„PrzedszkolaBezOwsików.pl” – rusza ogólnopolski program edukacyjny
Przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Dlatego też, w trosce o zdrowie dzieci i ich bliskich, uruchomiony został program „PrzedszkolaBezOwsików.pl”, którego celem jest wsparcie przedszkoli i rodziców w zakresie edukacji dzieci na temat prawidłowej higieny rąk, a także przełamywanie tabu wokół tematu owsików. Już teraz rodzice i nauczyciele mogą zgłaszać placówki, do których trafią bezpłatne materiały edukacyjne.
Jak wynika z raportu „Owsiki – wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Podobna liczba badanych (38 proc.) otrzymała wiadomość, o występowaniu owsików w przedszkolu lub szkole1. Aby wspierać rodziców i kadry przedszkoli w zakresie profilaktyki chorób pasożytniczych, wywoływanych m. in. przez owsiki, powstał ogólnopolski program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”.
„Owsipaka” – sposób na naukę poprzez zabawę
Jedną z kluczowych inicjatyw programu, są warsztaty edukacyjne w przedszkolach, mające na celu kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie higieny rąk wśród dzieci. Placówki, które zgłoszą udział w programie poprzez formularz dostępny na stronie akcji, otrzymają „Owsipaki”, czyli paczki z darmowymi materiałami edukacyjnymi, dostosowanymi do możliwości poznawczych dzieci.
Zawierają one m. in. przydatny dla nauczycieli scenariusz lekcji nt. higieny rączek oraz pomoce naukowe, stworzone zgodnie z ideą nauki poprzez zabawę (m. in. stempelki z podobizną owsika, których odbicie należy zmyć w czasie zajęć, mydła do rąk do wykorzystania podczas warsztatów, kolorowanki odlotowe tatuaże wręczane za zaangażowanie i aktywny udział w lekcji). Materiały zostały opracowane wspólnie z zaproszonymi ekspertkami – dr n. med. Jolantą Popielską, lekarzem pediatrii oraz mgr Dominiką Słowikowską, psychologiem dziecięcym.
– Najmłodsze dzieci uczą się głównie poprzez zabawę, dlatego wszelkie gry, zadania, piosenki, obrazki czy też kolorowanki sprawdzą się świetnie! Ważne jest, aby tym rozmowom i ćwiczeniom towarzyszyły uśmiech oraz dobry humor. Istotnym jest, aby skupić się bardziej na korzyściach utrzymania higieny osobistej, a nie na skutkach jej nieprzestrzegania. Oczywiście, dzieci powinny wiedzieć o zagrożeniu zarażenia owsikami, ale ten aspekt również trzeba przedstawić delikatnie i bez straszenia – mówi Dominika Słowikowska.
Aby oswajać temat owsików wśród rodziców i wspierać ich w działaniach związanych z profilaktyką i leczeniem, w ramach programu zostały przygotowane również broszury informacyjne, które trafią do przedszkoli w „Owsipakach”.
– Owsiki to problem, który dotyka wielu przedszkolaków. Podejmowanie działań, które przełamują tabu i dostarczają rodzicom oraz wychowawcom niezbędnych narzędzi do skutecznej walki z owsikami, jest niezwykle ważne w kontekście naszego zdrowia. Warto też pamiętać, że przy odpowiedniej higienie i szybkim leczeniu można je stosunkowo łatwo zwalczyć. Kluczowe jest, aby rodzice zwracali uwagę na objawy oraz podejmowali działania profilaktyczne, a także nie bali się rozmawiać zarówno z dziećmi, jak i kadrą przedszkola, kiedy taka sytuacja się wydarzy – mówi dr n. med. Jolanta Popielska.
Za udział w akcji, przedszkola nagradzane są certyfikatami, potwierdzającymi, że placówka edukuje i wspiera dzieci i rodziców w walce z owsikami.,
Jak zgłosić przedszkole do programu?
Do programu może zgłosić się każde przedszkole za pomocą formularza dostępnego na stronie akcji www.PrzedszkolaBezOwsików.pl. Zgłoszeń mogą dokonywać również rodzice. Do końca listopada 2024 r. trwa pilotażowa edycja programu w województwie pomorskim, jednak już teraz każde przedszkole może zgłosić chęć udziału w akcji. Dystrybucja „Owsipak” do placówek spoza województwa pomorskiego przewidziana jest od stycznia 2025 r.
Regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.PrzedszkolaBezOwsików.pl.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.