Komunikaty PR

Pomoc w abonamencie

2024-09-30  |  15:15
Biuro prasowe

W Polsce aktywnie działa około 100 tysięcy stowarzyszeń i fundacji, które najczęściej są wspierane przez polskie społeczeństwo okazjonalnymi darowiznami. Co drugi Polak deklaruje, że w ciągu ostatniego roku wsparł finansowo organizację pozarządową, a 35% zrobiło to więcej niż raz. Jednak jedynie 4% społeczeństwa decyduje się na regularne, comiesięczne wsparcie finansowe. Z danych wynika, że osoby częściej wspierające organizacje pozarządowe to te z wyższym wykształceniem, wyższymi dochodami, zamieszkujące duże miasta i mające powyżej 55 lat[1]. Z drugiej strony, aż 80% Polaków korzysta z platform streamingowych do oglądania wideo, a 50% decyduje się na regularną opłatę za dostęp do treści[2]. To pokazuje, że Polacy regularnie płacą za rozrywkę, podczas gdy gotowość do regularnego wspierania NGO jest zdecydowanie mniejsza.

Porównując te dwie kategorie wydatków, chcemy zwrócić uwagę na to, jak bardzo dla Polaków istotne są natychmiastowe korzyści i efekt swoich wpłat. Może być to jednym z powodów, dlaczego częściej decydujemy się na wsparcie akcyjne niż systematyczne darowizny. Ostatnie dramatyczne wydarzenia na południu Polski pokazały, gdy potrzebna jest pomoc, polskie społeczeństwo potrafi się natychmiast zmobilizować. Solidarni, ruszyliśmy do pomocy osobom dotkniętym przez powódź organizując zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Jednak pomaganie to maraton – równie ważne są działania długoterminowe, które umożliwiają lepsze planowanie opieki i systematyczne wsparcie osób potrzebujących. Regularne darowizny, nawet niewielkie, dają organizacjom stabilność, dzięki której mogą realizować projekty, które przynoszą trwałe efekty. – zauważa Joanna Mielczarek, Dyrektor Operacyjna i Członek Zarządu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – Wierzymy, że możemy przekonać Polaków do regularnej pomocy. Większość osób korzystających z platform VOD ma włączoną opcję automatycznego odnawiania subskrypcji, co pokazuje, jak łatwo jest nam regularnie przeznaczać niewielkie kwoty na to, co lubimy. Podobnie prosto możemy wspierać potrzebujących, decydując się na regularne darowizny. – mówi Joanna Mielczarek.

Abonament na pomaganie

Możliwość płatności cyklicznych oferuje m.in. Program „Obecność” — stworzony w odpowiedzi na problem samotności wśród starszych osób. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi go nieprzerwanie od 2003 roku, zapewniając seniorom regularne odwiedziny wolontariuszy, które często przeradzają się w trwałe międzypokoleniowe przyjaźnie. Choć sam wolontariat nie jest płatny, to skuteczna realizacja Programu wymaga profesjonalnego koordynowania działań, organizowania szkoleń, wsparcia psychologicznego oraz dostarczania seniorom pomocy w trudnych sytuacjach. Regularne wpłaty pozwalają Stowarzyszeniu docierać do osamotnionych seniorów w 13 polskich miastach, a także zapewniać stabilność Programu, co jest kluczowe dla budowania długoterminowych relacji i niesienia skutecznej pomocy.

Regularna pomoc, niczym abonament, pozwala organizacjom działać skuteczniej i długofalowo. Dzięki stałym wpłatom mamy stabilność, możemy przewidzieć nasze zasoby i skuteczniej planować pomoc dla osób starszych. Takie wsparcie jest dla organizacji nie tylko motywacją do działania, ale również umożliwia rozwijanie programu. Regularne, nawet skromne kwoty, z czasem kumulują się, tworząc zasoby, które każdego miesiąca realnie zmieniają życie osób starszych. Obecnie zaledwie 1 na 25 Polaków deklaruje regularne wspieranie organizacji pozarządowych. Czas poprawić te statystyki. Każda osoba, która zdecyduje się na systematyczne wsparcie Programu „Obecność”, przyczyni się do objęcia wsparciem większej liczby samotnych seniorów. – podkreśla Joanna Mielczarek.

Dlaczego regularne wsparcie jest tak ważne?

Samotni seniorzy, częściej niż osoby otoczone bliskimi, borykają się z problemami zdrowotnymi, brakiem poczucia bezpieczeństwa i utratą samodzielności. Dlatego ważne, by dotrzeć z pomocą jak najszybciej.

Dwa lata temu odeszła moja mama. Poczułam się bardzo samotna i szukałam kontaktów z ludźmi. Rozmowy pod blokiem są miłe, ale to za mało. Nie chciałam nachodzić swoich sąsiadów dlatego, że jestem sama. Nigdy bym nikogo nie obciążyła w ten sposób swoją osobą. W Stowarzyszeniu poczułam się tak serdecznie przyjęta. Rozmowa z drugim człowiekiem jest bardzo potrzebna. – pani Bożena, podopieczna Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w ramach realizacji Programu „Obecność” w okresie świątecznym organizuje spotkania świąteczne dla podopiecznych i wolontariuszy, a latem dla podopiecznych Programu organizowane są jednodniowe wyjazdy wakacyjne za miasto. Są one dla seniorów jedyną lub jedną z niewielu okazji, aby wyjść z domu dla przyjemności i spędzić wakacyjny czas w towarzystwie wolontariuszy i innych podopiecznych. Przez cały rok prowadzony jest Telefon Zaufania dla osób starszych, realizowany przez doświadczonych ekspertów. Telefon przeciwdziała izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełni funkcję informacyjną i doradczą. Regularne darowizny na Program „Obecność” przeznaczane są także na kawę, herbatę na spotkania z seniorami, dojazdy wolontariusza do seniora, kwiaty i drobne upominki z okazji ważnych dat dla seniora, szkolenia i profesjonalne konsultacje dla wolontariuszy, spotkania grupowe dla podopiecznych, a także na profesjonalną koordynację Programu w 13 miastach.

Jak dołączyć do Klubu Przyjaciół Osób Starszych?

W ramach kampanii „Obecność pomaga” zachęcamy do tego, by zostać przyjacielem osób starszych. Przyjaźń to troska, uważność i wsparcie w trudnych chwilach. Dołączając do grona regularnych darczyńców, mamy realny wpływ na walkę z samotnością seniorów w Polsce. – mówi Elżbieta Prządka, koordynatorka regionu w Warszawie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. – Aby dołączyć do Klubu Przyjaciół Osób Starszych, należy wejść na stronę www.obecnoscpomaga.pl, wybrać kwotę i ustawić automatyczne płatności, które co miesiąc zasilą fundusz pomocy seniorom. 

Październik jest powszechnie miesiącem dedykowanym osobom starszym. W tym czasie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, a 20 października przypada Europejski Dzień Osób Starszych (Europejski Dzień Seniora). Obydwa święta mają na celu zwrócenie uwagi na szczególnie trudną sytuację osób starszych oraz propagowanie postulatów mających na celu poprawę sytuacji seniorów, jak np. zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw. Październik to także doskonały moment, aby dołączyć do Klubu Przyjaciół Starszych i rozpocząć wspieranie Programu „Obecność”.

 


[1] Ufamy, ale… Polki i Polacy o organizacjach pozarządowych, Stowarzyszenie Klon/Jawor, 2023

[2] Digital Consumer Trends 2023, Deloitte

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy

Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.

Prawo

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.

Podróże

Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie

Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.