Prosty sposób na zdrowy sen.
Rolety wolnowiszące dzień noc – czy mają wpływ na zdrowy sen?
Sen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia przez całe życie. Niepokojące jest więc to, że jedynie 12% z nas deklaruje, że wysypia się wyśmienicie. Osoby, które pracują na nocną zmianę, ratownicy czy przedstawiciele innych służb, często są zmuszeni wypoczywać w dzień. Tymczasem zaledwie jedna noc przespana w jasnym pokoju może pogorszyć metabolizm. Zaś chroniczna ekspozycja na światło podczas snu, zwiększa ryzyko wielu chorób. Co mają wspólnego rolety wolnowiszące dzień noc z wartościowym snem? Okazuje się, że bardzo wiele.
To, jak się czujemy, zależy w dużej mierze od tego, co dzieje się z naszym ciałem podczas snu. Stażyści pracujący według harmonogramu zakładającego pracę powyżej 24 godzin, popełniali o 36% poważniejsze błędy medyczne niż stażyści, którzy pracowali według grafiku, który pozwalał na więcej snu. Wartościowy sen sprawia, że budzimy się wypoczęci i pełni wigoru. Nasze ciało podczas takiego snu pracuje nad wspieraniem zdrowego funkcjonowania mózgu i utrzymaniem zdrowia fizycznego. U dzieci i nastolatków sen wspomaga również wzrost i rozwój. Jednym z warunków dobrego snu jest odpowiednie zaciemnienie sypialni. - W tej kwestii niezastąpione mogą się okazać rolety wolnowiszące dzień noc. – podpowiada Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis, czołowego europejskiego producenta osłon okiennych.
Dlaczego dobry sen jest ważny?
Krótki czas snu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyrostu masy ciała i otyłości zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Sen wpływa na hormony regulujące apetyt. Ci, którzy mają odpowiednią ilość snu, jedzą mniej kalorii niż osoby które śpią zbyt mało. Dobry sen może zmaksymalizować umiejętności rozwiązywania problemów i poprawić pamięć. Z drugiej strony wykazano, że zły sen upośledza funkcjonowanie mózgu. Może również wpływać na to, jak myślimy, reagujemy, pracujemy, uczymy się i dogadujemy z innymi. Co jakiś czas naukowcy ostrzegają, że ludzie nie wypoczywają prawidłowo. Jako powody tego stanu rzeczy wymieniają: za dużo światła z urządzeń elektronicznych przed udaniem się do łóżka, za mało czasu przeznaczanego na sen oraz nadmiar kofeiny. Ostatnio pojawił się kolejny potencjalny problem - za dużo światła w sypialni. Z całej tej listy, ostatni wydaje się mieć najprostsze rozwiązanie. Są nim rolety wolnowiszące dzień noc.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Domy na terenach zabudowanych otoczone są latarniami ulicznymi, świecą na nie reflektory przejeżdżających samochodów, w szybach odbijają się neony reklamowe. Tymczasem nawet najmniejszy promień słońca lub sztucznego światła hamuje wydzielanie melatoniny, utrudniając sen lub zasypianie. Melatonina jest powiązana z zapobieganiem chorobom, takim jak choroba Alzheimera i fibromialgia, a także chronicznemu zmęczeniu, więc spanie w ciemności może pomóc chronić nasze zdrowie. O dobry sen trudno także wtedy, gdy praca determinuje jego rytm. W toku badań naukowych udowodniono, że sen zgodny z normalnym procesem życiowym człowieka jest niezwykle istotny. Sen w czasie dnia nie jest normalnym elementem tego procesu. Przypada na okres, kiedy słońce silnie operuje, a cała reszta świata jest aktywna.
Rolety wolnowiszące dzień noc - i śpisz spokojnie
Sen w niesprzyjających warunkach powoduje, że odpoczynek za dnia nie jest równoznaczny z normalnym wypoczynkiem i snem nocnym. Co zrobić, by mimo wszystko zapewnić sobie maksymalną regenerację? - Przede wszystkim zadbać o odpowiednie zaciemnienie. Zapewnią je np. rolety wolnowiszące dzień noc – skuteczne, a do tego efektowne. – zauważa ekspertka z firmy Anwis. Warto zapewnić sobie spokojny sen każdej nocy, zabezpieczając sypialnię przed światłem. Zasuń rolety wolnowiszące dzień noc, aby całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Rano możesz dowolnie operować ilością światła dostającego się do wnętrza, bez konieczności całkowitego podnoszenia osłony, i powitać dzień tak, jak lubisz najbardziej.
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.