Komunikaty PR

Pomaganie masz we krwi – krwiobus przed Westfield Arkadia

2022-12-15  |  10:00

Okres okołoświąteczny jest wyjątkowym czasem, gdy częściej niż zwykle myślimy o ludziach dookoła nas. Jednym ze sposobów pomocy zupełnie obcym osobom jest oddanie krwi. Będzie to możliwe w specjalnym krwiobusie, który stanie przed Westfield Arkadia w piątek, 16 grudnia. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Po raz kolejny Westfield Arkadia chce zwrócić uwagę na szczególną rolę krwi – jest ona niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Pomimo rozwoju medycyny jak dotąd nie udało się stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dlatego niezmiennie ważna jest promocja honorowego krwiodawstwa. W tym roku centrum handlowe Westfield Arkadia współorganizowało już trzy zbiórki krwi: 18 marca, 10 czerwca i 9 września. Podczas nich zarejestrowano 72 osoby, spośród których 41 oddało łącznie ponad 18 litrów krwi.

Cieszymy się, że wraz z centrum handlowym Westfield Arkadia, przeprowadziliśmy w tym roku kilka zbiórek, podczas których wspólnie zebraliśmy ponad 18 litrów krwi. Taka ilość pozwala na przeprowadzenie np. sześciu przeszczepów serca lub dwóch przeszczepów wątroby. Szacuje się, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby, dlatego warto brać udział w organizowanych zbiórkach – komentuje Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Najbliższa zbiórka odbędzie się w piątek, 16 grudnia w godzinach 10.00-15.00. Krwiobus stanie przed wejściem głównym do Westfield Arkadia od strony fontanny.

Westfield Arkadia jest aktywnym członkiem lokalnej społeczności, dlatego zależy nam na rozpowszechnianiu świadomości, jak wielkie znaczenie ma honorowe krwiodawstwo. Okres przedświąteczny to czas, w którym kierujemy swoje myśli w kierunku innych osób. Udział w zbiórce krwi może być jedną z form pomocy najbardziej potrzebującym – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Kto może oddać krew? – podstawowe informacje  

Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne by w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały: akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Nie wolno oddawać krwi w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu. Ponadto nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.

Krew można oddać po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.

Jednorazowo pobiera się blisko pół litra krwi. Zabieg trwa około 5-10 minut. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.