Komunikaty PR

Prosty sposób na zdrowy sen.

2021-05-18  |  15:00
Biuro prasowe

Rolety wolnowiszące dzień noc – czy mają wpływ na zdrowy sen?

Sen odgrywa istotną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia przez całe życie. Niepokojące jest więc to, że jedynie 12% z nas deklaruje, że wysypia się wyśmienicie. Osoby, które pracują na nocną zmianę, ratownicy czy przedstawiciele innych służb, często są zmuszeni wypoczywać w dzień. Tymczasem zaledwie jedna noc przespana w jasnym pokoju może pogorszyć metabolizm. Zaś chroniczna ekspozycja na światło podczas snu, zwiększa ryzyko wielu chorób. Co mają wspólnego rolety wolnowiszące dzień noc z wartościowym snem? Okazuje się, że bardzo wiele.

To, jak się czujemy, zależy w dużej mierze od tego, co dzieje się z naszym ciałem podczas snu. Stażyści pracujący według harmonogramu zakładającego pracę powyżej 24 godzin, popełniali o 36% poważniejsze błędy medyczne niż stażyści, którzy pracowali według grafiku, który pozwalał na więcej snu. Wartościowy sen sprawia, że budzimy się wypoczęci i pełni wigoru. Nasze ciało podczas takiego snu pracuje nad wspieraniem zdrowego funkcjonowania mózgu i utrzymaniem zdrowia fizycznego. U dzieci i nastolatków sen wspomaga również wzrost i rozwój. Jednym z warunków dobrego snu jest odpowiednie zaciemnienie sypialni. - W tej kwestii niezastąpione mogą się okazać rolety wolnowiszące dzień noc. – podpowiada Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis, czołowego europejskiego producenta osłon okiennych.

 

Dlaczego dobry sen jest ważny?

Krótki czas snu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyrostu masy ciała i otyłości zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Sen wpływa na hormony regulujące apetyt. Ci, którzy mają odpowiednią ilość snu, jedzą mniej kalorii niż osoby które śpią zbyt mało. Dobry sen może zmaksymalizować umiejętności rozwiązywania problemów i poprawić pamięć. Z drugiej strony wykazano, że zły sen upośledza funkcjonowanie mózgu. Może również wpływać na to, jak myślimy, reagujemy, pracujemy, uczymy się i dogadujemy z innymi. Co jakiś czas naukowcy ostrzegają, że ludzie nie wypoczywają prawidłowo. Jako powody tego stanu rzeczy wymieniają: za dużo światła z urządzeń elektronicznych przed udaniem się do łóżka, za mało czasu przeznaczanego na sen oraz nadmiar kofeiny. Ostatnio pojawił się kolejny potencjalny problem - za dużo światła w sypialni. Z całej tej listy, ostatni wydaje się mieć najprostsze rozwiązanie. Są nim rolety wolnowiszące dzień noc.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Domy na terenach zabudowanych otoczone są latarniami ulicznymi, świecą na nie reflektory przejeżdżających samochodów, w szybach odbijają się neony reklamowe. Tymczasem nawet najmniejszy promień słońca lub sztucznego światła hamuje wydzielanie melatoniny, utrudniając sen lub zasypianie. Melatonina jest powiązana z zapobieganiem chorobom, takim jak choroba Alzheimera i fibromialgia, a także chronicznemu zmęczeniu, więc spanie w ciemności może pomóc chronić nasze zdrowie. O dobry sen trudno także wtedy, gdy praca determinuje jego rytm. W toku badań naukowych udowodniono, że sen zgodny z normalnym procesem życiowym człowieka jest niezwykle istotny. Sen w czasie dnia nie jest normalnym elementem tego procesu. Przypada na okres, kiedy słońce silnie operuje, a cała reszta świata jest aktywna.

 

Rolety wolnowiszące dzień noc - i śpisz spokojnie

Sen w niesprzyjających warunkach powoduje, że odpoczynek za dnia nie jest równoznaczny z normalnym wypoczynkiem i snem nocnym. Co zrobić, by mimo wszystko zapewnić sobie maksymalną regenerację? - Przede wszystkim zadbać o odpowiednie zaciemnienie. Zapewnią je np. rolety wolnowiszące dzień noc – skuteczne, a do tego efektowne. – zauważa ekspertka z firmy Anwis. Warto zapewnić sobie spokojny sen każdej nocy, zabezpieczając sypialnię przed światłem. Zasuń rolety wolnowiszące dzień noc, aby całkowicie zaciemnić pomieszczenie. Rano możesz dowolnie operować ilością światła dostającego się do wnętrza, bez konieczności całkowitego podnoszenia osłony, i powitać dzień tak, jak lubisz najbardziej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.