„PrzedszkolaBezOwsików.pl” – rusza ogólnopolski program edukacyjny
Przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Dlatego też, w trosce o zdrowie dzieci i ich bliskich, uruchomiony został program „PrzedszkolaBezOwsików.pl”, którego celem jest wsparcie przedszkoli i rodziców w zakresie edukacji dzieci na temat prawidłowej higieny rąk, a także przełamywanie tabu wokół tematu owsików. Już teraz rodzice i nauczyciele mogą zgłaszać placówki, do których trafią bezpłatne materiały edukacyjne.
Jak wynika z raportu „Owsiki – wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Podobna liczba badanych (38 proc.) otrzymała wiadomość, o występowaniu owsików w przedszkolu lub szkole1. Aby wspierać rodziców i kadry przedszkoli w zakresie profilaktyki chorób pasożytniczych, wywoływanych m. in. przez owsiki, powstał ogólnopolski program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”.
„Owsipaka” – sposób na naukę poprzez zabawę
Jedną z kluczowych inicjatyw programu, są warsztaty edukacyjne w przedszkolach, mające na celu kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie higieny rąk wśród dzieci. Placówki, które zgłoszą udział w programie poprzez formularz dostępny na stronie akcji, otrzymają „Owsipaki”, czyli paczki z darmowymi materiałami edukacyjnymi, dostosowanymi do możliwości poznawczych dzieci.
Zawierają one m. in. przydatny dla nauczycieli scenariusz lekcji nt. higieny rączek oraz pomoce naukowe, stworzone zgodnie z ideą nauki poprzez zabawę (m. in. stempelki z podobizną owsika, których odbicie należy zmyć w czasie zajęć, mydła do rąk do wykorzystania podczas warsztatów, kolorowanki odlotowe tatuaże wręczane za zaangażowanie i aktywny udział w lekcji). Materiały zostały opracowane wspólnie z zaproszonymi ekspertkami – dr n. med. Jolantą Popielską, lekarzem pediatrii oraz mgr Dominiką Słowikowską, psychologiem dziecięcym.
– Najmłodsze dzieci uczą się głównie poprzez zabawę, dlatego wszelkie gry, zadania, piosenki, obrazki czy też kolorowanki sprawdzą się świetnie! Ważne jest, aby tym rozmowom i ćwiczeniom towarzyszyły uśmiech oraz dobry humor. Istotnym jest, aby skupić się bardziej na korzyściach utrzymania higieny osobistej, a nie na skutkach jej nieprzestrzegania. Oczywiście, dzieci powinny wiedzieć o zagrożeniu zarażenia owsikami, ale ten aspekt również trzeba przedstawić delikatnie i bez straszenia – mówi Dominika Słowikowska.
Aby oswajać temat owsików wśród rodziców i wspierać ich w działaniach związanych z profilaktyką i leczeniem, w ramach programu zostały przygotowane również broszury informacyjne, które trafią do przedszkoli w „Owsipakach”.
– Owsiki to problem, który dotyka wielu przedszkolaków. Podejmowanie działań, które przełamują tabu i dostarczają rodzicom oraz wychowawcom niezbędnych narzędzi do skutecznej walki z owsikami, jest niezwykle ważne w kontekście naszego zdrowia. Warto też pamiętać, że przy odpowiedniej higienie i szybkim leczeniu można je stosunkowo łatwo zwalczyć. Kluczowe jest, aby rodzice zwracali uwagę na objawy oraz podejmowali działania profilaktyczne, a także nie bali się rozmawiać zarówno z dziećmi, jak i kadrą przedszkola, kiedy taka sytuacja się wydarzy – mówi dr n. med. Jolanta Popielska.
Za udział w akcji, przedszkola nagradzane są certyfikatami, potwierdzającymi, że placówka edukuje i wspiera dzieci i rodziców w walce z owsikami.,
Jak zgłosić przedszkole do programu?
Do programu może zgłosić się każde przedszkole za pomocą formularza dostępnego na stronie akcji www.PrzedszkolaBezOwsików.pl. Zgłoszeń mogą dokonywać również rodzice. Do końca listopada 2024 r. trwa pilotażowa edycja programu w województwie pomorskim, jednak już teraz każde przedszkole może zgłosić chęć udziału w akcji. Dystrybucja „Owsipak” do placówek spoza województwa pomorskiego przewidziana jest od stycznia 2025 r.
Regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.PrzedszkolaBezOwsików.pl.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.