Pomarańczowy Kwiecień po raz pierwszy! Przed nami Miesiąc Świadomości Amputacji.
Pomarańczowy kwiecień po raz pierwszy w Polsce! Przed nami Miesiąc Świadomości Amputacji.
Pomimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji w Polsce, nadal za mało rozmawia się na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Miesiąc Świadomości Amputacji to inicjatywa, która ma to zmieniać – oswajać z tematem, uświadamiać, edukować, ale również integrować i aktywizować. Przed nami pierwsza edycja Pomarańczowego Kwietnia.
Co roku w Polsce wykonywanych jest około 30 tysięcy amputacji kończyn, najczęściej w wyniku chorób. Powodem może być stopa cukrzycowa, niedokrwienie, miażdżyca naczyń czy nowotwory. Amputacje mogą być także wynikiem wypadków w pracy czy zdarzeń komunikacyjnych. Walka o adaptację do nowego życia po utracie kończyny to wyzwanie wymagające wsparcia rehabilitacyjnego, ale także społecznego i emocjonalnego.
Miesiąc Świadomości Amputacji ma charakter niekomercyjny. Inicjatorami akcji są dwie duże fundacje z Krakowa: Fundacja Poland Business Run, która organizuje największą charytatywną sztafetę biznesową (beneficjentami są osoby po amputacji) i Fundacja Znowu w Biegu, która prowadzi pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji dedykowane osobom po utracie kończyn.
– Wprowadzając Pomarańczowy Kwiecień do Polski, chcemy rozpocząć szerszą dyskusję na temat potrzeb osób stających w obliczu amputacji. Akcja jest kolejnym krokiem naszej organizacji na drodze do budowania świadomości w temacie utraty kończyn oraz promowania integracji i aktywizacji społecznej osób po amputacjach – podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, która stoi za biegiem charytatywnym, dzięki któremu udało się pomóc już ponad 1000 osób z niepełnosprawnościami, dofinansowując im protezy, wózki, rehabilitacje czy wsparcie psychologiczne.
W Miesiąc Świadomości Amputacji zostaną zaangażowani parasportowcy, osoby po amputacjach, a także eksperci specjalizujący się w temacie utraty kończyn, w tym dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, doświadczona fizjoterapeutka, którą swoją wiedzę na temat pracy z osobami po amputacjach zdobyła na licznych kursach w kraju i za granicą. Celem całej akcji jest szeroko pojęta edukacja, integracja społeczna, wsparcie rehabilitacyjne oraz promocja zdrowego trybu życia.
– Turnusy, które oferujemy na co dzień w naszym centrum rehabilitacyjnym dedykowane osobom po amputacjach, to nie tylko rehabilitacja medyczna czy np. nauka chodu o protezie, ale także opieka psychologiczna, budowanie pewności siebie i umiejętności radzenia sobie z nową rzeczywistością. Dlatego w ramach Pomarańczowego Kwietnia zaplanowaliśmy różne bezpłatne aktywności, które edukują, aktywizują i integrują, a także przełamują stereotypy myślenia o życiu po amputacji. Zapraszamy do udziału! – opowiada Anna Orzechowska, prezeska Fundacji Znowu w Biegu, inicjatorka akcji.
W ramach Miesiąca Świadomości Amputacji zostaną zorganizowane różnorodne wydarzenia i aktywności, a także webinaria tematyczne poświęcone kwestiom psychologicznym i emocjonalnym związanym z procesem adaptacji do życia po amputacji.
Zapotrzebowanie na tego typu działania stale rośnie. Fundacja Poland Business Run co roku wspiera około 100 osób, dofinansowując im protezy, pomoc psychologiczną, rehabilitację. Ale to ciągle kropla w morzu potrzeb.
Dziennie mamy kilkanaście maili/telefonów z prośbą o wsparcie. W 2023 roku pomogliśmy aż 137 osobom po amputacjach, z niepełnosprawnościami ruchowymi i po mastektomii. A to tylko 38 % złożonych do nas aplikacji. Ruszamy z naborem wniosków do tegorocznej edycji biegu Poland Business Run, już teraz zachęcam do składania dokumentów - podkreśla Klaudia Kaniewska, koordynatorka Działu Wsparcia Fundacji Poland Business Run, poruszająca się o protezie ekspertka w temacie dostępności.
Do pomarańczowego kwietnia może dołączyć każda osoba i każda instytucja. Szczegółowe informacje, harmonogram i grafiki do pobrania znajdują się na stronie aktywizuj.pl.
Partnerem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem wydarzeń firma EPAM.
Patronat honorowy objął Polski Komitet Paraolimpijski.

Czy dobrze rozumiesz oznaczenia na kartonach na mleko czy soki?

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.