Komunikaty PR

Proste pomysły na roślinne święta

2023-12-19  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Wojewodzic
Yellowcups

Sowińskiego 9
31-524 Kraków
karolina|yellowcups.pl| |karolina|yellowcups.pl
537 211 401
https://yellowcups.pl/
Do pobrania inf.pras ( 0.25 MB )

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i wspólnego dzielenia się posiłkami w gronie najbliższych. Choć tradycyjnie wiele potraw bożonarodzeniowych zawiera mięso, coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie dań roślinnych. Przemyślane i kreatywne podejście do przygotowywania potraw pozwala cieszyć się smakiem tradycyjnych dań, nie rezygnując jednak z zasad weganizmu.

W Polsce wielu ludzi praktykuje post w dniu Wigilii, który tradycyjnie obejmuje wstrzemięźliwość od produktów odzwierzęcych. Wegańskie święta Bożego Narodzenia nie tylko respektują tę tradycję, ale również otwierają drzwi do nowych, smacznych i zdrowych kulinarnych doświadczeń.

 

Kultowe świąteczne dania w wersji 100% roślinnej

 

Wegański Bigos

Tradycyjny bigos można z łatwością przekształcić w wersję roślinną. Zamiast mięsa użyj podsmażonego wcześniej wędzonego tofu w formie skwarek, dodaj pieczonych warzyw, takich jak marchew, cebula i pieczarki, a także suszonych grzybów i śliwek. Dzięki temu będzie aromatyczny, odżywczy i pełny smaku umami.

 

Sałatka jarzynowa

Trudno wyobrazić sobie święta bez tego specjału. W wersji wegańskiej wystarczy użyć majonezu roślinnego zamiast tradycyjnego i pominąć w przepisie jajka. Do potrawy można dodać czarnej soli, tzw. kala namak. Ta tradycyjna indyjska przyprawa ma słony smak i charakterystyczny „jajeczny” zapach. Dodając ją, klasyczną sól użyj na końcu.

 

Pasztet

Wilgotny w środku, z chrupiącą skórką, łatwy do krojenia w plastry – taki powinien być idealny pasztet. Z powodzeniem przygotujesz go na bazie wyłącznie roślinnych składników. Użyj soczewicy i kaszy jaglanej oraz warzyw korzeniowych, takich jak seler i marchew. W zależności od swoich smakowych preferencji - dodaj suszoną śliwkę, żurawinę i orzechy lub suszone pomidory, dzięki którym pasztet zyska niezwykły aromat.

 

Kutia Wegańska

Kutię, czyli tradycyjne danie wigilijne, można przygotować bez miodu. Do ugotowanego pęczaku dodaj ulubione orzechy i bakalie, mak, odrobinę napoju roślinnego, a na koniec nieco słodkości - idealny będzie syrop z agawy, syrop klonowy lub inny słód. Pycha!

 

 

Dlaczego warto wybrać roślinne święta?

Wybierając roślinne potrawy na świąteczny stół nie tylko odkrywamy nowe smaki, ale również podejmujemy decyzje, mające pozytywny wpływ na naszą planetę. Zamienienie żywności pochodzenia zwierzęcego na roślinną może znacząco zmniejszyć nasz ślad węglowy, jednocześnie eliminując negatywny wpływ na dobrostan zwierząt. To nie tylko kulinarna przygoda, ale również aktywny wkład w budowanie zrównoważonego stylu życia. Dając przykład tym, którzy nas otaczają, inspirujemy ich do podejmowania bardziej ekologicznych decyzji.

 

Nie tylko w święta

 

Święta to czas, kiedy zaczynamy już myśleć o noworocznych postanowieniach. Często dotyczą one zmiany nawyków żywieniowych. Jednym z narzędzi, które mogą pomóc przy stawianiu pierwszych kroków w redukcji mięsa i nabiału jest bezpłatne wyzwanie Veggie Challenge. Podczas 30-dniowego, darmowego wyzwania online każdy uczestnik otrzymuje wsparcie w postaci wskazówek, ciekawostek, porad i przepisów, które ułatwią ograniczenie spożywania produktów odzwierzęcych lub rozpoczęcie przygody z dietą wegetariańską czy wegańską. Dodatkowym wsparciem jest dedykowana wyzwaniu aplikacja, dzięki której każdy uczestnik może na bieżąco śledzić swoje postępy i sprawdzać, jaki pozytywny wpływ na środowisko wywierają jego drobne zmiany. W aplikacji znajdują się również ciekawe pomysły na roślinne dania, możliwość układania jadłospisu oraz wygenerowania listy zakupów. Partnerem wyzwania Veggie Challenge są marki Alpro, Garden Gourmet i Violife.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Yellowcups
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.