Premiera „Duchy z Enfield” na kanale Epic Drama
Nowy, trzyczęściowy miniserial Epic Drama pt. „Duchy z Enfield” to historia oparta na zdarzeniach opisanych przez Guya Lyona Playfaira w książce „This House is Haunted”. Główną rolę w filmie odtwarza popularny brytyjski aktor Timothy Spall (seria „Harry Potter”, „Jak zostać królem”), któremu na ekranie towarzyszą Matthew Macfadyen („Frost/Nixon”, „Duma i uprzedzenie”) i Juliet Stevenson („Podkręć jak Beckham”, „Uśmiech Mony Lizy”).
Historia oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce w pozornie zwyczajnym domu w Enfield (Londyn) w 1977 r., zamieszkiwanym przez samotną matkę Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero) wraz z czwórką dzieci. Jednak działy się tam niesamowite rzeczy, wykraczające poza ludzkie wyobrażenia, dlatego zdarzenie obiegło cały świat i nie schodziło z pierwszych stron gazet. Serial „Duchy z Enfield” przedstawia ten incydent sprzed ponad 40. lat i przybliża losy Janet Hodgson (Eleanor Worthington Cox) – 11-latki, która była świadkiem zjawisk paranormalnych, dziejących się zarówno w jej pokoju jak i nawiedzonym domu.
Akcja tego brytyjskiego serialu toczy się jesienią 1977 roku w jednej z dzielnic Londynu – Enfield. Pewnej nocy Peggy Hodgson (Rosie Cavaliero), po tym jak położyła swoje dzieci do łóżka, słyszy w domu niepokojące dźwięki. Idzie na górę, aby zorientować się, skąd dobiegają hałasy. Wtedy dzieci – Margaret i Janet – opowiadają jej historię o komodzie, która w niewytłumaczalny sposób przesunęła się po pokoju.
Wkrótce sprawą zajmie się Maurice Grosse (Timothy Spall), specjalista zajmujący się badaniem zjawisk nadprzyrodzonych, który dostaje zgłoszenie od rodziny. Na miejsce przybywa również Guy Lyon Playfair (w tej roli Matthew Macfadyen) – doświadczony badacz zjawisk paranormalnych. Początkowo podchodzi on do sprawy z nutą sceptycyzmu, jednak obaj wraz z Grossem starają się rozwikłać zagadkę niezwykłych wydarzeń i pomóc młodej Janet Hodgson (Eleanor Worthington-Cox), która najdotkliwiej doświadcza obecności ducha.
„Duchy z Enfield” to gratka dla fanów gatunku. Akcja nabiera tempa, a muzyka klimatycznie buduje nastrój. Wszystko to sprawia, że z zapartym tchem przyglądamy się jak Maurice Grosse i Guy Lyon Playfair starają się rozwikłać dziwne i przerażające wydarzenia rozgrywające się przy 284 Green Street.
Premiera nowego, mrożącego krew w żyłach miniserialu „Duchy z Enfield” na kanale Epic Drama już w sobotę, 31 października o godz. 21:30.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.