przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków o najważniejsze dla nich widoki. Ankietę wypełniło 800 osób.
-
Okazało się, że tyle samo respondentów (40%) nie wyobraża sobie życia bez obserwowania przyrody, co widoku innych ludzi.
-
Najwięcej z nas (33%) wiąże swoje najpiękniejsze wspomnienie z podróżą.
-
Wyjazdy, zwłaszcza za granicę, nie mają sobie równych także jeśli chodzi o rzeczy, o których zobaczeniu najbardziej marzą Polacy.
-
Oglądanie ulubionych widoków nie byłoby możliwe bez dobrego wzroku, a problemów z widzeniem niestety nam przybywa. Jaki wpływ ma na to pandemia koronawirusa?
Zmysł wzroku odpowiada aż za 80% informacji, odbieranych przez ludzki mózg. Zdrowe oczy nie są nam dane jednak raz na zawsze. Sklep wOkularach.pl przygotował raport, którego celem jest wzbudzenie refleksji nad tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa wzrok, a tym samym skłonienie Polaków do odwiedzenia okulisty w bliskiej przyszłości.
Dzięki poprawnemu widzeniu możemy podziwiać piękno świata i spełniać najskrytsze marzenia. W codziennym biegu łatwo jest zapomnieć, jak niewiele potrzeba, aby stracić ten przywilej. Zgodnie z danymi EBU, ślepoty lub problemu z niedowidzeniem doświadcza co trzydziesty Europejczyk.
W 8 na 10 przypadków wczesna diagnoza pozwala zapobiec schorzeniu oczu lub skutecznie je wyleczyć. Tymczasem aż kilkanaście procent Polaków świadomych swojej wady wzroku nie nosi ani okularów, ani soczewek kontaktowych – tak wynika z danych, przytoczonych w badaniu „Jakie widoki Polacy noszą w sercach? Raport o tym, co zawdzięczamy wzrokowi”.
Bez jakich widoków nie mogliby żyć Polacy?
Z badania przeprowadzonego przez wOkularach.pl wynika, że 40% z nas nie wyobraża sobie codzienności bez obserwowania otaczającego świata: nieba, zieleni czy światła słonecznego. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Michigan, kontakt z naturą skutecznie obniża lęk i stres, poprawiając samopoczucie. Tyle samo osób za niezbędny widok uważa innych ludzi. Ankietowani najczęściej (36%) odnosili się do bliskich, zwłaszcza partnerów życiowych. Zgodnie z wynikami badania Uniwersytetu w Aarhus, dzięki doświadczaniu odwzajemnionej miłości jesteśmy zdrowsi, szczęśliwsi i pewniejsi siebie.
Nie wszyscy mogą jednak cieszyć się takimi widokami na co dzień. Jak podaje GUS, w naszym kraju mieszka ponad 1,8 mln osób z poważną dysfunkcją wzroku. W związku ze starzeniem się społeczeństwa i powszechnym nadużywaniem elektronicznych gadżetów, liczba ta stale rośnie. Nie bez wpływu jest pandemia koronawirusa, która skłania wielu z nas do spędzania jeszcze większej ilości czasu na monotonnym wpatrywaniu się w ekrany, co pogarsza akomodację oka.
Najdłużej zostają w nas podróże
Co najpiękniejszego widzieliśmy w życiu? Okazuje się, że najwięcej Polaków (32%) nosi w sercu scenerie dostrzeżone podczas odbytych podróży. Badani kilkakrotnie częściej wspominali o wyjazdach za granicę. Wiele osób (20%) zafascynowała również przyroda. Szczególnie mocno zachwycamy się wschodami i zachodami słońca na plaży oraz górskimi panoramami. Tyle samo ankietowanych za swoje najpiękniejsze wspomnienie uważa konkretne wydarzenie lub doświadczenie – bezkonkurencyjne okazały się tu narodziny dziecka, obecne w 8% odpowiedzi.
Jakie plany przekreśliłoby pogorszenie wzroku?
Nagłe pogorszenie widzenia mogłoby przekreślić podróżnicze plany wielu z nas. To właśnie wyjazdy pojawiają się bowiem w większości odpowiedzi ankietowanych na pytanie o wymarzony widok. 51% z nas chciałoby móc jeszcze zobaczyć konkretne miejsce za granicą, a 2% – w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejno Europa oraz Ameryka Północna i Azja. Na terenie wspomnianych kontynentów nie mają sobie równych odpowiednio Islandia, Stany Zjednoczone i Japonia.
Za raportem stoi sklep wOkularach.pl, oferujący markowe okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w atrakcyjnych cenach. Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.wokularach.pl/jakie-widoki-polacy-nosza-w-sercach-raport-o-tym-co-zawdzieczamy-wzrokowi
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.