Program Świat Młodych Badaczy teraz także online
Seria filmików z eksperymentami z programu edukacyjnego Świat Młodych Badaczy jest teraz dostępna online. To propozycja dla wszystkich ciekawych świata dzieci, które chciałyby wcielić się w rolę małego naukowca. Wspólnie z rodzicami będą mogły między innymi zrobić klej ze skrobi lub uzyskać papier ze zużytych kartonów. Świat Młodych Badaczy online to inicjatywa firmy Henkel realizowana we współpracy z organizacją Nauka Jest Fajna!.
Świat Młodych Badaczy to program społeczno-edukacyjny firmy Henkel, kierowany do uczniów klas 2, 3 i 4 szkół podstawowych. Projekt standardowo realizowany jest w formie 90-minutowych, interaktywnych warsztatów, podczas których dzieci wykonują eksperymenty badawcze – muszą m.in. odmierzyć potrzebne składniki
i samodzielnie zidentyfikować badane substancje. Mają też czas na omawianie wyników eksperymentów – są zachęcane przez prowadzących zajęcia do zadawania pytań, stawiania hipotez i wyciągania wniosków. W związku z zamknięciem szkół cykl filmów z eksperymentami realizowanymi w ramach programu jest dostępny online.
- Do tej pory ponad 4 000 dzieci z kilkudziesięciu szkół podstawowych w całej Polsce wzięło udział w warsztatach Świata Młodych Badaczy. Teraz, dzięki filmom dostępnym online, chcemy zachęcić uczniów do rodzinnego eksperymentowania i odkrywania naukowej pasji – powiedziała Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka programu z ramienia Henkel Polska. Wierzymy, że, dzięki udostępnionym przez nas eksperymentom, przybliżymy dzieciom fascynujący świat nauk ścisłych i pobudzimy ich kreatywność, a rodzicom zapewnimy dodatkowe źródło inspiracji do zabawy i nauki wraz z dziećmi w tym wyjątkowym czasie.
Partnerem edukacyjnym projektu, teraz także w trybie online, jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!, która na swoim kanale na platformie YouTube udostępnia serię filmików z eksperymentami Świata Młodych Badaczy. Dzieci dowiedzą się z nich między innymi jak wykonać klej ze skrobi, czy jak uzyskać papier z odpadów kartonowych. Wszystkie eksperymenty pochodzą z broszurki edukacyjnej „Badaj i eksperymentuj w domu!”, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej https://www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl/eksperymenty.
- Ze swojego doświadczenia i rozmów z nauczycielami oraz uczniami wiem, że eksperymenty są bardzo lubianą formą nauki i atrakcyjnym uzupełnieniem lekcji przyrody. Pozwalają one dzieciom zdobywać wiedzę, ale też zaspokajać ciekawość świata poprzez angażującą zabawę. Tym bardziej cieszę się, że w czasach nauki zdalnej możemy udostępnić serię filmików z prostymi eksperymentami Świata Młodych Badaczy szerszej grupie odbiorców! – mówi Justyna Sobolewska z Nauka Jest Fajna!.
Program Świat Młodych Badaczy realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty kilkukrotnie prowadzone były w szkołach w Warszawie, Bydgoszczy, Raciborzu i okolicach, Pile i powiecie trzcianeckim, Stąporkowie i powiecie koneckim oraz w Dzierżoniowie i okolicach. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 4000 dzieci.
Filmiki z eksperymentami można znaleźć na kanale Nauka Jest Fajna! na platformie YouTube pod linkiem:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLQmpqRmmiC-6ZFM6VloouZt5uQ_k1z8wE

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.