Poznaj 4 sposoby na to, jak pomóc ptakom przetrwać zimę
Communication
ul. 1 sierpnia 6A
02-134 Warszawa
contact|contrust.pl| |contact|contrust.pl
+48 22 370 28 87
media.contrust.pl
Trwająca jesień i nadchodząca zima to moment, w którym ptaki szczególnie potrzebują naszego wsparcia. O tym, jak ważne jest dokarmianie ptaków w zimie, większości z nas przekonywać nie trzeba, ale czy wiemy jak robić to mądrze? I co oprócz dokarmiania możemy zrobić by polskim ptakom żyło się lepiej? Oto 4 proste działania, które możesz podjąć także z dzieckiem już dziś.
Nasi skrzydlaci sąsiedzi
Ptaki są niemal wszędzie: w naszych lasach, parkach, ogrodach i na balkonach. Obecne są w naszych nazwiskach, tradycji, nauce, kulturze, bajkach i marzeniach. Niezwykła jest ich różnorodność – są duże i małe, jednokolorowe i wielobarwne, a do tego potrafią wydawać piękne dźwięki. Zadziwiają urodą, zachwycają śpiewem i zaskakują zachowaniem. Chociaż coraz więcej o nich wiemy, to nadal wiele pozostaje do odkrycia. Żeby móc cieszyć się ich obecnością i z ciekawością obserwować tajniki ptasiego życia, warto zaangażować się w pomoc tym wyjątkowym zwierzętom. Oto 4 kroki do bycia ptasim sojusznikiem:
1. Przyjazne ogrody
Ogród to ważne miejsce dla dzikich zwierząt: ptaków, jeży, czasem wiewiórek. My spędzamy w nim zwykle tylko ciepłe sezony, ale zwierzęta zależne są od naszego ogrodu przez cały rok. Można pracować na to także jesienią. Jesienne liście bywają niesłusznie „zmorą” wielu ogrodników. Są przez nich grabione z wielką pieczołowitością, a potem lądują w kompostowniku albo w śmietniku. A można zrobić inaczej! W każdym ogrodzie, gdzieś w rogu pod drzewami, lub między krzewami jest zaciszne miejsce. Można tam bezpiecznie uformować stertę, której nie będzie rozwiewał wiatr. Może znaleźć w niej zimowe schronienie nasz sąsiad jeż. Opadłe liście to również idealne schronienie dla owadów, pająków i innych bezkręgowców. Te zaś, stanowią pożywny pokarm dla wiosennych ptaków: kosów, kowalików czy pierwiosnków.
2. Uważni sąsiedzi
Ptaki to naprawdę nasi najbliżsi sąsiedzi. W budynkach, w których mieszkamy z pewnością znalazłaby się nie jedna rodzina jaskółek oknówek, która każdej wiosny buduje gniazdo w okiennej framudze. Są wróble, które warunki do założenia gniazda znalazły w szczelinie między płytami. Mazurki, które wprowadziły się do dziury w elewacji. Jerzyki, które na przełomie kwietnia i maja wrócą do gniazd w otworach stropodachów. Grzywacze budujące gniazda w rynnach i kawki korzystające z otworów wentylacyjnych. W budynkach chętnie gnieżdżą się też szpaki, pustułki, puszczyki i pójdźki. Jesień i zima to czas planowania wielu inwestycji, które będę realizowane w kolejnym roku. Jedną z nich jest np. docieplanie budynków. Prace budowlane rozpoczynają się wiosną, kiedy ptaki wracają na lęgowiska. Teoretycznie gniazda i lęgi ptaków są prawnie chronione, ale w praktyce bywa różnie. Gniazda z jajami lub podlotami są często niszczone, a pracom dociepleniowym towarzyszy śmierć ptaków gnieżdżących się w budynkach. Można jej uniknąć właśnie teraz jesienią, gdy jest czas na właściwe zaplanowanie inwestycji. Każdy z nas może zainteresować się swoją najbliższą okolicą! Już teraz skontaktujmy się z władzami spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.
3. Ptasia stołówka
Jesienią i zimą regularnie wystawiajmy pokarm dla ptaków i poidełko z wodą. W przypadku ciężkich warunków atmosferycznych, w miarę możliwości, róbmy to dwa razy dziennie: rano i wczesnym popołudniem. Wybierajmy tylko wartościowe, wysokoenergetyczne jedzenie – aby utrzymać zapasy tłuszczu w mroźne zimowe noce, ptaki potrzebują bowiem pokarmu bogatego właśnie w tłuszcze. Ilość jedzenia zawsze dostosowujmy do zapotrzebowania i nie pozwalajmy, by niezjedzony pokarm zalegał w karmniku. Starajmy się też nie zmieniać raz ustalonych pór karmienia – ptaki szybko się do nich przyzwyczajają i dostosowują do nich harmonogram swoich odwiedzin.
4. Dołącz do akcji Jestem na pTAK z Enchantimals
Chcielibyście razem z dziećmi dokarmiać ptaki, ale nie wiecie, jak to robić dobrze? Jaki karmnik wybrać, gdzie go postawić, no i co do niego wsypać? Na te i więcej pytań odpowiedzi można znaleźć na stronie akcji edukacyjnej Jestem na pTAK z Enchantimals (https://jestemnaptak.pl/enchantimals), którą zorganizowała marka Enchantimals we współpracy ze Stowarzyszeniem Jestem na pTAK, które zajmuje się ochroną ptaków w Polsce. Wspólnie uczą, jak dbać i bezpiecznie dokarmiać ptaki. Dodatkowo, dzięki wsparciu Enchantimals każdy wypełniony na stronie akcji quiz edukacyjny to 1 kg ziaren, które wkrótce zasilą ptasie stołówki. Akcja, która pomaga ptakom i edukuje najmłodszych potrwa jeszcze przez 10 dni. Dołącz do niej i dorzuć od siebie 1 kg karmy dla ptaków na zimę!
Wsparcie okazywane ptakom i innym zwierzętom jest oczywiście ważne dla nich, ale ma również pozytywny wpływ na samych pomagających. W dzieciach kontakt z naturą buduje wrażliwość i troskę, a w przyszłości może zaowocować większą świadomością ekologiczną. Dlatego już od najmłodszych lat warto pokazywać dzieciom piękno płynące z natury i uczyć poszanowania dla innych mieszkańców naszej planety. We wspólnej akcji z Jestem na pTAK bohaterki Enchantimals przenoszą dzieci z magicznej, bajkowej krainy Enchantimals do prawdziwego świata, angażują i udowadniają, że każdy, nawet najmłodszy ma moc pomagania!
Łamigłówki – rozrywka, łącząca przyjemne z pożytecznym
Kiddymoon świętuje 6 urodziny i ogłasza konkurs dla placówek edukacyjnych
Wind of Change już w listopadzie! Oddychające tapicerki w fotelikach Avionaut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.